Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За европейското бъдеще в Деня на Европа

Снимка: Радио ВИДИН

Как младите хора виждат Европа и какво е бъдещето на европейската общност? В Деня на Европа се срещаме с ученици от ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин. Християна Страхилова и Надя Паскова са от 10 "В" клас, представители на Ученическия съвет. И двете смятат, че е важна подкрепата между държавите във всяка една сфера:  

"В днешно време, особено с всички неща, които се случват, то е изискване да бъде по-обединена Европа, държавите да се подкрепят. Защото, в крайна сметка, това е основният смисъл на Европейският съюз", заяви Надя.

"Ние обичаме да бъдем европейци, само когато имаме изгода от това. На моменти обичаме да казваме, че ние сме част от Европа, вече сме европейци. Но в един друг момент, особено в такива дни, решаваме, че не сме вече толкова близки, ние така или иначе сме далеч от останалите държави. Ние сме на изток", споделя  Християна. Според нея, една от възможностите, от които може да се възползваме като членове на ЕС, е  да пътуваме свободно:

"Това е едно от удобствата. Ние, като млади хора имаме толкова много проекти, толкова много начини за пътуване, за комуникиране с хората от Европа. Толкова е лесно. И въпреки това, ние просто обичаме да казваме, че няма такава възможност, а тя е точно пред нас. "Еразъм", проекти, пътувания. Това е всъщност идеята- да се запознаваме с нови хора, да общуваме, да сме единни. А за да сме единни, трябва да се виждаме и да комуникираме".

Като млад човек, с много идеи, Надя принадлежността към европейското семейство носи само ползи и трябва да се насърчава приемането на нови членове: "Европейският съюз като институция е една прекрасна идея. Защото има обмен на помощ. Ти може да имаш идеята, може да имаш мечтата, но не винаги може да имаш късмета да можеш сам да я реализираш. Ето, в Съюза може да получиш тази помощ, която ти е необходима. И оттам да се получат много хубави неща, които облагодетелстват не само теб, но и другите. Затова може би може и повече страни да търсят тази подкрепа и да искат да бъдат членове".

9 май е Ден на Европа. Празникът на Европейските общности се отбелязва от 1986 година. Обявен на срещата на високо равнище на Европейската общност в Милано, Италия (28-29 юни 1985).  Денят на Европа е определен за отбелязване в България с Постановление № 54 на МС от 29 март 2005 год.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56