Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Листно подхранване и ранни грижи за слънчогледа

Снимка: Радио ВИДИН

Сеитбата и стартът на пролетниците не винаги са при идеални условия. Добрият добив зависи от избора на качествени семена, подходящи торове, качествени агротехнически обработки и подходящи агро-климатични условия. А пролетта е сезон, който често изненадва с температурни аномалии и други климатични стресове. 

Доказано от науката и практиката е, че ранните фази от развитието на слънчогледа са с голямо влияние върху добива. А обичайно тези фази протичат при доста различни условия и стресове, които не можем да променим, но можем да управляваме, стига да ги познаваме добре, коментира в "Земята, която ни храни" Маргарита Костова- агроном и специалист по листно торене.

Радио Видин: Какво е развитието на слънчогледа към този момент? Кои са най-честите проблеми, които трябва да познаваме при отглеждане на слънчоглед?

М.К. Много и различни са фазите на слънчогледа – най-масово са от поникване до 2-3-та двойка листа. Но има и още незасети площи, така че грижите за слънчогледа ще продължат в разтеглен период от време.

За да очакваме добър добив, има определени изисквания, които трябва да се изпълнят в ранните фази от развитието на културата: да има активно работещ корен; да се развие здраво, мощно стъбло с добър тургор и работещи листа; да се усвоят пълноценно почвените торове.

Изравненият посев е едно от най-важните изисквания за по-нататъшното развитие, както за растителната защита, така и за жътвата. Здрави, добре развити и изравнени растения могат да посрещнат всякакви стресове, а те не са никак малко: 

Студена пролет, големи температурни амплитуди, слана в ранните фази- младите слънчогледови растения никак не са устойчиви на студ, а внезапните пролетни студове се случват често;

Молибденов глад - в ранните фази от развитието си слънчогледът се отличава с особени изисквания към молибдена, особено при студени, преовлажнени и кисели почви. Често се наблюдава задържане на развитието на растенията във фаза "2-3 двойка листа";

Стрес от суша или преовлажняване- и в двата случая проблемът е свързан с ограничен приток на хранителни елементи от почвата. Растенията остават слаби, недоразвити и негодни да изхранят добив;

Стрес от градушка- градушката е едно от най-жестоките природни явления. Често се поразяват най-добре развитите листа, формирани преди бутона. Затова след нараняване са необходими допълнителни хранителни вещества за подобряване растежа на здравите листа и удължаване живота на наранените, но фотосинтезиращи листа. Това мероприятие калцира раните, за да не влизат патогени в тях.

Стрес от хербициди-почвени или вегетационни-  в ранните фази от развитието на слънчогледа се внасят вегетационни хербициди, а това често се случва в условията на променливи метеорологични условия и в резултат наблюдаваме повече или по-малко фитотоксичност по слънчогледа.

Радио Видин: Изброихте все сериозни проблеми, но вие имате опит. Какво трябва да се предприеме в някоя от тези ситуации?

М.К. Екофол има дългогодишен опит при ранните грижи и преодоляване на стресове - незабавното стимулиране с комплексен листен тор с млечна киселина, активира фотосинтезата, намалява пораженията върху увредените листа и спомага за бързо израстване на нова листна маса.

Радио Видин: Да кажем по-конкретни препоръки за листно подхранване – кога и защо, с какви продукти?

Технологично правилно е листните торове да се внасят два пъти през вегетацията. Първият оптимален период е във фаза 2-3-4 двойка листа  - тогава малките растения имат жизнена необходимост по най-добър начин да се стимулира началният растеж – вкореняването и формирането на листата.

Особено подходящи за ранните фази на слънчогледа са Амино Експерт® Импулс и Амино Експерт® Суприм. Те съдържат хормони на растежа – ауксин, цитокинин и гиберелин, които съчетани с макро-, микроелементи и аминокиселини, осигуряват правилно развитие и протичане на фазите и залагане на максимален добив. В такива случаи не бива да се мисли за количеството листен тор, който ще попадне върху почвата – той пак ще се усвои чрез корените. Важното е листният тор да попадне върху вегетационния връх, да даде бърз старт и помощ в развитието на малките слънчогледови растения.

Вторият оптимален период е във фаза бутонизация, за да се подобри развитието бутона, дружния цъфтеж, опрашването, синтеза на мастни киселини. Препоръчваме листни торове с повече БОР – Лактофол Бор, Хеласол Бор, Тедигрийн за слънчоглед. Много важно е да има 2 пъти листен тор с БОР – в ранните фази и при бутонизация, защото борът не се реутилизира, т.е. горните листа не могат да го черпят от по-долните, ако е даден еднократно, по-рано в развитието. Растенията го използват само във фазата в която е даден. И затова решението е да се внесе поне 2 пъти през вегетацията.

Крайният ефект от тази технология е увеличаване на броя на изхранените семена, нарастване на добива от слънчоглед с около 15% и повишаване на масленото съдържание с 2-4 %.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10