Сеитбата и стартът на пролетниците не винаги са при идеални условия. Добрият добив зависи от избора на качествени семена, подходящи торове, качествени агротехнически обработки и подходящи агро-климатични условия. А пролетта е сезон, който често изненадва с температурни аномалии и други климатични стресове.
Доказано от науката и практиката е, че ранните фази от развитието на слънчогледа са с голямо влияние върху добива. А обичайно тези фази протичат при доста различни условия и стресове, които не можем да променим, но можем да управляваме, стига да ги познаваме добре, коментира в "Земята, която ни храни" Маргарита Костова- агроном и специалист по листно торене.
Радио Видин: Какво е развитието на слънчогледа към този момент? Кои са най-честите проблеми, които трябва да познаваме при отглеждане на слънчоглед?
М.К. Много и различни са фазите на слънчогледа – най-масово са от поникване до 2-3-та двойка листа. Но има и още незасети площи, така че грижите за слънчогледа ще продължат в разтеглен период от време.
За да очакваме добър добив, има определени изисквания, които трябва да се изпълнят в ранните фази от развитието на културата: да има активно работещ корен; да се развие здраво, мощно стъбло с добър тургор и работещи листа; да се усвоят пълноценно почвените торове.
Изравненият посев е едно от най-важните изисквания за по-нататъшното развитие, както за растителната защита, така и за жътвата. Здрави, добре развити и изравнени растения могат да посрещнат всякакви стресове, а те не са никак малко:
Студена пролет, големи температурни амплитуди, слана в ранните фази- младите слънчогледови растения никак не са устойчиви на студ, а внезапните пролетни студове се случват често;
Молибденов глад - в ранните фази от развитието си слънчогледът се отличава с особени изисквания към молибдена, особено при студени, преовлажнени и кисели почви. Често се наблюдава задържане на развитието на растенията във фаза "2-3 двойка листа";
Стрес от суша или преовлажняване- и в двата случая проблемът е свързан с ограничен приток на хранителни елементи от почвата. Растенията остават слаби, недоразвити и негодни да изхранят добив;
Стрес от градушка- градушката е едно от най-жестоките природни явления. Често се поразяват най-добре развитите листа, формирани преди бутона. Затова след нараняване са необходими допълнителни хранителни вещества за подобряване растежа на здравите листа и удължаване живота на наранените, но фотосинтезиращи листа. Това мероприятие калцира раните, за да не влизат патогени в тях.
Стрес от хербициди-почвени или вегетационни- в ранните фази от развитието на слънчогледа се внасят вегетационни хербициди, а това често се случва в условията на променливи метеорологични условия и в резултат наблюдаваме повече или по-малко фитотоксичност по слънчогледа.
Радио Видин: Изброихте все сериозни проблеми, но вие имате опит. Какво трябва да се предприеме в някоя от тези ситуации?
М.К. Екофол има дългогодишен опит при ранните грижи и преодоляване на стресове - незабавното стимулиране с комплексен листен тор с млечна киселина, активира фотосинтезата, намалява пораженията върху увредените листа и спомага за бързо израстване на нова листна маса.
Радио Видин: Да кажем по-конкретни препоръки за листно подхранване – кога и защо, с какви продукти?
Технологично правилно е листните торове да се внасят два пъти през вегетацията. Първият оптимален период е във фаза 2-3-4 двойка листа - тогава малките растения имат жизнена необходимост по най-добър начин да се стимулира началният растеж – вкореняването и формирането на листата.
Особено подходящи за ранните фази на слънчогледа са Амино Експерт® Импулс и Амино Експерт® Суприм. Те съдържат хормони на растежа – ауксин, цитокинин и гиберелин, които съчетани с макро-, микроелементи и аминокиселини, осигуряват правилно развитие и протичане на фазите и залагане на максимален добив. В такива случаи не бива да се мисли за количеството листен тор, който ще попадне върху почвата – той пак ще се усвои чрез корените. Важното е листният тор да попадне върху вегетационния връх, да даде бърз старт и помощ в развитието на малките слънчогледови растения.
Вторият оптимален период е във фаза бутонизация, за да се подобри развитието бутона, дружния цъфтеж, опрашването, синтеза на мастни киселини. Препоръчваме листни торове с повече БОР – Лактофол Бор, Хеласол Бор, Тедигрийн за слънчоглед. Много важно е да има 2 пъти листен тор с БОР – в ранните фази и при бутонизация, защото борът не се реутилизира, т.е. горните листа не могат да го черпят от по-долните, ако е даден еднократно, по-рано в развитието. Растенията го използват само във фазата в която е даден. И затова решението е да се внесе поне 2 пъти през вегетацията.
Крайният ефект от тази технология е увеличаване на броя на изхранените семена, нарастване на добива от слънчоглед с около 15% и повишаване на масленото съдържание с 2-4 %.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..