Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Остават ли в стачна готовност работодателите и за какво протестират превозвачите?

Снимка: Колаж Радио Видин

Работодателите отмениха протеста си, насрочен за днес, но остават в протестна готовност. Това заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев след срещата с правителството в началото на седмицата. По думите му 30 хиляди души от предприятия от цялата страна са били в готовност да излязат на жълтите павета. Председателят на Българската стопанска камара Добри Митрев уточни, че мащабни протестни акции няма да са основателни, тъй като основните искания за компенсации на високите цени на тока и газа за бизнеса са удовлетворени. Защо остават в стачна готовност работодателите? Малкият и среден бизнес са сред сред най- потърпевшите от непрекъснато растящите цени на стоките от първа необходимост и високата цена на електроенергията за бизнеса. Потърсихме за коментар Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"Това е един сериозен знак, че започва разбиране от страна на управляващите за това колко сериозен е проблема и как трябва да има синергия между краткосрочните мерки, така че се надявам да внесат успокоение и да може да се разсъждава по- трезво, и да има по- ползотворна комуникация ... Готовността остава, както за протести, така и за разговори. Ние имаме много други предложения, които очакваме също така да бъдат разгледани и обсъдени, така че да може да се стигне до следващо анонсиране на мерки, защото не си представяме, че с обявените мерки всичко приключва. Трябва да знаем и какво се случва със средносрочните мерки и които фирми оцелеят какво ще се случва с тях."- обясни Елеонора Негулова.

Станислав Цветанов е собственик на заведения за топли закуски във Видин. Според него ситуацията става все по- сложна и малкият и среден бизнес е притиснат до стената.

"В много лоша посока се промениха нещата. Цените на всичко скачат всeки ден и всяка седмица. Не са много добри настроенията, доста колеги се насочват към приключване на бизнеса. Според мен трябва спешно да се намали ДДС-то на хляба и малко да се нормализират цените на всичко, на стоки, на продукти. След това идва и ред и на крайния потребител, нека малко да се нормализират нещата. Сега ще дават някакви облекчения, но това е почти нищо- прах в очите е това."- каза Станислав Цветанов.

Представители на ресторантьорския бранш също обявиха, че са солидарни с колегите си от останалите сектори на икономиката ни и остават в стачна готовност, въпреки предложените антикризисни мерки от страна на управляващите. Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията:

"Оставаме в стачна готовност, тъй като обещаното не е като даденото. Правителството през последните месеци толкова много е обещало, а почти нищо не е дало. Там са по- скоро специалисти в областта на анализирането и мисленето, но и на много бавно взимане на решения ... Ние сме скачени съдове цялата икономика и няма как единият бранш да има проблеми, а другия- не. Високите цени на електроенергията, газа и бензина се отразяват на цялата икономика."- каза за радио Видин Ричард Алибегов.

Работодателите очакваха резултатът от вчерашната среща на управляващите с превозвачите. Изтича срокът, поставен преди седмици към управляващите за активни протестни действия в цялата страна, заради им за намаляване на цената на горивата посредством премахването на био добавката и намаляване на акциза, изплащане на обещаните субсидии на превозвачите и одит на тол системата. В следобедните часове на вчерашния ден се проведе поредната среща между премиера Кирил Петков и представители на бранша. За днешния 18 май бе обявено спиране на целия автобусен транспорт в страната и блокиране на всички транспортни връзки. Това не може да продължава - администрацията да се подиграва с нас, заявиха преди дни от Конфедерацията на автобусните превозвачи, които заедно с други браншови организации на превозвачите напуснаха срещата с премиера Кирил Петков. Вчера следобед бе проведена нова среща между представители на транспортния бранш и управляващите. Възстановихме диалога, но протест ще има и той започва в 9.00 ч. Това каза председателят на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенова след среща с правителството. Тя благодари на премиера Кирил Петков за извинението му цитирам, "за предния път, когато ни посочи вратата". С коментар по темата се включи Петър Захариев, председател на УС на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България, собственик на транспортна фирма в Монтана:

"Като имаме предвид, че Северозападът е най- изостанал, най -слабо развит, най- беден, един такъв ефективен протест ще утежни още повече положението на обикновените хора. Затова ние като превозвачи, решихме и смятаме, че би трябвало да е по- скоро символичен протеста ни ... Аз бих оценил тонът от вчерашната среща като конструктивен, извинение даже имаше за първата среща и от двете страни. Същественото, обаче е, че премиерът Кирил Петков декларира и многократно заяви желание за разговор с превозвачите и за съвместно търсене на решение на проблемите. Това е практически верния път и него искаме да следваме. Беше ни обещано от страна на правителството, че ще вървим в тази посока и ние очакваме, че съвместно ще решаваме проблемите."- уточни Петър Захариев.

Преди дни от МРРБ обявиха, че с 10 лева по- ниска ще е цената на годишната винетка от 1 януари 2023 година. Вместо 97 лева шофьорите ще заплащат 87 лева. Това предвижда проектът за новите такси за републиканската пътна мрежа, публикуван за обществено обсъждане. Ще се намали и цената на останалите винетки за леките автомобили- за уикенд винетка ще се плаща 9 лв., за седмична- 13 лв., за месечна- 27 лева, а за тримесечната- 48 лв. Предлага се и актуализация на размера на тол таксите за пътни превозни средства над 3,5 тона и тол таксуване за пътищата втори клас, които и в момента са включени в обхвата на тол системата, но се таксуват с нула стотинки. Промяната се предвижда да влезе в сила от юли тази година. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00