Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жени Жикова от Видин: Вярвайте в могъществото на езика, защото той променя съдби и географски карти

Снимка: Личен архив

24 май е една от малкото дати, които ни обединяват, кара ни с право да се годеем и въздига българския дух. В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност разговаряхме с видинчанката Жени Жикова, преподавател по старобългарски език в Софийския университет "Св. Климент Охридски": 

"От съвременна гледна точка, старобългарският език- един от мъртвите езици в света, всъщност никога не е бил по-цѐнен и по-жив, отколкото днес. В съвременността, и най-вече предвид факта, че хората масово са подчинени на друг тип и начин на комуникация, остава истинско богатство да съхраняваме онова, което ни свързва и което не е единствено белег на патриотизъм или принадлежност, а истински повод за гордост", обясни младият учен и добави: "Често разказвам една история на своите студенти, която в научните среди е отдавна доказана, с корен, който се намира в множество ръкописи назад през вековете, а тя е, че единствено в съвременния български книжовен език, само ние в целия свят имаме "щ" и "жд", които са резултат от един фонетичен процес някога и никъде другаде, никой друг не използва точно тези варианти за писмена и за устна комуникация и начин на изразяване. Естествено е, че не опира единствено до това, което ни отличава от всички останали, но не само доказва българската етническа основа на кирилицата, на езика ни, а и е истински повод за гордост. Буквите ни са много над обединителен шрифт днес. Винаги е любопитен детайл, когато се срещаме с нови и непознати хора лично за мен, както и, надявам се, за моите възпитаници, езикът ни остава начин да прехвърлим мост. Мост, не само между граници, но и между култури."

Радио ВИДИН: Грамотни ли са младите българи?

- Днешните млади хора са забулени, за мое огромно съжаление, в сянка на клиширано обществено мнение. По-голямата част от фигурите навън придирчиво ги смятат за хора, чиито интереси надхвърлят грамотността, но специално филолозите и хората, които са избрали да се занимават с език, да го преподават, да го възпитават, да го разпространяват в най-чистата му книжовна форма, уважават, ценят и държат както на пунктуацията, така и на правописа. И тъй като винаги се стремя да внасям съвременен елемент във всичко онова, което им разказвам, няма как да не подчертая- да, важно е, важно е днес както в професионалните отношения, които градим, така и в личните. Хората привличат хора, във всякакъв аспект, в зависимост от капацитета и способностите им. Винаги един стойностен разговор, респективно текст, ще прави силно впечатление. Да, те го ценят, и това ме кара да се чувствам щастлива и да очаквам утрешния ден с нетърпение.

Защо е важно да владеем добре българския език и речниковия ни запас?

- Важно е, защото отваря врати, променя съдби и ни гради като личности. Защото никой от нас не е вечен ученик, студент, не е вечно част от някаква професионална среда. За съжаление, не е вечно част от семейна единица и т.н., но може да остави след себе си човешкото, личното и онова, което го различава. А усъвършенствайки езика, аз вярвам, че пътя към паметта се скъсява и след нас остава нещо повече от диря.

Защо се насочихте към старобългарския език, не е ли прекалено трудна материя?

- Тъй като винаги съм се опитвала, в различни аспекти, да защитавам битуващи като аутсайдери теми, проблеми, позиции, въпроси, становища и т.н., искаше ми се да следвам дълготрайна връзка. Тази, която всъщност е най-силна за всички ни през езика. Да опазя, доколкото мога, и да популяризирам, пак доколкото мога, културното наследство на нашите предци.

Сложен ли е за студентите?

- Да, сложен е, но и все пак не е чак толкова безкрайно различен, защото, това сигурно е сантиментално изказване, но ни е генетично заложен и не може да бъде толкова плашещ и труден за овладяване. Прехвърляме паралели към съвременния книжовен български език, обясняваме процеси и защо всъщност казваме днес "око", но "две хубави очи" и т.н. Всичко има корен, който ние проследяваме. Това се превръща и в известна детективска форма на интерес за тях.

Имате ли любима буква или любима дума?

- Любима буква не бих казала, защото за мен всяка една допринася, всяка една е важна. С постепенното изчезване на носовите гласни, с развоя на езика всъщност се доказва колко всяка една от буквите има място днес в тези прекрасни и красиви низове, с които се изразяваме. Моята любима дума остава думата "смисъл". На старобългарски език тя е доста близка и е гласяла "мышление", което заключава днес и размишления, тълкования, лични интерпретации и много други думи от синонимното гнездо, но смисълът винаги ни води и ни дарява с онези сили, които са ни необходими, за да не спираме пред всички предизвикателства, които ни изправя съдбата.

Обичате ли празника 24 май?

- Да, обичам празника 24 май, защото той не е единствено празник за определена гилдия. Смятам, че истински може да консолидира народ, който желае това.

Какво е посланието Ви в Деня на българската писменост?

- Да продължаваме да вярваме в могъществото на езика, защото той променя съдби, променя и географски карти.

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49