Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Завръща ли се COVID-19 и как реагира обществото?

Снимка: Радио Видин

За нова здравна криза у нас и нов пик на COVID-19 заговори преди дни д-р Александър Симидчиев, пулмолог и депутат от "Демократична България". По думите му, е необходимо въвеждане на мерки още сега, с които да се контролира ситуацията. Вече задължително трябва да се носят маски в здравните заведения, където има обявен жълт код. Според Александър Симидчиев след това маските ще бъдат въведени и в градския транспорт. Това би помогнало пандемията да не протича, както преди, а профилактиката с маска струва много по- малко от лечението. При новите подварианти на Омикрон хората вдигат температура, после тя спада и мислят, че всичко е минало, но пак я вдигат. Според специалистите при срещалите се с вируса или ваксинираните, заболяването няма да е тежко. Все пак д-р Александър Симидчиев призова отпускарите да не крият симптомите си, ако имат такива, защото могат да са заразни и прикани хората да седят повече навън и да не се скупчват на едно място- доколкото това е възможно разбира се и то през летния сезон. Завръща ли се отново COVID-19 в разгара на лятото? Разговаряхме с директора на РЗИ Монтана д-р Елена Борисова.

"Ние сме в подножието на вълната, но сме във вълната. Мисълта, че сме преборили пандемията беше много порочна мисъл, която съществуваше и затова и цифрите са такива. Няма никакви ограничения и не се спазват като цяло, не само в Монтана. Положението е много сериозно, но на този етап нещата са под контрол."- обясни д-р Елена Борисова.

Преди няколко месеца в ломската болница бе открит постковид кабинет с цел предотвратяване на евентуални усложнения след преболедуван COVID-19. Каква е ситуацията към момента в кабинета и има ли повод за притеснение- научаваме от Красимир Виталиев, студент по медицина, който работи в кабинета.

"Към момента няма повод за притеснение, въпреки че случаите наистина нарастват. Има нарастване на броя на положителните проби, обаче не е това, което беше пролетта. Като цяло дори и да има такава тенденция, бавно се случват нещата. Докато преди време имаше един страх от COVID-19 и при най- малките симптоми пациентите идваха много притеснени, като че ли сега са малко по- спокойни, но въпреки това идват да се изследват и да установят дали все пак това е диагнозата им, за да предприемем адекватно лечение."

Ресторантьорите бяха доста ощетени при предишните вълни на пандемията. Днес поглеждаме отново към бранша. Петър Ванков е сервитьор от Видин, който от години работи в различни курорти в страната. Това лято го намираме на работа в Несебър:

"Нищо не се говори засега. В интерес на истината аз и не се интересувам толкова много, защото нямам и много време да ходя насам- натам. От работа се прибирам обратно в квартирата. Туристите изобщо не се притесняват. Не е точно, както е било преди, но горе долу е така. Не вярвам да ни затворят, това са пак някакви предизборни инсинуации."- каза Петър Ванков

Наталия Бърборска е представител на малкия и среден бизнес, като собственик на заведение, къща за гости и хотелски комплекс в община Вършец. Днес тя отново е разочарована от случващото се и не крие своите притеснения от ново затваряне на заведенията:

"В момента българският туризъм дава толкова жертви, колкото битката при Клокотница, само че тогава българската държава е била управлявана от велики владетели, а сега няма как да го нарека. Горивата, сметките, всичко е в космоса и не вярвам, че ще можем да изплуваме някога. Съдейки по миналогодишните обороти, забелязвам една тенденция- миналата година повече работа и по- ниски цени, имахме повече оборот от сега при условие, че цените са повишени. Хората просто не поръчват."

Верка Петкова, директор на СУ "Христо Ботев" в Козлодуй е притеснена, че може да бъде въведена отново дистанционната форма на обучение в училищата:

"Имам такива притеснения и много очаквам това да не се получи, защото учениците и педагогическият персонал вече свикнаха с нормалния живот и ще ни бъде доста трудно отново да се върнем към стария начин на епидемична обстановка." - каза Верка Петкова.

Видинчани изказаха разнопосочни мнения, относно повишения брой на новозаразени с коронавирус в разгара на лятото. В началото на седмицата, с оглед на увеличаването броя на заразените случаи, Европейският център за профилактика и контрол върху заболяванията и Европейската агенция по лекарствата препоръчаха втора бустерна доза и РНК ваксини срещу COVID-19, особено за хората на възраст над 60 години и за всички, изложени на висок риск. Тези бустерни дози могат да се прилагат най-малко четири месеца след предходната доза, като особен приоритет се поставя върху онези граждани, които са получили последния си бустер преди повече от шест месеца. Понастоящем разрешените ваксини продължават да бъдат много ефективни за намаляване на свързаните с COVID-19 хоспитализации, сериозни заболявания и смъртни случаи в контекста на нововъзникващи варианти на коронавируса.

Заради покачването на броя на случаите, Първи регион, в който влизат трите северозападни области- Видин, Враца и Монтана, заедно с Благоевград, Кюстендил, Перник, София- град, София- област, преминават в Етап 1, става ясно от Единния информационен портал. Предвидени са ограничения в различни области и дейности, за които се прилагат противоепидемични мерки. Така например, в сферата на образованието се преустановява провеждането на организирани дейности с ученици, включващи посещения на музеи, изложби, природни обекти и други мероприятия с културна, опознавателна и възпитателна цел, планирани екскурзии, зелени училища, туристически пътувания и др. За работодателите важат общи препоръки и указания. Граничният контрол се осъществява спрямо приложимите в ЕС регламенти и изисквания, приложимото българско законодателство, в съответствие със зонирането по нива и степен на развитие на епидемичната обстановка в държавите. Изискванията се определят със заповед на министъра на здравеопазването.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00