Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природният газ в Северозапада- големи залежи, нулев интерес

Снимка: Светослав Цветанов


Големи залежи на природен газ се намират в Северозападна България, сочат данни от геоложки проучвания. При добив от района може да се задоволи собственото потребление в страната за години напред, смята председателят на Българския енергиен и минен форум инженер Иван Хиновски. 

Анализът на голяма американска компания, направен преди години, показва, че залежите са в така наречената Етрополска формация, която обхваща и част от Врачанска област, уточнява енергийният експерт:

"По предварителни геоложки данни, които обаче се потвърждават и от откриването на находището в Чирен, в този район има доста богати подземни ресурси на природен газ, които не са на голяма дълбочина, между 2000 и 3000 метра. Известна американска компания 2011 г. депозира изключително интересен геоложки доклад в Министерството на енергетиката, с който докладва за резултатите и доказва едни доста оптимистични залежи в района на Северозападна България. Това е така наречената Етрополска формация. Особено богати залежи, най-голямото количество газ се откриват в землището на Угърчин и на Луковит, но също така и на Голямо Пещене. Разбира се, това е един анализ високо професионален. Там имаме 3 вида прогнози, песимистични, средно-реалистични и максимално-оптимистични. Значи имаме конвенционален добив, при който има над 80 млрд. куб. метра в района и при шистов добив, фракинг, добиване чрез разбиване, минимална прогноза към 200 млрд. куб. метра газ. Не трябва да се бърка понятието шистов газ, шистов газ е най-обикновен природен газ. Значи ако говорим за фракинг, България ще се задоволи за 150-200 години. При конвенционалния метод, най-консервативния, между 35 и 40 години, за потреблението, което има България, топлофикация, торови заводи, химически заводи и т.н..." 

Въпреки данните за големи количества природен газ, добив не се извършва заради наложен мораториум върху проучванията и добива на природен газ. А при експлоатация на находищата ще се отворят много работни места, твърди инженер Иван Хиновски:

"... Минимум 5000-6000 работни места, нови работни места. Основната ангажираност дългосрочна е в добива. Българинът никога не си е знаел интереса, външни геополитически интереси на други държави, които не искат ние да ставаме независими от тях, да се откъснем от тази зависимост. 2012 година много се активизираха зелените, на едни масови демонстрации, протести и т.н. И най странното е, че те протестираха заради Добруджа, никой не протестираше за Северозападна България. А големите залежи са точно за Северозападна България".

Ако се стигне до добив на природен газ в Северозапада, то той ще е многократно по-евтин от руския, допълва Иван Хиновски.

Снимката е илюстративна.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46