Политическата ситуация у нас е прекалено сложна и прекалено дълго политическите партии не могат да намерят изход, коментира в "Посоките на делника" професор Вили Лилков, депутат в 43-ото Народно събрание. Той е сред учредителите на Демократи за силна България и няколко мандата е в състава на Столичния общински съвет. Сега е извън активната политика. Според него за да се стигне до последните събития у нас, началото е отпреди две години, когато започва мощно движение за смяна на политическия модел, а успоредно с него и новите политически проекти:
"В крайна сметка две години по-късно се оказва, че сме в тежка политическа ситуация, вътрешнополитическа и най-неприятното е, че в света вече има съвсем нова геополитическа ситуация. Бих казал, без да смятам, че е прекалено, светът се пренарежда, защото имаме война, и то много близко до нас, война в Европа, която води до това, че светът се променя. Освен това имаме икономически проблеми, които са свързани с енергоресурсите, независимо, че икономиката продължава да върви добре като цяло. Така че, както и да погледнем ситуацията, тя е доста сложна и на фона на всичко това, което описах, макар и накратко, политическите партии в България сякаш продължават да се омотават, извинете за израза, в едни дребни вътрешнополитически боричкания и не посочват изход от ситуацията".
Професор Вили Лилков обясни, че почти сигурно вървим към предсрочни избори, независимо от желанието, демонстрирано от някои партии с получаването на третия мандат да се създаде правителство. Той добави, че дори и да има сега правителство, то ще е с кратък хоризонт:
"Вървим към избори, но за съжаление след тях ситуацията няма да бъде по-различна, дори ще се окаже и по-сложна от гледна точка на създаването на една коалиция, която да може устойчиво да поеме управлението и да изпълни някакви по-дългосрочни политически задачи".
По мнението му избирателите плащат цената, която сами са поръчали, защото цялата тази ситуация е узаконена с печата на няколко избора.
Призивът към политиците е да пренебрегнат дребнотемията помежду си и да се включат в общото геостратегическо пренареждане:
"Всяка държава, която е засегната пряко или косвено от войната, започва да пренарежда своите приоритети. Започва да мисли много по-дългосрочно и ако трябва да подкрепя с няколко примера моите думи, ще кажа следното: вижте едни държави като Финландия и Швеция, известни със своя неутралитет, от войната бяха принудени много бързо да вземат стратегически решения за влизане в НАТО. Държави като Полша, Румъния, Германия се превъоръжават. Бих добавил тук и стратегическия съюз, който се очертава между Румъния и Молдова, между Полша и Украйна. Всяка една държава започва да гледа глобално и в перспектива своите геополитически интереси. България за съжаление в момента е сякаш вън от този дневен ред. Напротив, потънали сме в дребни политически ежби. Всяка една политическа партия, тъй като е слаба и не във възможност тя и нейните лидери да очертаят големи политически и стратегически цели пред България, чертае разграничителни линии".
Българските политици са в голям дълг към държавата:
"Крайно време е поставянето на такива червени разграничителни линии, бих казал на ниско ниво, да бъдат забравени и да се потърсят съюзи, и то геостратегически между париите, които да защитят дългосрочни и глобални интереси на България.
След едни нови избори би трябвало партиите, които са с ясна евроатлантическа насоченост, да си подадат ръка и да гарантират едно, бих го нарекъл геоевроатлантичско мнозинство в парламента по определени приоритети и да гарантират едно евроатлантичско управление, което да има пълен мандат".
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..