Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Чайковски - създателят на Художествената галерия в Мездра

Снимка: Петко Котларски

Георги Андреев Чайковски е роден на 5 февруари 1923 г. в Мездра. Завършва Художествената академия в столицата, специалност "Живопис" в класа на проф. Кирил Цонев и на проф. Иван Пенков. От 1947 г. работи в областта на теорията и историята на изобразителното изкуство, критиката, естетиката и музейното дело. Той е един от главните инициатори за откриването на Градската художествена галерия в Мездра през 1971 г. 
Георги Чайковски е сред създателите на Държавната художествена галерия в Пловдив (1950), Художествена галерия "Иван Фунев" във Враца (1956), Художествена галерия "Николай Павлович" в Свищов (1967) и Градската художествена галерия в Мездра (1971). 
Георги Чайковски е първият директор на Държавната художествена галерия в Пловдив (1950-1953), бил е ръководител също на Софийската градска художествена галерия (1953-1958). 
По негова инициатива и със съдействието на големите майстори на четката и длетото проф. Иван Фунев, проф. Илия Петров и проф. Дечко Узунов през 1957 г. във Враца е организирана първата Обща художествена изложба (ОХИ) на врачанските художници. 
Също по негова инициатива през есента на 1969 г. (17 октомври-17 ноември) е подредена първата по рода си Обща художествена изложба в Мездра, която е експонирана в новопостроения Младежки дом. В нея участват 66 художници с над 150 творби: 36 живописци, 18 скулптори и 12 графици. Експозицията включва живописни и скулптурни творби на проф. Иван Фунев, Стоян Венев, Владимир Димитров-Майстора, проф. Андрей Николов, проф. Борис Колев, проф. Илия Петров, проф. Марко Марков, проф. Цено Тодоров и др. 
30 от художествените произведения, включени в експозицията, са подарени от авторите за фонда на бъдещата постоянна Градска художествена галерия, която е открита официално на 28 декември 1971 г. Успоредно е уредена трайна монументална украса на града, като една част от скулптурите, участвали в изложбата, са експонирани на открито - "Аврора" на Георги Тодоров, "Плодородие" на Владимир Цветков, "Майка" на проф. Иван Фунев и др. 
В знак на признателност през 1969 г. Изпълкомът на Градския народен съвет с председател инж. Любомир (Любен) Йотов удостоява Георги Чайковски със званието "Почетен гражданин на Мездра".Георги Чайковски има три самостоятелни изложби (първата от които през 1947 г. в Мездра) и участия в 12 колективни изложби (ОХИ). Умира на 14 декември 1984 г. в столицата на 61-годишна възраст. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бедните и смирените

Във Петата неделя след Неделя подир Въздвижение,  Църквата насочва нашето внимание към една картина, към един разказ, който показва колко е преходен нашият живот и че това, което остава е човешката доброта и любов.  Днешното евангелско четиво предава притчата за богаташа и бедния Лазар. В тази Своя притча Господ Иисус Христос..

публикувано на 03.11.24 в 08:00

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14