Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Екстремното каране на ролери като начин на живот

Снимка: личен архив



Карането на ролери е хем забавно, хем приключенско. Съществуват различни стилове на каране на ролери. Най-обикновеният и популярен е т.н. "фитнес стил". Отличава се с раздвижването, безгрижното каране и насладата от спорта. Но за някои това не е достатъчно. Както във всяко хоби, така и в това, има хора, които са готови на крайности. 


Когато ролерите излязат от парка и се втурнат по градските улици и тротоари, между коли и пешеходци, спускащи се по рампи и парапети, правещи трикове, вече говорим за "агресив стил" на каране. Практикуващият този стил не се притеснява от неравностите и дупките по улиците. Напротив, той ги предпочита, за да ги прескочи ефектно. Именно такъв стил практикува от 17 години Габриел Георгиев от Видин:


"Видях приятел, който караше такива кънки, на мен ми хареса и реших да пробвам и с времето постепенно и постепенно човек се научава. 3 години карах с обикновени ролери, след това си взех агресив кънки. Кънки наричаме всичко, което се пързаляме на него. Пък вече всяка една кънка си има определение - фитнес кънки, които са с големите колела около конусите, агресив кънките, които някои ги наричат блейдове, за мен са си пак кънки. Просто са с едно колело отпред и едно отзад, средните колела са по-малки и те са за пързаляне или грайндване. Ако тези колела са същите, ще опира и няма да може да се пързаляме. То има и скокове, градуси, салта и много други".



Един от най-елегантните стилове на каране на ролери е Фрийстайл слалома. Такъв тип каране изисква висока гъвкавост и координация за правилното изпълнение на фигурите.  


"Слалом не съм карал никога. Преди години имаше състезания в Монтана, в които бяха съчетани със състезания на скейт парка на рампа и имаше и слалома. Слалома е около конусите и там вече те карат на едно колело, назад и примерно за мен това е красиво, аз не го мога, но го оценявам, защото това също е част от нашият спорт."


Габриел не практикува другите стилове в карането на ролери и е единственият, който практикува агресив стил на каране на ролери във Видин:  


"Аз искам да съм добър само в едно нещо. То така човек става най-добър, когато практикува само един. Има и спускания също - там колелата са много по-големи. За слалом са двойно по-големи колелата и са изцяло 4-ри еднакви. И там имаш много по-голяма маневреност, доколкото когато си с тези (агресив), за да се пързаляш по тръби и по ръбове, трябва да си с такъв тип шина и с такъв setup, за да можеш да можеш да го правиш това нещо на ръб специално. На тръба може да са еднакви... Зависи от интереса на човек и неговият интерес в кънките... Падал съм. Чупил съм китки, пръсти, крака не съм чупил и не искам и да чупя крак..."


Габриел дава уроци по каране на ролери на деца:


"Това стартира преди 3 години, когато отидох във Варна по един проект към "Сдружение за теб", то е организация с нестопанска цел. Когато имам тренировки с деца, аз първо ги уча как да падат. Наколенките, налакътниците, накитниците и каската са основните неща в този спорт, които трябва да има човек". 




 След бума на ролерите през 80-те и 90-те години на миналия век, следва рязък спад. 


"Преди години имаше такава форма на състезания "Ex games", които се провеждаха с всички дисциплини - BMX, кънки, скейтборд. Кънките мисля, че '97 или '98-ма ги махнаха от Ëx games"- тази индустрия, не ми се иска да го казвам, но умира. Не искам да говоря против скейтбординга, но той оказва сериозно влияние, за да умира това нещо и примерно тези марки единствено се подкрепят, купуват от карачи като нас. И на мен ми е кеф парите ми да отидат за това нещо, защото знам, че то ще продължи да съществува и да се произвежда".  


За втори път организаторите на фестивала "Дунавски вълни" във Видин канят платформата за събития "Sтетика" да подготвят два от фестивалните дни. Тази година те се концентрират върху субкутултурата, наричат работилниците "Субкултурен меланж":


"В миналото групите на младежи в града, заинтересовани и трениращи брейк денс, каране на скейт/лонгборд, велосипеден мотокрос, ролери/блейдъри и сходни бяха значително повече. С носталгия се обръщаме към тези периоди и искаме да ги възродим чрез т.нар. ни субкултирен микс от няколко двудневни работилници в рамките на фестивала" - коментира Габриел. 


Той ще е ръководител на  Rollerblading workshop на паметника на Свободата. Може да се запишете в групите на 28 и 29 юли и да видите на живо неговите умения. придобити от толкова години. 


Може да видите номерата на Габриел тук


Чуйте цялото интервю в прикачения файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00