Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде са съвременните будители?

Уникален стенопис в катедрален храм "Свети Димитър" във Видин с изображения на Васил Левски, Любен Каравелов, Христо Ботев, Бенковски и Георги Раковски.
Снимка: Красимир Каменов

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане.

Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията на младите хора днес са съвсем различни, но това е и предизвикателството пред тях. 

Вдъхновители днес са и хората, които ни приобщават към милото и родно българско, към това да се гордеем, че сме българи. 

Самите ние можем ли да бъдем будители поне за малко?

Според писателя, сценарист и публицист Николай Фенерски "и днес има будители, защото има нужда от събуждане":

"Будителите са българските възрожденци. Които започват с Паисий Хилендарски, монахът на Света гора, който създава една тънка, но много важна книжка. Тя е първият лъч светлина в мрака на робството. Това не е просто турското робство, а това е "робството" на хора, които не се интересуват от нищо и гледат да оцелеят на дребно. За първи път тогава някой им казва - вие сте човешки същества... Така се започва с една поредица от будители, но аз си мисля, че ние и до днес не сме се "освободили"... Самата дума "възраждане" е превод на "ренесанс", но хората на Запад имат едни проблеми, а ние - съвсем други. И тези проблеми не са отминали и не са решени... И днес има будители, защото има нужда от събуждане", коментира Николай Фенерски.   

"Разбира се, че има будители. Една съвременна България винаги трябва да има своите будители. Будители са учителите, учените, журналистите, писателите и много други... Има будители, но трябва и държавата да се замисли. Радостно е, че млади хора се обръщат към корените си и съживяват българското. Те са будители... Трябва да вярваме, че има будители. Ако я няма вярата, то ще спрем да съществуваме...", коментираха видинчани.

Да си припомним един цитат от Любен Каравелов:

„У нас се захванали да ценят хората по ръкавиците и по мустаките, а умът им, разумът им и честта им са съвсем маловажни неща“, изразява преди години загрижеността си той за стойностите и приоритетите в обществото. Любен Каравелов ни дава повод за размисъл и днес, когато обществото често се оценява по външния облик и материалните стойности. Цитатът ни напомня, че истинската ценност на човека се крие в неговия ум, разум и чест, и че тези аспекти трябва да бъдат високо оценявани и уважавани в нашето общество.

И да завършим с думите на Стоян Омарчевски, министър на народното просвещение през 1922 г. по повод обявяването на 1 ноември за общонационален празник в България:

„Първата ни грижа е да обърнем погледа на нашата младеж към всичко ценно и светло от нашето минало и да я приобщим към това минало, за да почерпи тя от него бодрост и упование, сила и импулс към дейност и творчество. Нашата младеж трябва да знае, че животът само тогава е ценен, когато е вдъхновен от идейност, от стремеж; само тогава животът е съдържателен и смислен, когато е обзет от идеализъм, когато душите и сърцата трептят за хубавото, националното, идеалното, а това е вложено в образите и творенията на всички ония наши дейци, които будиха нашия народ в дните на неговото робство, които го водиха към просвета и национална свобода през епохата на възраждането и които му създадоха вечни културни ценности през неговия свободен живот…”.

Дали ще продължим да търсим новите будители, или ще си гледаме "мустаките" зависи от нас самите. 

Нека се събудим! 

По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01