Първата паралелка от дуална форма на обучение завърши във видинската ПГ "Проф д-р Асен Златаров". Училището е с най-много специалности в дуална форма на обучение сред видинските учебни заведения. Гимназията се включва и в проекта "Подкрепа за дуалната система на обучение", финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", с две специалности 9 и 10 клас.
Дванадесетокласниците от паралелката "Организация на хотелиерството" учиха и показваха наученото в практиката си, каза директорът Насенка Димитрова:
"Имаме вече опит в дуална форма на обучение или обучение чрез работа на реално работно място, тоест тяхната връзка между училището и бизнеса, това е целта и бъдещето... Работодателите сключват трудов договор с учениците, заплаща им се работното време, тези, които са под 18 години, работят по 7 часа.."
Все още има трудности за осъществяването на дуалното обучение, все още има неуточнени неща в нормативните наредби, обяснява Насенка Димитрова:
"Специално с ученици под 18 години, работодателите не искат да сключват трудови договори, тъй като имат допълнителен ангажимент и документация... Учениците трябва да имат наставници на работните места... А пък проектът дава възможност да се изготвят учебни материали, да се прави пробно стажуване в предприятия и фирмите, тоест да подпомогне колегите.. Имахме доста трудности в първия випуск, тъй като ни хвана ковид-пандемията... Част от практиката в реална работна среда се отлагаше... Търсим работодатели, намираме, но не всички искат да сключат трудови договори... Има доста заведения, търсят ученици да работят, но когато се стигне до сключване на трудов договор - нещата не се получават.."
Обсъжда се сключване на по-дългосрочни договори, за ученици, които биха желали след завършване на средното си образование да продължат да работят.
8500 ученици и 159 училища са участвали до момента в проекта "Подкрепа за дуалната система на обучение". Срокът на проекта е удължен.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
60 години след откриването на едно от знаковите тракийски съкровища у нас, това от Могиланската могила в центъра на Враца, там отново работят археолози. До нови разкопките в района на могилата се стигна, след като там беше съборена стара къща, за да бъде построена жилищна кооперация. Археологическото проучване, което спря строежа, ще продължи до..
"Трио Балканске жице" е състав от трима сръбски китаристи – баща с двамата му сина. Това са Зоран, Никола и Желко Старчевич, които освен виртуозни инструменталисти са и преподаватели по класическа и джаз китара. Кръстили са своя стил "балкански суинг-джаз китарен етно-уърлд фюжън" . В него се усещат влияния на различни клутури, най-вече..
В ерата на социалните мрежи, когато новините се разпространяват със светкавична скорост, а критиката често доминира в онлайн пространството, едно виртуално кътче изпъква със своята различна, позитивна енергия. "Забелязано в Лом" не е просто още една Фейсбук група, а пространство, създадено с мисия да обединява хората чрез позитивното, да показва..
Актьорът Владимир Зомбори като Зоро в едноименния мюзикъл е един от акцентите в музикалната програма това лято сред Белоградчишките скали . Спектакълът е на Държавна опера Русе , която ще продължи традицията на оперния фестивал , създаден преди 10 години от Софийската опера и балет. Директорът на Русенската опера Пламен Бейков определи това като..
Една от най-известитнте и обичани творби в света на операта - "Прилепът", ще бъде представена на сцената във Видин. Спектакълът е част от програмата на фестивала "Летни музикални празници" , които ще се проведат от 8-и до 12 юли. "Магията на операта" и "Звездите на оперетата" са другите две заглавия в афиша на събитието, обясни оперната прима,..
Националният фолклорен събор "Леденика" отново ще изпълни три дни - 20, 21 и 22 юни, с настроение, много песни и танци. За пореден път ще бъде пресъздадена автентична северняшка сватба, както и още редица други събития, каза Радосвета Крумова от отдел "Култура" на Община Враца. "Тази година нашият празник, защото ние наричаме този Национален..
Видинската математическа гимназия е сред десетте учебни заведения в страната с най-висок резултат на Държавния зрелостен изпит (ДЗИ) по математика тази година. Деветима са математиците, които имат отлични оценки на ДЗИ по математика. Това са Слав Славов със 100 точки, Николай Евгениев с 99 точки, Теодор Витанов с 94 точки, Иван Владимиров..