Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

420 самодейци от Видинско участваха на събора в Копривщица

Снимка: Радио Видин

420 участници от Видинска област се изявиха на XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. Събитието се провежда на всеки 5 години, а от декември 2016 г. то е вписано в Регистъра на добрите практики за опазване на ЮНЕСКО. 20 читалища от Видинския регион взеха участие. Включиха се и четирима индивидуални изпълнители, както и една неправителствена организация, каза Славена Петрова от Видински фонд читалища, която води групата в Копривщица.

"От Област Видин участваха общо 420 участника под формата на 26 групови носители и 4 индивидуални носители. От 26-те групови носители 17 бяха танцови състави, 7 певчески групи и две групи за автентичен фолклор, които основно представиха автентични костюми от своите населени места. Всички получиха грамоти за участие в Националния събор, но само 17 от тях бяха отличени с медали за своето представяне. Журито, за сега, все още се въздържа да  ги определи по цветове, но предполагам, че ще си останат само като медали. Участниците като цяло, това което демонстрираха като умения, беше на изключително високо ниво. Това не е моя оценка. Това е оценката на журито като цяло. Журито беше много впечатлено, че са се съобразили колективите със забележките, които са им били поставени тук на регионалния преглед и затова изказаха респект пред тях."

Едно от впечатляващите участия в събора е това на танцовия състав към читалището в село Раброво. Самодейците представиха обряда "Ора де помана". Идеята е на Тихомир Асенов, ръководител на фолклорната група към читалище "Просвета-1928".

"С този вид изкуство се занимавам от дете още. От 4. клас още играя. Бил съм на прегледите от 1981, 1986, няколко пъти в Копривщица. Имам представа от самите събори. Сега ми се стори даже, че имаше много малко хора. Не знам на какво се дължи. Може би пандемията ги плаши, може би нещо друго. Видин се представи отново с доста групи, като се набляга на танцовия фолклор. Ние сме известни в цяла България с нашите хора. Ние просто спонтанно решихме да направихме и един обряд, който до сега не е представян на сцена в Копривщица. И не само в Копривщица, никъде не е представян на сцена, тъй като това е обряд от погребалната и поменална практика при власите. Аз реших това, тъй като прецених, че искам да направя нещо истинско, не да разиграя някаква сценка. Моят баща почина преди година и според традицията исках да му направя такова хоро. Да разнеса, както се казва. И прецених, че е хубаво да го направя на сцена, но да го направя по автентичния начин, който вече не съществува, тъй като с времето много от детайлите са отпаднали. Допитал съм се до възрастни хора от Раброво, които са ми казвали как е било. И това е било когато са били те деца."

Обреда "Ора де помана" се прави на втория ден от Великден, обясни още Тихомир Асенов:

"Починалите от единия Великден до другия, някога на времето им се е дарявало такова хоро. Това хоро се заплаща на музикантите и който, каквото е купил го дарява на тези, които участват в хорото. Ние го направихме малко по-различно. Съчетахме това, което се е правило вкъщи и го пренесохме на сцена, и другото, което се е правило на площада или в Раброво се е правило на зелена морава, някъде накрай село."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Комедията "И верният отговор е..." поставя важните въпроси с усмивка

Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..

публикувано на 19.02.25 в 14:00

"Български митове и легенди" представят с късометражни филми във Видин

Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..

публикувано на 19.02.25 в 11:32

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46