Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

420 самодейци от Видинско участваха на събора в Копривщица

Снимка: Радио Видин

420 участници от Видинска област се изявиха на XII Национален събор на българското народно творчество в Копривщица. Събитието се провежда на всеки 5 години, а от декември 2016 г. то е вписано в Регистъра на добрите практики за опазване на ЮНЕСКО. 20 читалища от Видинския регион взеха участие. Включиха се и четирима индивидуални изпълнители, както и една неправителствена организация, каза Славена Петрова от Видински фонд читалища, която води групата в Копривщица.

"От Област Видин участваха общо 420 участника под формата на 26 групови носители и 4 индивидуални носители. От 26-те групови носители 17 бяха танцови състави, 7 певчески групи и две групи за автентичен фолклор, които основно представиха автентични костюми от своите населени места. Всички получиха грамоти за участие в Националния събор, но само 17 от тях бяха отличени с медали за своето представяне. Журито, за сега, все още се въздържа да  ги определи по цветове, но предполагам, че ще си останат само като медали. Участниците като цяло, това което демонстрираха като умения, беше на изключително високо ниво. Това не е моя оценка. Това е оценката на журито като цяло. Журито беше много впечатлено, че са се съобразили колективите със забележките, които са им били поставени тук на регионалния преглед и затова изказаха респект пред тях."

Едно от впечатляващите участия в събора е това на танцовия състав към читалището в село Раброво. Самодейците представиха обряда "Ора де помана". Идеята е на Тихомир Асенов, ръководител на фолклорната група към читалище "Просвета-1928".

"С този вид изкуство се занимавам от дете още. От 4. клас още играя. Бил съм на прегледите от 1981, 1986, няколко пъти в Копривщица. Имам представа от самите събори. Сега ми се стори даже, че имаше много малко хора. Не знам на какво се дължи. Може би пандемията ги плаши, може би нещо друго. Видин се представи отново с доста групи, като се набляга на танцовия фолклор. Ние сме известни в цяла България с нашите хора. Ние просто спонтанно решихме да направихме и един обряд, който до сега не е представян на сцена в Копривщица. И не само в Копривщица, никъде не е представян на сцена, тъй като това е обряд от погребалната и поменална практика при власите. Аз реших това, тъй като прецених, че искам да направя нещо истинско, не да разиграя някаква сценка. Моят баща почина преди година и според традицията исках да му направя такова хоро. Да разнеса, както се казва. И прецених, че е хубаво да го направя на сцена, но да го направя по автентичния начин, който вече не съществува, тъй като с времето много от детайлите са отпаднали. Допитал съм се до възрастни хора от Раброво, които са ми казвали как е било. И това е било когато са били те деца."

Обреда "Ора де помана" се прави на втория ден от Великден, обясни още Тихомир Асенов:

"Починалите от единия Великден до другия, някога на времето им се е дарявало такова хоро. Това хоро се заплаща на музикантите и който, каквото е купил го дарява на тези, които участват в хорото. Ние го направихме малко по-различно. Съчетахме това, което се е правило вкъщи и го пренесохме на сцена, и другото, което се е правило на площада или в Раброво се е правило на зелена морава, някъде накрай село."

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05