Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дървата от държавните гори ще са по-скъпи

Какви са причините и кой ще плаща разликата

Снимка: Радио ВИДИН

Поскъпнаха дървата за огрев от държавните гори във Видинско, сигнализира Ивайло Цветанов, управител на фирма, която работи по договор с Държавно горско стопанство- Видин. Цената е променена едностранно от горското стопанство, което е част от Северозападно държавно предприятие- Враца. Увеличението е от първи септември и според Ивайло Цветанов е неоснователно:

"Във връзка с обещаните от редовното правителство евтини дърва от госпожа Нинова и г-н Иванов, сключих договор с Държавно горско стопанство- Видин. То е подразделение на Северозападно държавно предприятие- Враца. То отговаря за областите Видин, Враца и Монтана. Договорът е за продажба на евтини дърва, на по-ниска цена за крайния клиент. Цената, според договора, който бях сключил на 19.07.2022-ра година беше 50 лева плюс ДДС за горското да остават като пари. В тази цена влизат 16,50 лв. за фирмата плюс ДДС за добив, подвоз и закарване до временен склад. и другите 40,20 стотинки остават за държавата като печалба за всеки един реализиран кубик. Договорът ми е за 1 200, 1300 кубика. Бях се разбрал с минимални разходи, с минимална печалба да ги доставя на населението между 95 лв. и 110 лв. на краен клиент...В цялата тази цена влизат рязането, подвоза, превоза, товарене, разтоварване."

Държавното предприятие е променило цената на кубик дърва, но не и сумата, която плаща за добива, превоза и другите разходи, казва Ивайло Цветанов:

"Цената беше 60 лв. с ДДС, които трябваше да остават за държавата. Тя ми връща 16,50 лв. Слагам си още за разходите, понеже имам от временен склад до краен клиент превоз, извоз и всичките тези дейности товаренето и разтоварването и горе-долу смятах, че цената е поносима между 95 лв. и 110 лв,, което е нормално.  От тази сутрин (бел. на ред. 1 септември) ми се обадиха и казаха, че са вдигнали едностранно цената на 65 лв. без ДДС или 78 лв. с ДДС. Това е цената, която трябва да отиде за държавата, като в тази цена разходите за фирмата, които са 16,50 лв. не се променят. Добивът, рязането, подвоза, превоза, рязането, товареното остават пак 16,50 лв,, въпреки че сега разходите за работниците, за горивата, са увеличени. Те не вдигат разходите на фирмата, която трябва да свърши тази дейност, а си вдигат тяхната печалба. Държавата си вдига с 18 лв. печалбата от първи септември, и то няма логика, няма защо да го направи. Аз просто искам да разбера защо го правят и защо вдигат цената едностранно, по сключен договор от юли месец, от 19-и юли."

Според Ивайло Цветанов така дървата ще достигат до потребителите на цени между 120 и 130 лв. и хората ще са ощетени. Ще се наложи потребители да платят повече, отколкото са предвидили.

"Трябваше да взема за сина ми 5 кубика и за майката на жена ми три кубика и още два трябваше да взема. Казаха ми цена 100 лв. Обадиха ми се, че горското е вдигнало цената за по-голяма печалба и трябвало да ги платя между 120-130 лв. Нямало как да ги получим на цена сто лева.  Няма избор ще ги платим, нали трябва да се отопляваме, но това са пари, за които можехме да си вземем нещо друго за семейството... Аз съм заявил 10 кубика, а сега фактически за тия новите цени трябва да взема 8." 

Промяната е в ценоразписа на Държавното горско стопанство, каза директорът на Северозападно държавно предприятие- Враца Веселин Нинов. По думите му увеличението не е до 78, а до 72 лв. В държавните  горски стопанства цената е увеличена с от 5 до 10 лв. без ДДС на пространствен кубически метър от първи септември. 

"Това е нормално, тъй като самите пазарни цени се вдигнаха и второ разходите на поделенията значително се увеличават. Разходите на горското предприятие не само преки плащания на конкретна фирма за добив на дървесина, нека да го поясним. Нашите основни разходи за нашата дейност са за охрана, за опазване на горските територии и за залесявания. Разходите във всички тези направления се увеличиха значително. Ние не сме вдигали от юли месец заплатите на нашите служители, но разбирате, че и в тази посока трябва да мислим, защото разходите и на нашите служители, като на всички други граждани се увеличиха значително и ще бъдат още по-високи, така че на старите заплати няма как да очакваме, че нашите служители ще останат доволни."

Според Веселин Нинов търсенето на дървесина значително е нараснало, около три пъти в сравнение с предишни години и няма как да бъде задоволено изцяло търсеното:

"Основната причина е липсата на мощности за дърводобив. Фирмите, които извършват дърводобива не разполагат  с достатъчно мощности, не разполага с достатъчно хора да извършват дърводобива. Ние сме си направили разчети. Подписали сме договори с фирми, но те не успяват в голямата си част да бъдат изпълнявани в срокове, поради това, че няма хора, няма кадри, които да работят в горите този непривлекателен труд на фона на това търсене, което в момента ескалира. Това е основния проблем. Друга особеност в региона, която трябва да отчетем е, че държавните гори са около 50% , говоря за предприятието. 50% са недържавни гори, т.е. частни гори и общински гори, т.е. те са играчи на пазара на дървесина и на пазара на работници, които добиват в тях наравно с държавните горски предприятия."

С около 30% повече в сравнение с предишни години ще са дървата за огрев, които от държавните горските стопанства в региона ще предоставят на населението. 

"Приоритет и основна цел на предприятието е осигуряване дърва за местното население повсеместно. Това ни е приоритет в работата. Преди зимата ние да осигурим възможност за всички хора да си купят дърва. Не обещаваме ниски цени. Нашите цени са по-ниски от реалните пазарни цени в момента, но те са една идея по-ниски и догонват пазарните цени Това не означава, е дървата са евтини и могат да бъдат по-евтини от това, което са в момента. Просто това нека да е ясно и да не се спекулира повече с обещания за евтини дърва и за ниски цени. По-скоро проблемът е да осигурим достатъчните количества дървесина и възможността на всеки да си закупи колкото дърва му трябват."

Около 130-140 лева за кубик е пазарната цена на дървата във Видинско, обясни Веселин Нинов.   

В Белоградчик, където има общински гори ще осигурят на преференциални цени дърва за огрев. Цената е 84 лева за кубик. Избрани са фирми Няма да смогнат до края на годината да доставят на всички, каза кметът Борис Николов:

"Записалите се и пожелали дърва са за някъде около 3000 пространствени кубика. Това няма да може да се добие до края на годината, но ще започнем първо с хората в тежко, затруднено състояние."

Според Борис Николов общината има социална функция, която трябва да изпълни, затова цената за добива на дърва от общинските гори е значително по-ниска. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00