Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Общественото мнение остава разделено

9 септември: истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*

Снимка: lostbulgaria.com



Днес се навършват 78 години от Деветосептемврийският преврат- насилственото сваляне на  правителството на Константин Муравиев и идването на власт на правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. 

Денят се чества като национален празник до 1990 година. 

Годините на социалистически строй в страната продължават да разделят общественото мнение, показа анкетата на Радио ВИДИН.

"Свързвам датата с живота на всички, дали си живота да освободят България, но въпреки това стигнахме пак до първобитния строй с тази демокрация... За нас беше учудващо какво ще бъде после, очакваха всички да бъде добро... Приятно ми беше, а сега не го чувствам въобще за празник... Чувстваше се празнично настроение, но вече не е така... Нито тогава, нито сега, съм се свързвала с тази дата.... Девети слага новото начало, оставяйки назад миналото, днес също се нуждаем от такова ново начало.... Девети септември все още разделя нацията... Датата, която поставя началото на зарoбването на народа...".

Отечественият фронт взема властта в България с помощта на силите на Трети Украински фронт на Червената армия. След тази дата настъпва мащабна политическа, икономическа и социална промяна в българското общество. България скъсва с хитлеристка Германия и попада в съветската сфера на влияние.

Погледът върху събитията и оценката за 9-и септември остават идеологически, обясни доц. д-р Момчил Баджаков от департамент Политически науки на НБУ.

"Един режим, който постави българския народ в едно унизително, подчинено положение в продължение на близо половин век. Това има фатални последици върху манталитета на народа, върху усилията в последните години някак си ние да влезем отново в нормалният свят". 

Комунистическият период уврежда манталитета на българския народ, каза още той.

"В училището не се изучава този период, няма обективен анализ, защото е изцяло идеологически в интерес на една партия. Обикновените хора не можем да ги обвиняваме, че са се заблудили, но трябва да видим в дълбочината как тази управляваща олигархия всъщност е разпростряла пипалата си върху цялото общество, за да контролира всичко".

Оценката към 9 септември и днес не е еднозначна, а част от съвременниците на епохата претендират, дали от носталгия или не, че тогава е "било по-добре".

Историческите факти са обаче, че 9 септември продължава с Народния съд, с над 2000 жертви от интелигенцията, със загуба на Македония и Беломорието, лагери на смъртта, съсипани човешки съдби, премахването на старото национално офицерство и замяната му с лоялни към СССР кариеристи, декласирането на повечето грамотни, интелигентни и добросъвестни граждани, обезземляването на голяма част от бившето селско население, насилственото изолиране на българската нация от света, както и унищожението на стотици български църкви, читалища и училища от епохата на Възраждането. 

Към преврата и към последвалите промени можем да погледнем по различни начини, но в случая не и с носталгия. 

"Повтарям за стотен път: в комунистическата партия на Съветския съюз и във всички комунистически партии по света членуваха само глупаци и престъпници. Глупак е, който вярва, че някога в бъдещето цялото население на планетата ще получава в съответствие с материалните си потребности. Престъпник е, който не вярва в това, но влиза в комунистическата партия, възхвалява идеалите ѝ, изпълнява заповедите и заръките ѝ - които също са или престъпни, или идиотски", пише съветският писател Виктор Суворов.

А когато говорим и мислим за 9 септември и за следващите 45 години, трябва да си припомним думите на Гьоте, че истината принадлежи на човека, заблуждението - на неговата епоха*.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой

Петата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, е посветена от Църквата Христова на  преподобната Мария Египетска . "Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но  да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/ Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната..

публикувано на 06.04.25 в 08:00

Романът "Как да убиеш семейството си" на Бела Маки

Грейс Бернард е 28-годишна красива, привидно съвсем нормална жена, но с необикновена история. Работата е там, че тя има зад гърба си вече шест убийства – някои брутални, други – не чак толкова, но в момента по ирония на съдбата лежи в затвора заради убийство, което не е извършила. Не го беше замислила така, но… Не се заблуждавайте! Грейс не е..

публикувано на 04.04.25 в 17:29

Великденска магия в бисквитки

Днес се срещaме отново с Милена Вълкова от Видин - сладкар , която вече добре познавате. Запознахме ви с нея миналата година, когато тя се завърна от Италия и донесе със себе си не само вдъхновение, но и вкусовете на едни от най-обичаните италиански десерти и напитки. А за това, вярваме, всички сме ѝ благодарни! Това лято Милена планира да..

публикувано на 04.04.25 в 16:15

Отбелязваме Световния ден на бездомните животни

Днес фокусът е върху всички кучета и котки, които живеят по улиците на нашата страна, защото отбелязваме Световния ден на бездомните животни. Денят се чества за първи път в Холандия през 2010 година. Целта е да се напомни, че ние, хората, имаме вина за присъствието на животни по улиците и е наша отговорност да се грижим за тях. Бездомните..

публикувано на 04.04.25 в 15:10
Виолина Славкова

Психологията като призвание - историята на Виолина Славкова

На днешния ден отбелязваме Деня на психолога , и разбира се, срещата ни днес е с професионалист в тази област. Запознаваме ви с Виолина Славкова , родена във Враца, която открива страстта си към психологията още в началото на своето образование. Тя започва с бакалавърска програма по "Социална педагогика" в Софийския университет, където..

публикувано на 04.04.25 в 13:00

Какво да вечеряте? Вече има лесен отговор на този въпрос

Днес ще ви срещнем с Виктор Василев от град Вършец, който отговаря на един от най-важните въпроси за човечеството, които си задаваме всеки ден. И не, не е въпросът: "Има ли извънземни?", а е питането: "Какво да ям?". Сигурна съм, че няма човек, който да не си е задавал този въпрос, особено в забързаното ни ежедневие, когато се приберем късно от..

публикувано на 03.04.25 в 17:10

Кога Рабишкото езеро отново ще започне да се пълни с вода

Рабишкото езеро в последните години постепенно се превръщаше в блато , след продължително спиране на водоподаването, което доведе до критично ниски нива на водата.  Преди година и половина граждани сигнализират на народния представител от Видин Любен Иванов, че входящата деривация е компрометирана, поради което няма приток на вода. Сега..

публикувано на 03.04.25 в 16:30