Близо 15 хиляди лева ще получи СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Ново село по Националната програма "Заедно в изкуствата и спорта" на министерството на образованието и науката за създаването на танцови състави. Училището стана известно преди няколко години с това, че през голямото междучасие учениците борят стреса и натрупаната негативна енергия с народни хора. През следващите години интересната инициатива стана традиция в учебното заведение.
В две възрастови групи ще бъдат сформирани танцови състави за изучаване на народни танци - местни и от други фолклорни области. Детската ще обхване ученици от І до ІV клас , а юношеската - от VІІІ до XІІ кл. За първата група са осигурени 8150 лв., а за втората - 6010 лв. Партньор в тази дейност ще бъде новоселското читалище "Земеделец-1874", в чиито екип има и професионалист в областта на народните танци. Срокът за работа по тази програма е цялата учебна 2022/2023 година. Първите изяви ще се видят на общите концерти, които са обикновено са около 3 март. Тогава е и голямото "Пробуждане с хоро" на селския площад.
Резултатите, които се очакват от тази инициатива, са да се изградят два танцови състава към училището, да се осигурят условия за личностното развитие на децата и юношите, да се засили интереса на децата към народните танци и българския фолклор, да се насърчат уменията им за работа в екип, самоконтрол и отговорно поведение, както и да се повиши танцовата им култура. Очаква се да бъдат закупени и национални носии за малките танцьори. До края на годината танцовите формации да имат поне 10-минутна програма, с която да се изявяват не само на местна сцена, но и да се представят на фолклорни събори в общината и в областта.
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..