Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчани за измеренията на днешната независимост

Снимка: Радио ВИДИН


"Винаги миролюбив, Моят Народ днес копнее за своя културен и икономически напредък; в това направление нищо не бива да спъва България; нищо не треба да пречи за преуспяването ѝ. Такова е желанието на Народа Ми, такава е неговата воля - да бъде според както той иска… Да живее свободна и независима България! Да живее Българският Народ!". 

Това е част от манифеста, с който княз Фердинанд I провъзгласява независимостта преди 114 години.

Днешният 22ри септември е денят, в който България спря да бъде васално княжество. Денят, в който страната отново стана международно признат субект. В годините, в които изживяваме огромен възход -  стопански, политически и културен, бележим един от най-славните си успехи, с този акт, провъзгласяването на независимостта, нашият международен авторитет се издига и се превръщаме в равноправни на другите държави.

Независими ли сме днес обаче? Това попитахме видинчани.

"Ние сме зависими от големите държави. Никога не сме били самостоятелни. 500 години под турско робство, 300 години под византийско, никога не сме имали мир... Трябва да дойдат учени хора, които да мислят за хората, а сега всеки гледа да дойде на власт, за да си напълни джоба... Зависима държава сме - едно време със СССР, сега от Русия и САЩ. Зависими сме и от Европа за различни програми и средства. Какво трябва да се промени? Да се направи достатъчно, за да се върнат младите хора в България, да поемат управлението... По принцип самото разположение е на важен кръстопът, а това определя нашата съдба и развитие. Ние, понеже сме в ЕС, трябва да се съобразяваме с тези директиви и разпореждания. Трябва да водим независима политика, поне някаква независима, вместо винаги ребром да тръгваме напред... Не сме независими и няма да бъдем никога независими... Не всички си спомнят тази дата, не всички знаят, че цар Фердинанд обявява независимостта... Най-вече сме сме зависими... Всички сме зависими, в живота няма независими хора. Вижте политиката, ясно е, че сме независими".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Желанието за нормализация замени това за промяна

Счупена ли е демокрацията и нуждае ли се от оздравителни механизми? Достигната ли беше делегитимацията на политическата система в страната?  На фона на тези въпроси, произтичащи от огромните скандали, политически трусове и безпрецедентни ситуации в Народното събрание, се навършиха два месеца от 16 януари, когато кабинетът Желязков положи клетва и..

публикувано на 27.03.25 в 10:00