Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Огнян Асенов: Не продавайте гласа си, защото последствията след това са за всички

Снимка: Областна администрация Видин

В края на седмицата отново сме призовани да отидем до урните, за да дадем своя глас за състава на следващото Народно събрание. Предизборната кампания е към своя край, вероятно повечето от избирателите са решили дали и за кого да гласуват. Остава държавата и институциите да гарантират честността на вота. Как тече подготовката за парламентарните избори на 2 октомври в област Видин?

 "Към настоящия момент обстановката в област Видин е спокойна. Организационно-техническата подготовка на предстоящите избори в област Видин се извършва в определените срокове, съгласно приетата от Централната избирателна комисия хронограма, и без съществени затруднения" каза за Радио Видин областният управител Огнян Асенов:

"Създадена е необходимата организация по доставянето и приемането на изборните книжа и материали. Получени са предварителните избирателни списъци от Главна дирекция ГРАО, както и печатите на секционните комисии. Със заповеди на кметовете на общини са формирани 255 избирателни секции на територията на област Видин, в т.ч. 14 подвижни секционни избирателни комисии. Няма обжалвани заповеди пред областен управител към момента. Очаква се до края на седмицата да се получат протоколите и останалите изборни книжа за област Видин. На територията на областта в периода 13-23 септември се проведе и демонстрационно гласуване с машини. Областна администрация Видин работи в добра координация с Районната избирателна комисия и екипите на Общините, отговорни за подготовката на изборите."

Преди изборите областният управител иниициира поредица от срещи с ръководители на институции и кметове на Общини.

"Срещите бяха продиктувани от необходимостта подготовката на изборния процес на територията на област Видин да протече в нормална и спокойна обстановка. Проведох редица срещи с административните ръководители на Прокуратурата, ръководителите на Областната дирекция на МВР, Териториална дирекция "Национална сигурност", кметовете на Общини и други териториални звена на територията на областта. Основните акценти на срещите бяха методите за противодействие срещу нарушения на изборното законодателство, своевременното координиране на действията между правоприлагащите и правоохранителните органи с оглед осигуряване на нормална и спокойна обстановка за произвеждането на честни и прозрачни избори на 2 октомври, предприети действия за ограничаване на негативните практики, свързани с контролирания вот и другите незаконни въздействия върху избирателното право на гражданите. Основният ми призив към кметовете на общините и териториалните звена беше да не се допуска и своевременно да се противодейства на нерегламентирана предизборна агитация в държавните и общинските институции и публичните предприятия, служителите в администрацията следва да изпълняват законосъобразно и професионално своите задължения, да предоставят своевременно административните услуги и да работят изцяло в полза на гражданите. Стоящите на дневен ред проблеми са от организационно естество и са свързани основно с подобряване на действията на институциите за подготовката на изборния процес. Обсъдена бе логистиката за осигуряване на изборните книжа и материали и бяха набелязани мерки, целящи нейното подобряване. Трябва да се отбележи, че има и неща, които не могат да бъдат предвидени към настоящия момент, например евентуално развитие на ситуацията с COVID пандемията, въпреки че бяха набелязани действия и при усложнена COVID обстановка. Комуникацията между институциите е на много добро ниво."

Освен за логистиката на изборния процес, са предприети мерки и за противодействие на купения и корпоративен вот в област Видин.

"Отговорните институции по прилагане на изборния кодекс, както и служителите на ОД на МВР Видин и Териториална дирекция "Национална сигурност" под надзора на Прокуратурата, ще предприемат всички необходими мерки, за да осигурят и гарантират честен вот на гражданите от Видинска област. На проведените от мен срещи ръководителите на институции обсъдиха и предприетите действия за ограничаване на негативните практики, свързани с контролирания вот и другите незаконни въздействия върху избирателното право на гражданите. Със съответните структури на територията на областта предприемаме всички необходими мерки, така че изборите да протекат спокойно и да няма нарушения. Всички институции работят в синхрон, за което е създадена добра организация."

Проведени са и няколко полицейски операции срещу купуването на гласове.

"На територията на област Видин към момента са проведени две специализирани полицейски операции в тази връзка. Проверени са 305 МПС, две заложни къщи, два пункта за черни и цветни метали, три юридически лица. Областната дирекция на МВР предприема всички необходими мерки, за да гарантира спокойния и честен вот. Всички сигнали, които са получени в Областната администрация, са изпратени на Областната дирекция на МВР. Работата ни изцяло е насочена към провеждане на спокойни и честни избори, както и недопускане на контролирания, корпоративния и купен вот, т.е. гражданите да гласуват според своята воля и съвест."

"Апелирам към гласоподавателите да не се поддават на нерегламентирани практики и влияния, да не продават гласа си, защото последствията след това са за всички. Нека на 2 октомври всеки гражданин, който има право да гласува, да отиде до урните и да направи своя избор осъзнато, независимо и съобразно волята си", призова областният управител Огнян Асенов.

Какви други задачи изпълнява в момента Областна администрация Видин, чуйте в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да се преодолеят регионалните различия

Решения за отключване потенциала на регионите дават от Института за пазарна икономика /ИПИ/.  Експертите посочват, че България бележи устойчив икономически напредък през последните 25 години. Брутният вътрешен продукт на човек от населението в стандарти на покупателна  способност се увеличава от 28% от средното ниво за Европейския съюз  през..

публикувано на 03.11.25 в 14:28
Село Разград

Село Разград възстановява читалищните традиции

Екипът на Радио Видин гостува в село Разград, община Вълчедръм. С познатия ни град Разград са общи не само имената, но и историята на двете населени места. По време на османското робство мигриращо българско население от град Разград се установява да живее в махала Разград, непосредствено до съществуващото тогава село Крумово- основано около 1764..

публикувано на 31.10.25 в 12:00

Успяваме ли да заделим бели пари за черни дни?

75% от българите нямат спестявания, а 25% от пълнолетните българи, или малко над 1,4 млн. души, спестяват, показва проучване на Изследователски център "Тренд", направено по поръчка на ЕКИП (Експертния клуб за икономика и политика ). Въпреки това, през последната една година се наблюдава чувствително увеличение на броя на спестовните българи - 170..

публикувано на 30.10.25 в 12:16

Ще ни осигури ли финансова стабилност бюджет 2026?

До края на тази седмица бюджетът на страната ни за следващата година трябва да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание. Това стана ясно от думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов , който заяви, че в бюджета за догодина не е предвидено увеличение на налози.  Няма да има увеличение на данъци през 2026 година. Планира се увеличение на..

публикувано на 29.10.25 в 10:45

Ще има ли кой да работи в Северозапада?

България продължава да се изправя пред сериозни демографски и трудови предизвикателства - населението на страната е намаляло с близо 2,5 млн. души за последните 40 години , показват данните на НСИ. Негативните процеси са най-видими и тревожни в изоставащите региони, като Северозападния. Проблемът бе дискутиран по време на форума "Европа е с мен" -..

публикувано на 28.10.25 в 09:34

Йорданка Ценова: Ролята на учителя е да покаже на децата, че техният интелект е по-важен от изкуствения

С навлизането на изкуствения интелект на пазара на труда някои професии ще бъдат застрашени. Една от тях е графичен дизайнер. Защото изкуственият интелект вече генерира картини и видеа, които са с много добро качество, смята Йорданка Ценова - заместник-директор по учебната дейност в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров"- Видин: "Друга професия,..

публикувано на 27.10.25 в 15:11

Камелия Лозанова: Изкуственият интелект е неизбежен и ще ни бъде полезен

Доста страхове се насаждат във връзка с изкуствения интелект, смята Камелия Лозанова- председател на Управителния съвет на Агенция за регионално развитие и бизнес център /АРРБЦ/- Видин.  "Засега Chat GPT е познат, но това съвсем не е онова, което е истинският изкуствен интелект и за който вече се правят форуми и се коментира неговото бъдещо..

публикувано на 27.10.25 в 14:56