"Най-много се гордея с това, че успях да запазя да не се доразруши това, което беше останало от бившите селски стопанства като сграден фонд. И беше взето от младите земеделци за складове... Другото, което е, запазихме училищата, имаме две училища, детски градини, има младо население, има деца, има живот и селото ще има живот..."
Нестабилната политическа и държавна ситуация се отразява негативно върху работата на общината, смята кметът:
"Ние сме зависими от всяко едно правителство, което дойде... На фона на тежката икономическа криза благодарение на финансовия колектив на общината, ние сме добре. 1 млн 500 хил лв са много или малко пари за различни хора. Но аз съм доволен, че ще мога да преживея в изключително тежка икономическа криза.. Благодарение от наемите на общинска земя, получаваме прилични доходи и нещата се получават... Няколко години приключваме добре..."
Стабилно е финансовото състояние на община Вълчедръм и то благодарение на безценната земя, има още нещо ново, казва Иван Барзин:
"Имаме техника от А до Я, аз не ползвам външни услуги, имаме собствена пожарна и се гордея с това, ние имаме доброволен отряд... Ние сме първите, които направиха предприятие за компостиране на зелени отпадъци, тая година започна да функционира... Този процес не е лек, първо трябва да научим хората къде и какво да изхвърлят, за разделно събиране, тази техника е изключително скъпа, струва милиони левове...Предприятието трябва да се самоиздържа, не да печели."
Преди 2000 година 888 души са работили във временната заетост, тогава са построени много улици, гаражи и др. В момента се работи по регионална програма, в която безработните работят 4 часа за 49 лв и за поддържане външния вид на населените места:
"Читалищната ни дейност е запазена, имаме Спешна помощ, 2 аптеки, имаме два големи магазина и се надявам да има живот в моята община... Все още има безработица, около всеки земеделски производител има някакъв персонал, но не е достатъчно, борим се за програми, надяваме се да се променят нещата, да има мъдро управление на по-високо ниво и средствата да се харчат за просперитета на хората, които са в малките общини. Патронаж имаме, той е в общината, имаме нови коли, с които се разкарва храната, това е един жест от администрацията към старите хора..."
Местния фолклор и културните традиции съхранява НЧ "Рало 1891". Секретар е Маргарита Борисова, към читалището работи група за автентичен фолклор, има още няколко групи за песни и танци.
Пред Николай Хараламбов хората, останали да живеят тук споделиха как виждат настоящето на Вълчедръм:
"Много неща трябва да се направят, улиците са занемарени и най-важното - да има работа за хората. Ако дойде турист тук може да отиде в музея, в читалището, в църквата...Те момчетията чакат да дойде пенсията и гледат да дойде пазара, продават всичко... Доволни сме от кмета си, кога постъпи първия път, каза, че ще открие заводи, а то ... младите избягаха, останахме ние, старите... Улиците в махалата не са оправени, иначе много хора купуват къщи тук... Няма живот във Вълчедръм, няма млади хора, няма работа... Искаме да има къде да се изпие едно кафе, може още да се желае, за благоустройството на града... Искаме да се произвежда нещо... Няма какво да се види, народът е избягал..."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..
Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..
Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..