Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Барзин, кмет на Вълчедръм: Гордея се, че избегнах разрухата и надградих

9
Снимка: Радио Видин



В "Добро утро, кмете" гостуваме на град Вълчедръм. Земеделието е най-важният и основен поминък на местните хора. Районът се смята за една от трите житници на България, след Добруджа и Тракия. 

Община Вълчедръм се нарежда на четвърто място по население след Монтана, Лом, Берковица.
3500 са жителите на община Вълчедръм, преди години са били 8 хил. души


Голяма и красива е сградата на общината, облицована е с мрамор,  посреща ни кметът Иван Барзин. Кабинетът му е обширен, с дървена ламперия и мебели от времето на социализма. Обзавеждането не е променено от  1999 година, когато е бил избран за кмет, казва той. А вече кара шести мандат. 


Корените на Иван Барзин са от Чипровци, фамилията му се мести след Чипровското въстание в равнината, няколко фамилии са дошли от Чипровско в плодородната равнина и се съхраняват и днес. Иван Барзин е дипломиран лекар, но отдавна не работи  като такъв:

 
"Реших да опитам и това поприще, винаги съм избиран от първия път, стремял съм се с каквото мога да помагам на хората. Но няма човек, който да свърши всичката работа... И преди, който е имал земя, си е хранил семейството и сега от рентата пак може да живее...   Земята е вечна, хиляди години е била тук и след хиляди години пак ще е тука."


23 години Иван Барзин работи като кмет на община  Вълчедръм:

"Най-много се гордея с това, че успях да запазя да не се доразруши това, което беше останало от бившите селски стопанства като сграден фонд. И беше взето от младите земеделци за складове... Другото, което е, запазихме училищата, имаме две училища, детски градини, има младо население, има деца, има живот и селото ще има живот..."

Нестабилната политическа и държавна ситуация се отразява негативно върху работата на общината, смята кметът:


"Ние сме зависими от всяко едно правителство, което дойде... На фона на тежката икономическа криза благодарение на финансовия колектив на общината, ние сме добре. 1 млн 500 хил лв са много или малко пари за различни хора. Но аз съм доволен, че ще мога да преживея в изключително тежка икономическа криза.. Благодарение от наемите на общинска земя, получаваме прилични доходи и нещата се получават... Няколко години приключваме добре..."

Стабилно е финансовото състояние на община Вълчедръм и то благодарение на безценната земя, има още нещо ново, казва Иван Барзин:

 
"Имаме техника от А до Я, аз не ползвам външни услуги, имаме собствена пожарна и се гордея с това, ние имаме доброволен отряд... Ние сме първите, които направиха предприятие за компостиране на зелени отпадъци, тая година започна да функционира... Този процес не е лек, първо трябва да научим хората къде и какво да изхвърлят, за разделно събиране, тази техника е изключително скъпа, струва милиони левове...Предприятието трябва да се самоиздържа, не да печели."


Преди 2000 година 888 души са работили във временната заетост, тогава са построени много улици, гаражи и др. В момента се работи по регионална програма, в която безработните работят 4 часа за 49 лв и за поддържане външния вид на населените  места:


"Читалищната ни дейност е запазена, имаме Спешна помощ, 2 аптеки, имаме два големи магазина и се надявам да има живот в моята община... Все още има безработица, около всеки земеделски производител има някакъв персонал, но не е достатъчно, борим се за програми, надяваме се да се променят нещата, да има мъдро управление на по-високо ниво и средствата да се харчат за просперитета на хората, които са в малките общини. Патронаж имаме, той е в общината, имаме нови коли, с които се разкарва храната, това е един жест от администрацията  към старите хора..."


Местния фолклор и културните традиции съхранява НЧ "Рало 1891". Секретар е Маргарита Борисова, към читалището работи група за автентичен фолклор, има още няколко групи за песни и танци.
 

Пред Николай Хараламбов хората, останали да живеят тук споделиха как виждат настоящето на Вълчедръм:  


"Много неща трябва  да се направят, улиците са занемарени и най-важното - да има работа за хората. Ако дойде турист тук може да отиде в музея, в читалището, в църквата...Те момчетията чакат да дойде пенсията и гледат да дойде пазара, продават всичко... Доволни сме от кмета си, кога постъпи първия път, каза, че ще открие заводи, а то ... младите избягаха, останахме ние, старите... Улиците в махалата не са оправени, иначе много хора купуват къщи тук... Няма живот във Вълчедръм, няма млади хора, няма работа... Искаме да има къде да се изпие едно кафе, може още да се желае, за благоустройството на града... Искаме да се произвежда нещо... Няма какво да се види, народът е избягал..."

 
Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38