Пандемията от COVID-19 накара много хора да избягат от шумния град и да търсят повече простор извън ограничените пространства на апартаментите. Карантината промени мирогледа ни в много отношения. Едно от тях е стремеж към живота на открито. Ако допреди няколко години животът на село ни се виждаше прекалено скучен и извън модерния свят, то това вече не е така. Не и за семейство Драголови, които си купуват къща във видинското село Майор Узуново. Нанасят се в новия си дом още в деня на закупуването му.
Идеята за къща на село е на 26-годишния Марин, който е родом от София. Ивана е от Видин и е само на 23 години. Признава, че не съжалява нито за миг за решението си. Напротив. Двамата облагородяват, ремонтират и обичат новото си място. Признават, че им предстоят още много неща, които да подобрят по къщата и двора си, но не бързат.
"Мъжът ми беше категоричен, че иска къща на два етажа и винаги сме си представяли да си имаме стая за офис, детска стая, да си направим басейн, да имат децата ни един ден къде да тичат и да си играят. Ние и двамата сме живяли на село като деца и винаги сме искали и нашите деца да имат тази възможност" -признава Ивана.
Със закупуването на къщата при тях съвсем сам идва и котаракът Жорко, когото двамата смятат за техен талисман. Освен с домашен любимец, Ивана и Марин се сдобиват с така мечтаната свобода- голяма къща и просторен двор, открито небе и панорамна гледка към Видин и Дунав мост 2.
Не е невъзможно да видиш млади хора по селата, дори и в малките. Според Ивана все повече хората ще търсят уюта и спокойствието и ще се насочат към селата. Тя вярва, че историята на нейното семейство ще послужи за вдъхновение на много хора и ще им помогне да погледнат на селото от друга перспектива. Защото по думите й то определено има своите предимства.
Целия материал може да чуете в звуковия файл*
В свят, в който знанията и технологиите се развиват със светкавична скорост, все по-ясно осъзнаваме, че един от най-важните фактори за успех и щастие в живота е не просто коефициентът на интелигентност, а емоционалната интелигентност . Това важи с особена сила за децата - защото именно в детството се полагат основите на способността да..
На този светъл празник ще поговорим за болярската църква "Свети Никола" във Враца - един уникален подземен храм, датиращ от края на 16 - началото на 17 век. Тя е единствената подземна църква в града и една от малкото подобни светини в България. Църквата е вкопана на около 6 метра под земята, с дължина 7 метра и ширина 3,80 метра. Намира се..
Мария Спасова вече не е непознато име за вас. Тя е на 28 години, родом от китната Берковица, но израснала в Монтана. Мария носи в себе си чара на Северозапада и духа на големия град. Завършила Езиковата гимназия с немски профил, тя избира да продължи пътя си в София, където вече десетилетие живее, твори и се развива. Завършва журналистика в..
Седмицата след Великден е известна като Светлата седмица - време, в което православните християни празнуват Възкресението на Христос не само в неделния ден, а през цяла една седмица. Тя започва от понеделник, 21 април и продължава до Томина неделя (28 април тази година). В тези дни църквата не допуска пости, а службите са празнични. Всеки ден..
Христос Воскресе. Ето какво съм ви приготвил в този "Неделник" : С изложба музеят във Враца отбелязва 90 години от рождението на именития врачански скулптор Цено Ценов . Творчеството му е вдъхновено от българската история и родния фолклор. За това ще ни разкаже Христо Божков уредник в Художествената галерия "Иван..
Възкръсна Христос и ти биде повален! Възкръсна Христос и паднаха демоните! Възкръсна Христос и се радват ангелите! Възкръсна Христос и живот се въдвори! Възкръсна Христос, и нито един мъртвец няма в гроба, защото Христос, Който възкръсна из мъртвите, "за умрелите стана начатък" (1 Кор. 15:20). Той пръв възкръсна..
Когато добрият кораб „Глен Кариг“ потъвав началото на ХVIII век някъде в южните морета, сякаш извън всички познати морски карти, оцелелите мъже от екипажа му успяват само да се качат на две спасителни лодки с известно количество провизии, без никаква представа къде се намират и накъде да плават, за да стигнат до твърда земя. До която и да било..