Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Офталмолог: Правилото 20-20-20 намалява натоварването на очите

3
Снимка: Радио Видин


Необходимо е да се говори и да се провеждат инициативи, с които да се обърне внимание на значението на профилактичните прегледи на очите. Това каза офталмологът д-р Нинко Дилов по повод Световния ден на зрението, който тази година се отбелязва на 13 октомври. Лекарят цитира резултатите от анкета, според която 34 % от участниците обръщат внимание на очите си при появата на проблем, а 39% от хората не полагат никакви по-специални грижи за зрението си. 

"Първият преглед при очен лекар се извършва още при раждането, още в неонатологията. Там се вижда най-общо състоянието на очите. Следващият се препоръчва между 6 месеца и 1 година на детето. Следващият е най-добре да бъде извършен на 3-годишна възраст, след това на 5-годишна и преди започване на училище, на 7-годишна възраст. Целта е да могат да се открият известни проблеми при децата още в самото начало и по този начин, с ранното им диагностициране да се вземат мерки.  При възрастните до 40-45 годишна възраст профилактичните прегледи се препоръчват на 2 години, тъй като при тях все още не са започнали възрастовите дегенеративни промени. След тази възраст, особено с наближаването на 60-годишнината на човека, вече е добре профилактичните прегледи да бъдат осъществявани веднъж на година. След 60-годишна възраст във връзка с появата на дегенеративни възрастови заболявания се препоръчва задължително профилактичните прегледи да са на 1 година", каза д-р Дилов. 
Д-р Нинко Дилов, офталмолог. Снимка: Радио Видин
Офталмологът даде и някои препоръки за грижа за очното здраве. На работещите продължително време с компютър и други електронни устройства препоръча да си оставят време за почивка. 

"Световното правило е 20- 20- 20. Това означава на всеки 20 минути за 20 секунди погледът да е на 20 фута, или на 6 метра, тоест за това време трябва да се оставя почивка на очите. Много важно е също така на всеки 1 час работата с компютър и особено с телефон, поне 10 минути да има зрителна почивка. При наличието на оплаквания, трябва да се вземат мерки. Безспорно най-доброто е да се извърши консултация с офталмолог. При работа с компютър много често срещан е синдромът на "сухото око". Изразява се като чувство на сухота в очите, парене, дразнене, зачервяване, чувство като на пясък в очите. Затова хората трябва да знаят няколко прости правила. При работа с тези устройства по-често трябва да се извършва мигане, тъй като когато се гледа в монитора, се забавя мигането, оттам слъзният филм се нарушава и се наблюдават всички тези последици, за които говорихме. Добре е да се знае, че мониторът трябва да е разположен под нивото на очите. По този начин да не се открива изцяло роговицата и самото око и оттам да се намали възможността за предизвикване на сухота в очите. Много добър вариант са капките "изкуствена сълза"..." 
Чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Премиера във Враца разказва за откриването на мощите на свети Йоан Кръстител в България

Премиерата на най-новия документален филм на общественика Христо Илиев -   "Духовният остров Св. Иван" ще се състои във Враца. Лентата разказва историята на о-в Свети Иван, разположен край Созопол в Черно море. Това е най-големият български остров, с богато историческо и духовно значение. Именно там екип, ръководен от проф. д.и.н. Казимир..

публикувано на 27.01.25 в 15:15

Отбелязваме Седмицата на брака с конкурс за двойки

Отбелязваме Седмицата на брака за 14-ти път в България, от 2012 година. Оттогава насам тя се разраства с всяка следваща година, благодарение на участието и подкрепата на уважавани личности и организации, представители на институции, църквата, медиите, предприемачи и съмишленици. Седмицата на брака е международна инициатива, провеждана ежегодно..

публикувано на 27.01.25 в 15:00

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44