Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга разкрива нови факти за Врачанската епархия

Снимка: bg-patriarshia.bg

В Деня на народните будители във Враца ще бъде представена книга за историята на Врачанска епархия. Изданието е докторският труд на богослова д-р Мирослав Ангелов. Той е роден през 1985 година във Враца, но понастоящем живее и работи в Козлодуй. Днешният празничен ден не е избран случайно за представянето на книгата:

"Защото врачанските архиереи, започвайки от втория архиерей, който е управлявал Врачанска епархия, свети Софроний Врачански в периода 1794-1803 година, той е един от първите будители, наред със свети Паисий Хилендарски. С тях се слага началото на българското Възраждане. Те са първите български будители. Следващите архиереи на Врачанска епархия не са по-малко будители, защото до Освобождението имаме палитра от врачански епископи, които управляват Врачанската епископия в драматичните времена на османско владичество. Времето, в което те работят и управляват епархията, е много драматично и благодарение на тяхното дело Врачанска епархия вече 251 години съществува в картата на Българската православна църква."

Книгата "История на Врачанската епархия от нейното учредяване до тридесетте години на ХХ век" съдържа нови и малко известни факти за историята на Враца и нейното духовенство.

"Много интересни факти за църковно-народните борби в първия период на Врачанската епархия. Началото на църковните борби се датира от 1824 година с бунта на врачани срещу епископ Методий, който е грък и се опитвал да налага данъци. В тези бурни времена много врачански архиереи, които провеждат асимилаторска политика, биват изгонени от Враца, което създава на Врачанската епископия много сериозен проблем относно нейното администриране и духовно развитие. Този процес се урегулира едва при митрополит Константин, който започва своето управление още като архимандрит през 1874 година. Благодарение на неговото послушание към екзарх Антим и митрополит Григорий възстановява авторитета на Врачанска епархия, възстановява църкви, манастири и спомага за нейния бъдещ разцвет, който извършва митрополит Климент само за 16 години в периода 1914-1930 година. Той съгражда над 140 храма във Врачанска епархия, създава свещеническото богословско училище в Черепиш, помага на хиляди бежанци от Македония, Тракия, от Русия, помага на хората, пострадали от атентата в град Враца, за който атентат никой не знае, защото се води в архивите като пожар. В книгата ми посочвам доказателства, че това е умишлен акт, който се извършва по нареждане на избягалите в Югославия водачи на Септемврийското въстание. Въпреки перипетиите на своето съвремие, създава едно велико дело и епархията е в разцвет на нейното развитие."

Книгата ще бъде представена с благословението на Негово високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий в Деня на народните будители, от 16:30 часа в голямата зала на Регионалния исторически музей във Враца.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Партиите са виновни, че голяма част от гражданите не се превръщат в гласоподаватели

Избори. След изборите - отново избори: изречение, което обрисува живота в България през последните четири години. Отличава ли се сегашната надпревара за новата изпълнителна и законодателна власт от предизборните кампании през изминалите години? Какви са изводите и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предимствата и недостатъците на..

публикувано на 06.06.24 в 10:00

Работим ли повече от другите европейци?

България е сред държавите с най-дълга работна седмица в Европейския съюз, сочат актуални данни на Евростат. През 2023 г. хората на възраст 20-64 години в ЕС са прекарвали средно 36.1 часа на основната им работа. Работните часове, обаче, варират силно в отделните държави. Най-дългата работна седмица е регистрирана в Гърция (39.8 часа),..

публикувано на 05.06.24 в 10:45

Може ли предприемачеството да бъде социално

Предприемчиви ли са българите? Атрактивност или практичност търсят младите хора при избора на професия? Печалбата ли е всичко или е важен и приносът към обществото? Работещ вариант за изпадналите от трудовия пазар ли е социалното предприемачество? Отговорите търсихме в "Посоките на делника".  Не са малко хората в България, които не работят, не..

публикувано на 04.06.24 в 14:26

Защо има икономически различия между държавите в Европейския съюз

Страните от ЕС имат значителни разлики в стандартите на покупателната способност. Икономически различия съществуват не само между държавите членки, но и между регионите. Значителна финансова подкрепа чрез европейски фондове и програми, насърчава икономическото сближаване, инвестициите, подобряване на качеството на живот.  Различията в икономическото..

публикувано на 03.06.24 в 16:49

Милчина лъка - село, откъснато от света

Отправяме се към грамадското село Милчина лъка. Стигаме доста по-бавно от обичайното, защото пътят е разнебитен.  Лошият път се оказва и най-сериозният проблем на хората.  Днес в селото живеят 20 души, толкова са по списък.  Кметският наместник Йордан Стефанов Събев споделя, че много пъти е алармирал за лошия път, по време на избори и преди..

публикувано на 31.05.24 в 12:10

Тома Ушев: Държавотворчеството на цар Фердинанд липсва на страната днес

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от..

публикувано на 30.05.24 в 10:00

Явор Кирилов: Цар Фердинанд превърна България от кална провинция в силна и модерна държава

Първият цар на съвременна България се завръща 76 години по-късно.  Напуснал завинаги любимата си страна на 3 октомври 1918 година, тленните останки на монарха най-сетне са на мястото, на което принадлежат.  Минали са повече от 100 години от абдикацията на цар Фердинанд, но той продължава да бъде една от най-противоречивите фигури от съвременната ни..

публикувано на 30.05.24 в 10:00