Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Есен е - да се погрижим за овошките и градините

Снимка: Радио ВИДИН


Сравнително добра бе годината за зърнените култури, но заради сушата добивите са по-ниски. При овошките най-неблагоприятни са били условията за ябълковите дръвчета. Това каза в "Земята, която ни храни" агрономът Иван Попов. 

"Пролетта точно по време на цъфтежа имаше превалявания и ниски температури- това повлия нормалното опрашване и оплождане на цветовете, съответно лиши от плод по-голяма част от ябълковите насаждения... По-устойчиви са по-старите сортове..."

Регионът не е подходящ за отглеждане на кайсии, а който иска да си засади, трябва да се ориентира към възможно най-късноцъфтящите сортове. Неблагоприятни са условията и за прасковите, които често страдат от къдравост, каза Иван Попов: 

"Прасковите имат характер, доближаващ се до лозичките и растението опитва да се изтегли нагоре. Когато се "изпусне" растежа, това се отразява на нормалното обгрижване- не може нито да се реже нормално, нито да се третира, когато има нужда, нито да се бере... При тях се появява и протичане на смола и бързо загиват.... Затова е добре да се държи по-ниско, да не им се дава възможност да избяга нагоре... Една стопански значима болест е къдравостта- за нея трябва и зимни пръскания, и през вегетацията- с медсъдържащи препарати. Най-познатият е бордолезов разтвор... "

С всяка изминала година зеленчуковите култури се нападат от редица болести, с които се води трудна борба, влияние оказва и използването на непроверени семена или разсади, както и промяната в климатичните условия. Киселинността на почвата е предпоставка за развитието на гъбни болести, затова е добре да се вземат мерки: . 

"Най-добре е първо да проверят киселинността на почвата. За развитието на гъбни болести, които са основният проблем, е много важно киселинността на средата, в която ще се отгледат  Вкислена ли е средата, това е предпоставка за развитието на гъбни болести... Трябва да направим всичко възможно да нормализираме, да алкализираме почвата... От практиката е потвърдено, че там, където се полива повече, а при зеленчуковите култури няма как да не се полива, отива към вкисляване... За да се нормализира, се прилага варуване- внасяне на вар или на раздробена скална маса... Но трябва да се замери... Дори и да не се замери, при дълго ползване на една и съща площ, отива към кисела следа... Добре е на няколко години да се направи варуване- сега е моментът..."

В разгара си е есенната сеитба, а липсата на нормален сеитбооборот крие опасност и за почвата, и растенията. Проблеми създават и инвазивни видове, с които борбата е трудна: 

"Често вече се среща в слънчогледовите посеви амброзия- плевел, който е напаст... Особено в землищата на Новоселци, Слана бара, Видин, се проявява много... Дано да се спре нашествието му, защото допреди няколко години е било карантинен плевел, а сега започва да навлиза..."

Земеделие без много обработки- каквото е земеделието с използване на ноу-тил технология, това е начин да се щади земята, казва Иван Попов, защото проблемът с необходимостта от опазване на плодородния слой на почвите тепърва ще излиза на дневен ред. 

Сега е моментът стопаните да се погрижат за овошките. Пръскане с карбамид докато все още има листа по дърветата, ще помогне срещу струпясване при семковите видове. След листопада се пръска с медсъдържащи препарати, а пръскането със зелен камък ще премахне лишеите по дърветата, ще помогне и при черното гниене. Народни рецепти със зехтин помагат при нашествие на кръвна въшка, с която борбата е трудна, препарати няма и се прибягва единствено до механичното й премахване, казва Иван Попов. Иначе есента не е времето за резитба: 

"Не е желателно да се прави резитба, освен ако няма счупен клон по някаква причина да се отреже, но резитбата за плододаване не е желателно да се прави по време на вегетация и докато има още листа..."
 
Всичко в природата следва своя ход, а ние трябва да се научим да наблюдаваме и разбираме това, което ни казва и подсказва, убеден е агрономът Иван Попов, който дава още полезни земеделски съвети- чуйте ги в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ало измамниците посягат и към читалищата

За нестандартна ало измама предупреждават от Съюза на народните читалища . Непознати се обаждат до културните институции, че трябва да заплатят, за да бъдат включени задължително в електронни регистри. Мнимите чиновници искат между 80 и 100 лева за административната услуга и дори заплашват със санкции.  "Подобни опити, но и други имаше през..

публикувано на 26.11.24 в 16:25

75 дни е срокът за укрепване на западния бастион на "Баба Вида"

Аварийното укрепване на западния бастион на средновековната крепост "Баба Вида" във Видин е в ход. Изградена е строителна площадка, на която работят две фирми - "Актив инвест груп" ЕООД, Видин и "НСК София" ЕООД. Стойността на строително-монтажните работи е 213 726,60 лева с ДДС, каза началникът на отдел "Устройство на територията“ в..

публикувано на 26.11.24 в 14:30

ОУ "Христо Ботев" в Търнава успешно работи по програмата "Училища за пример"

ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Търнава е едно от шестте училища в Северозападна България, които успешно преминават обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“. Организацията има в ече три випуска, които са завършили обучението и работят успешно с учениците.  Основната цел на програмата е да се..

публикувано на 26.11.24 в 14:00

Общински съветници искат намаление на наемите на общинските жилища във Видин

Общинските съветници от групата на ГЕРБ  предлагат намаление с до 50% на наемите на общински жилища във Видин. Идеята включва промяна в начина на определяне на цените. Припомняме, че темата за увеличението на наемите на общинските жилища бе обсъдена още миналата седмица в нашия ефир. Вчера недоволни наематели във Видин прекъснаха заседание на..

публикувано на 26.11.24 в 13:42

"BEST" отбеляза успехи за Видин в състезание по реч и дебати в Благоевград

Отлично се представи отборът по реч и дебати на английски език "BEST" от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин в регионалното състезание в Благоевград. Съревнованието събра общо 248 участници от  училища в Западна България. Турнирът по реч и дебати на английски език се организира от Фондация "БЕСТ". На пето място,  в категория "Проза" за..

публикувано на 26.11.24 в 13:00

Сдружение организира благотворителна кампания за Коледа в Северозапада

Сдружението "Бъди добър, прави добро" организира благотворителна кампания по повод коледните празници. Целта е в навечерието на Коледа да бъдат подкрепени 400 крайно нуждаещи се хора основно от Северозападна България . Тази година активността на дарителите е ниска, каза Мая Методиева, която е сред доброволците в сдружението: "За пета..

публикувано на 26.11.24 в 12:00

Как солта ни помага срещу болестите и стреса

Солта е ефективна при лечение на заболявания на горните и долните дихателни пътища, както и на кожни болести, за засилване на имунитета и съпротивителните сили на организма. Това обясни Инна Йосифова , управител на Солна стая във Видин . По думите ѝ халотерапията - терапията със сол, може да помогне също за облекчаване на стреса, възстановяване от..

публикувано на 26.11.24 в 10:10