Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеоигрите - вредни или не съвсем

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съществуват два мита сред възрастните, свързани с видеоигрите и влиянието им върху децата. И двата са крайни - една част от родителите смятат, че това занимание се отразява негативно върху умственото развитие на подрастващите. Другото мнение е, че видеоигрите развиват по-добри когнитивни способности у децата. Направени са редица изследвания по темата, но знаем ли на кое от тях да се доверим?

Ирина Дамянова е детски психолог от Монтана. За нея по този въпрос не бива да сме крайни, защото видеоигрите не са полезни, но не са и вредни, и както може да им навредят, така може да имат и положително влияние върху малчуганите.

"В пространството има изследвания, както и мнения, че игрите развиват концентрацията на вниманието, координацията ръка-око, която е важна за усвояване на много училищни умения, че развиват логическо, стратегическо мислене, че детето може да гради хипотези, може да предвижда ходове напред, поведението си, начина, по който да реагират - т.е. изгражда стратегия. Но има и много изследвания, които изследват нивото на айкю (IQ - коефициент на интелигентност, бел. ред.) по време на играенето на игри и след това, както и при деца, които не играят игри, няма разлика. Децата, които играят игри не са по-интелигентни от тези, които не играят, както и айкю-то на деца, които играят много игри, прекарват много време в играенето на една игра, това не се оказва количествено да повишава нивото им на айкю. Да, има полезни ефекти, но не оправдават вредите. Ползите, които имат видеоигрите не оправдават вредите, които те нанасят на детската психика"- посочи Ирина Дамянова.

Психологът съветва да се търси идеалната среда и балансът в играенето от родителите, които са и пряко отговорни да контролират времето, което децата им прекарват пред компютъра, видеоиграта, таблета или телефона.

"Препоръката ми е всичко да е в умерени граници, съответно - с родителски контрол, ако детето не може само да контролира времето, което прекарва пред играта. Един-два часа игра е добре за развитието на детето, но това време, ако бъде превишено, е вредно."

Анкета на Радио ВИДИН показва, че има деца, които не харесват видеоигрите, но повечето казаха, че обичат това занимание и го практикуват всеки ден.

"Играя всякакви игри, запълвам времето, това е, нищо друго...Играя най-много с коли, но има игри и за смятане, някои те учат как можеш да оцеляваш. Играл съм игра, която ме учи, ако например попадна във война, как да оцелея. В учебна седмица играя по един-два часа и по цял ден понякога в събота и неделя";..." Не играя, не. Не ми харесват.";..." Понякога играя, не всеки ден, не винаги. Играя игри, в които не преобладава насилие, по-скоро, в които се забавляваш наистина и в които не стават никакви лоши неща. Не мисля, че има толкова полезни игри";... "Играя най-различни игри, които ми паднат. Играя на телефон такива, в които трябва да минаваш нива. Играя по малко, защото повече трябва да уча".

*Повече по темата може да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10