Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подпомагат млади земеделски стопани

Снимка: Радио ВИДИН


Млади земеделци могат да кандидатстват за финансиране с проекти, чрез които ще могат да подобрят дейността си и да повишат конкурентоспособността на стопанствата си. 

В началото на ноември стартира прием на проектни предложения по подмярка 6.1 "Стартова помощ за млади земеделски стопани" от мярка 6 "Развитие на стопанства и предприятия" от Програмата за развитие на селските райони за периода за периода 2014-2020 г. Ще се подпомагат земеделски стопани на възраст от 18 навършени до 40 навършени години, които трябва да са регистрирани за първи път като земеделски стопани или да са започнали земеделска дейност с цел производство на земеделска и животинска продукция, преди не повече от 24 месеца от датата на кандидатстване, каза Емил Балкански, началник на Служба за съвети в земеделието-Видин:

"Лицата трябва да са регистрирани като земеделски стопани по Наредба 3 от 1998 г., да са на възраст до 40 години и да имат стопанства на не повече от две години. Второто условие е да имат стопанства от 8 000 до 16 000 СПО. Има промени в мярката - могат да кандидатстват и лица, които отглеждат зърнено-житни и пролетни култури, има по-голям обхват при разпределението на кандидатите". 

Кандидатите трябва да имат документ за собственост на земята или животновъдните обекти или договори за наем за не по-малко от 5 стопански години. 

Към мярката проявяват интерес предимно пчелари и зърнопроизводители, посочи Емил Балкански:

"При тях проблемът е, че трудно сключват договори със собствениците за пет години, при тях договорите са едногодишни..."

Бюджетът, определен по процедурата, е в размер на близо 30 млн. лева, като около 49 хил. лева е помощта, определена за подпомагане на един млад фермер. Финансирането ще се осъществява на два транша. При одобрение кандидатите получават 25 000 евро, а след две години- останалите. 

Експертите от службите за съвети в земеделието ще съдействат при подготовката на документите. Документи могат да се изпращат и по електронен път, чрез Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020). Електронно ще се извършва и оценката на проектните предложения.

Срокът за кандидатстване по процедурата е 06 януари 2023 г. 

Липсата на влага в почвата може да спре развитието на есенниците. Очакват се валежи, но без стопанско значение, казват агрометеоролозите. Още от агропрогнозата за ноември чуйте от Леночка Ангелова, директор на хидрометеорологичната станция в Монтана.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори ако..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00

За и против проверката на уменията на по-възрастните шофьори

Трябва ли да се проверяват уменията на по-възрастните шофьори? Този въпрос бе поставен в Европейската комисия с приемането на правила за обучение на водачите. Според тях не се предвижда да има проверка на уменията на шофьорите, навършили 70-годишна възраст, но всяка страна има право сама да реши дали да въведе такова изискване. Според автоинструктора..

публикувано на 18.04.24 в 13:00

Домашният зоопарк на Ана Милославова

Възможно ли е съвместното съжителство с куче, котка, змия, брадат гушер "агама" и игуана? За Ана Милославова това не е проблем. Тя е от Видин, в момента живее във Варна, където има студио за татуировки. Именно там е искала да гледа влечугите, но по стечение на обстоятелствата са в дома й и според нея се разбират без проблем. Признава, че..

обновено на 18.04.24 в 12:20

Предстои деветото издание на Фестивала на Чипровския килим

За девети път Община Чипровци организира превърналия се в традиция Фестивал на Чипровския килим. Тазгодишното издание ще се проведе от 26-и до 29 април , а събитията в рамките на фестивалната програма   ще бъдат на площад "Чипровско въстание" и в Историческия музей в града. Това обясни кметът на община Чипровци Пламен Петков : "Тази година..

публикувано на 18.04.24 в 12:00