Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Нужно е преосмисляне на Изборния кодекс, писан е за хартия

Стоил Цицелков, Европейска асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към ЦИК
Снимка: БНР

Връщането на хартиената бюлетина не решава проблеми, а вероятно ще отвори и стари такива, които вече са превъзмогнати, е мнението на Стоил Цицелков от Европейската асоциация за защита на човешките права- България, член на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК).


"Показателно е, че няма никакъв анализ, никаква информация, която да ни даде недвусмислено независима оценка както за машините, така и за хартиеното гласуване. Имаме сигнали за проблеми при гласуване с хартиени бюлетини, за бюлетини, които са подадени извън секцията, предварително попълнени, но в България никога не е правен одит на нито една от технологиите, т.е. всякакво говорене, то е просто политическо говорене. Няма как да бъде експертно. Няма анализ... Нужно е цялостно преосмисляне на Изборния кодекс. Той в момента е писан за хартии и част от тази неефективност на машините, които ползваме, е именно заради това, че те са просто като една кръпка, една притурка към Изборен кодекс изцяло създаден, разработен и между другото нелошо написан, но за хартиени бюлетини."


Според Стоил Цицелков са належащи съществени промени на Изборния кодекс. Една от основните причини за това е прибързаната промяна, приета през април 2021 година. Действащият кодекс още е базиран на гласуване с хартиени бюлетини и осреднен капацитет на членовете на една секционна избирателна комисия, която обработва хиляда избиратели за един изборен ден. Въпреки въведеното машинно гласуване, Изборният кодекс не допуска организацията на гласуване да е различна- с облекчени условия за избирателите и комисиите, както и за възможност за гласуване с хартиени бюлетини, без смесване на потоците на гласувалите с машини в една секция, посочват от Европейската асоциация за защита на човешките права- България.


"В момента ние сме заложник като общество на едно бившо телевизионно шоу, което се превърна в политическа партия. Вече дори не съществува, но промени, направени от тях, от това телевизионно шоу, вече не си спомням дори как се казваха, все още ни държат като заложник. В Изборния кодекс е записано, че след публикуването на статистическите данни ще трябва да се образуват едномандатни избирателни райони, също трябва да се създаде регион "Чужбина", нещо, което директно предполагам вълнува жителите на Видин, защото знаем, че има спекулации от къде ще се вземат тези допълнителни мандати, за да се създаде многомандатен район "Чужбина", а за да го създадем ние така или иначе трябва да вземем от някъде тази мандати- дали от София, дали от Видин, няма механизъм за това и никой в момента не говори по тази тема. В момента говорим за хартия и за машини, т.е. политиците говорят за изборни технологии, които всъщност те не разбират. Използват това за политическо говорене. Това е много вредно, когато една политическа партия или друга насажда недоверие в обществото към една или друга технология, независимо коя е тя. Когато се използва това за политическо говорене, а не се остави на експертите, рискуваме и мисля, че то вече се случи за съжаление, да имаме едно силно поляризирано общество, където половината от хората се съмняват в хартиите, а другата половина- в машините."


От Европейската асоциация за защита на човешките права- България са внесли препоръките си в правната комисия в парламента.


Сред предложенията, отправени от Асоциацията, е за избирателите, които са изявили нарочно желание да гласуват с хартиени бюлетини, да бъдат обособени отделни секции, в които да гласуват до 1000 души. Предлагат заявленията за това да могат да се подават в общините, кметствата или по електронен път. Предвижда се при по-малък брой заявили желание да гласуват с хартиена бюлетина, да може да се ползва подвижна избирателна кутия. 


Предлага се също създаването на преброителни центрове за хартиените бюлетини извън секционните избирателни комисии, в отделни централизирани пунктове.


От Асоциацията отправят и предложения по отношение на гласуването с машини. Дейностите по удостоверение на софтуер, хардуер, процесите и документацията, свързана с машинното гласуване следва да бъдат направени достъпни за всеки един заинтересован гражданин или организация както за наблюдение, така и за независим одит. Достъпът до машините и документацията да бъде регулиран, така че да бъдат налични не само по време на изборите.


Предлага се и организиран съвместен мониторинг от Съвета за електронни медии и Централната избирателна комисия на социалните медии, в съответствие с европейските стандарти.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00