Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Опитът в борбата срещу ХИВ/СПИН помогна и срещу COVID-19

Снимка: БГНЕС

Светът никога досега не е бил по-близо до създаването на ваксина ХИВ/СПИН. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН - 1 декември, и добави, че натрупаният опит е помогнал в борбата с коронавируса. От друга страна, напредъкът по отношение на COVID-19 помага в борбата с ХИВ.

"Повече от четири десетилетия научният свят се опитва да се пребори с вируса, който причинява ХИВ/СПИН. В момента в това отношение нямаме успех, за сметка на това имаме успешна комбинирана антиретровирусна терапия, която беше въведена в края на миналия век и която постави под контрол това заболяване и позволи на хората, които са инфектирани с ХИВ, да водят един пълноценен и нормален живот. За щастие у нас огромната част от хората, които са инфектирани, са включени в тази терапия. По света обаче живеят около 10 милиона души, които нямат такъв достъп. През тази година се случиха доста неща и се смята, че светът никога не е бил по-близо до създаването на ваксина, колкото е в момента. Интересното е това, че успехите, които бяха отбелязани със SARS-CoV-2, а именно бързата идентификация на вируса, бързото създаване на ваксини, до голяма степен се дължи точно на десетилетията, които са натрупани в борбата с ХИВ, в изучаването на ХИВ, в опита, който е усвоен от специалистите. Този опит, който натрупахме с COVID-19, ни се отплаща и помага съответно да направим крачка напред и по отношение на ХИВ. Разработени са няколко ваксини. В момента текат клинични проучвания, други проучвания набират своите доброволци..."

Очакват се резултатите от ново проучване, което може да бъде използвано и в борбата с други вирусни инфекции, каза още проф. Александрова:

"В края на миналата година беше дадена зелена светлина на едно клинично проучване, чиято цел е да приложи технологията KRISPR/CAS. Това е начин за генно редактиране, като идеята е да бъдат разпознати вирусните последователности. Знаем, че ХИВ се вгражда в генома на човешките клетки, така че идеята е тези вирусни последователности да бъдат разпознати и съответно да бъдат атакувани, така че да се попречи на вируса да се размножава, да бъде активен, иначе казано, това е начин да се постигне пълно излекуване на хората, които са инфектирани с него. В момента целият свят чака резултатите от това прочуване, защото ако бъде успешно, то може да бъде приложено и при други вирусни инфекции."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10