Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Опитът в борбата срещу ХИВ/СПИН помогна и срещу COVID-19

Снимка: БГНЕС

Светът никога досега не е бил по-близо до създаването на ваксина ХИВ/СПИН. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН - 1 декември, и добави, че натрупаният опит е помогнал в борбата с коронавируса. От друга страна, напредъкът по отношение на COVID-19 помага в борбата с ХИВ.

"Повече от четири десетилетия научният свят се опитва да се пребори с вируса, който причинява ХИВ/СПИН. В момента в това отношение нямаме успех, за сметка на това имаме успешна комбинирана антиретровирусна терапия, която беше въведена в края на миналия век и която постави под контрол това заболяване и позволи на хората, които са инфектирани с ХИВ, да водят един пълноценен и нормален живот. За щастие у нас огромната част от хората, които са инфектирани, са включени в тази терапия. По света обаче живеят около 10 милиона души, които нямат такъв достъп. През тази година се случиха доста неща и се смята, че светът никога не е бил по-близо до създаването на ваксина, колкото е в момента. Интересното е това, че успехите, които бяха отбелязани със SARS-CoV-2, а именно бързата идентификация на вируса, бързото създаване на ваксини, до голяма степен се дължи точно на десетилетията, които са натрупани в борбата с ХИВ, в изучаването на ХИВ, в опита, който е усвоен от специалистите. Този опит, който натрупахме с COVID-19, ни се отплаща и помага съответно да направим крачка напред и по отношение на ХИВ. Разработени са няколко ваксини. В момента текат клинични проучвания, други проучвания набират своите доброволци..."

Очакват се резултатите от ново проучване, което може да бъде използвано и в борбата с други вирусни инфекции, каза още проф. Александрова:

"В края на миналата година беше дадена зелена светлина на едно клинично проучване, чиято цел е да приложи технологията KRISPR/CAS. Това е начин за генно редактиране, като идеята е да бъдат разпознати вирусните последователности. Знаем, че ХИВ се вгражда в генома на човешките клетки, така че идеята е тези вирусни последователности да бъдат разпознати и съответно да бъдат атакувани, така че да се попречи на вируса да се размножава, да бъде активен, иначе казано, това е начин да се постигне пълно излекуване на хората, които са инфектирани с него. В момента целият свят чака резултатите от това прочуване, защото ако бъде успешно, то може да бъде приложено и при други вирусни инфекции."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00