Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусолог: Опитът в борбата срещу ХИВ/СПИН помогна и срещу COVID-19

Снимка: БГНЕС

Светът никога досега не е бил по-близо до създаването на ваксина ХИВ/СПИН. Това каза вирусологът от Българската академия на науките проф. Радостина Александрова по повод Световния ден за борба с ХИВ/СПИН - 1 декември, и добави, че натрупаният опит е помогнал в борбата с коронавируса. От друга страна, напредъкът по отношение на COVID-19 помага в борбата с ХИВ.

"Повече от четири десетилетия научният свят се опитва да се пребори с вируса, който причинява ХИВ/СПИН. В момента в това отношение нямаме успех, за сметка на това имаме успешна комбинирана антиретровирусна терапия, която беше въведена в края на миналия век и която постави под контрол това заболяване и позволи на хората, които са инфектирани с ХИВ, да водят един пълноценен и нормален живот. За щастие у нас огромната част от хората, които са инфектирани, са включени в тази терапия. По света обаче живеят около 10 милиона души, които нямат такъв достъп. През тази година се случиха доста неща и се смята, че светът никога не е бил по-близо до създаването на ваксина, колкото е в момента. Интересното е това, че успехите, които бяха отбелязани със SARS-CoV-2, а именно бързата идентификация на вируса, бързото създаване на ваксини, до голяма степен се дължи точно на десетилетията, които са натрупани в борбата с ХИВ, в изучаването на ХИВ, в опита, който е усвоен от специалистите. Този опит, който натрупахме с COVID-19, ни се отплаща и помага съответно да направим крачка напред и по отношение на ХИВ. Разработени са няколко ваксини. В момента текат клинични проучвания, други проучвания набират своите доброволци..."

Очакват се резултатите от ново проучване, което може да бъде използвано и в борбата с други вирусни инфекции, каза още проф. Александрова:

"В края на миналата година беше дадена зелена светлина на едно клинично проучване, чиято цел е да приложи технологията KRISPR/CAS. Това е начин за генно редактиране, като идеята е да бъдат разпознати вирусните последователности. Знаем, че ХИВ се вгражда в генома на човешките клетки, така че идеята е тези вирусни последователности да бъдат разпознати и съответно да бъдат атакувани, така че да се попречи на вируса да се размножава, да бъде активен, иначе казано, това е начин да се постигне пълно излекуване на хората, които са инфектирани с него. В момента целият свят чака резултатите от това прочуване, защото ако бъде успешно, то може да бъде приложено и при други вирусни инфекции."


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08