Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за актьора и човека Божидар Даков

Автор:
Снимка: Личен архив

В рубриката "Памет нашенска" си спомняме за видни личности, свързани със Северозапада. Този понеделник ще си спомним за актьора Божидар Траянов Даков, който трябваше след няколко дни да навърши 66 години. Роден е в София на 29 декември 1956 година. Средното си образование завършва в Техникума по енергетика "Вилхелм Пик", специалност "Топлоенергетика". През 1979 г. е назначен за стажант актьор в Силистренския драматичен театър. На 16 септември 1981 г. получава назначение в Драматичен театър "Владимир Трандафилов" - Видин, в който преминава целият му творчески път. 

Божидар Даков напусна земния свят на 28 септември тази година. Известни за всички са стотиците му роли, театралните му постижения, безбройни са участията му като водещ на регионални, градски, местни и юбилейни тържества и чествания във Видин и Видинска област. Днес ще се обърнем към човека и бащата Божидар Даков. Какъв човек и какъв баща беше той  разказаха за Радио Видин неговата дъщеря и синът му Мина Дакова-Костова и Богомил Даков:


"Трудно може да се говори за него като баща изолирано от изкуството и от театъра, защото той гореше за това, което прави и във всяко едно отношение с нас той се е стремял да ни възпитава така, че да обичаме изкуството, да го разбираме. Например ние вкъщи имаме от едно време актуалните видеокасети, стотици плочи, дискове. Той държеше тези неща да се съхранят... За него архивът беше важен - това, което може да остави и да се помни и да остане за нас, за нашите деца и за поколенията след нас. Освен всички тези касети и дискове, както и афиши, които остави, той се стремеше да запазва и техника, която може да ги възпроизведе. Машини, прожекционни апарати, може би от 50-те години. Даже в една от последните ми срещи с него държеше много да ми покаже как се работи с апарата, за да мога и аз да го ползвам, въпреки че е нещо, което вече е отживелица, но някак си пази в себе си идеята за театъра и за изкуството, за самите филми... Повечето ни спомени с него, няма как, всичко е свързано с изкуството... До последния му ден имахме ритуал всяка вечер да се чуваме, а той разпитваше за целия ден. Малко така подхождаше като към малко дете-как си, яде ли, наспа ли се, как мина на работа, всичко наред ли е у вас. След което преминаваше към това как е минал неговият ден, говореше за театъра най-вече, даже в последния ни разговор спомена отново за театъра, не пропусна. Всеки един разговор беше насочен към изкуството... Ние нямаме нито една Коледа или Бъдни вечер, прекарани с него като баща ни, а с Дядо Коледа, който е идвал годишно по 2-3 пъти вкъщи. Наистина нашата вяра в Дядо Коледа беше до доста дълго - той ставаше неузнаваем в този си образ. И към момента за мен истинският Дядо Коледа е на небето и непрестанно сменя роли на белобрад старец и на Ангел и той си ми остава завинаги в сърцето."


Богомил Даков и Мина Дакова-КостоваНа въпроса как ще го запомнят, Мина отговаря- баща и творец, а синът му Богомил - уникален. 


Човек не може да бъде забравен, когато е оставил толкова много след себе си. Животът е преходен, но изкуството вечно - една от сентенциите, които актьорът Божидар Даков обичаше да казва.


Чуйте повече в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14

В „Музикална зона“: Най-доброто от фестивала Сан Ремо 2025

  Италианският певец Федерико Оливиери, известен с артистичния псевдоним Оли, спечели 75-ото издание на феста. 23-годишният изпълнител триумфира с песента "Глупава носталгия" (Balorda nostalgia).  "Това е едно от онези неща, които изглеждат нереални, когато се случат. Безкрайно съм щастлив", бяха първите думи на Оли, когато му беше връчена..

публикувано на 17.02.25 в 09:45

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47