Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как готвените промени в застраховането ще се отразят на транспортния бранш?

Снимка: Радио Видин

Застрахователи алармираха, че има вероятност да бъде повишена цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" заради внесени промени в Кодекса за застраховането. Те се обявиха срещу текстове, които предвиждат нов начин на изплащане на обезщетения при катастрофи в Европа. С новите мерки Националното бюро на българските застрахователи ще бъде задължено да изплаща всяка отправена към него претенция по системата "Зелена карта". Според бранша обаче това ще увеличи риска от застрахователни измами. Срещу промените в Кодекса се обявиха от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. От Асоциацията на българските застрахователи, коментират, че  промените могат да доведат до множество фалити сред застрахователите, заради задължението да бъде изплатен всеки иск. От Камарата на автомобилните превозвачи в България пък посочиха, че в чужбина също се наблюдават порочни практики, които ще се задълбочат след промените в Кодекса. От транспортния бранш са категорични, че корекциите в закона ще се отразят и на цената на задължителната "гражданска отговорност“. До момента основният аргумент на управляващите за въвеждане на тези промени е, че те са поставени като условие за влизане в Еврозоната. Каква година изпращат родните превозвачи и как ще се отразят на дейността им готвените промени? Разговаряхме с Мирослав Гечев, собственик на транспортна фирма от Монтана:


"Като цяло годината беше сравнително добра, тоест имаше работа. Беше тежка, защото все по- трудно се работи. Застраховките, както и всяко едно увеличение ще се отразят доста тежичко, особено на превозвачите … Не сме мислили за разширяване на дейността ни, а основната цел бе да се стабилизира сектора.”


Евентуалното повишение на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ неминумемо ще се отрази върху работата на всички превозвачи, коментира за радио Видин Петко Ангелов, председател на Камарата на автомобилните превозвачи в  България:


"Според мен ще бъде много трудно, защото в момента няма работа и цените са много ниски. Неминуемо ще има фалити на превозвачи и фирми. От септември до декември очаквахме, че ще има работа и те точно тогава започнаха да свалят цените и работата намаля. В Европа няма работа, пазарът в момента с товарите е много труден. Очаква се от януари до маарт месец да бъде същото положение.”- каза Петко Ангелов.


Потърсихме за коментар и Петър Захариев, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи:

"Това, честно казано е малко перо в общите разходи, които формират цената на готовия продукт, тоест цената на билета като процентно участие и то е малко и няма да има, според нас кой знае какво пряко участие, но ще е достатъчен повод на фона наа всички други покачващи се цени на продукти да повлияе съответно покачване. Вие знаете, че цената на билета не е свободна, не може просто така да се покачи, защото е обвързана с договори- изпълнител- възложител и не може просто така да се покачи тази цена.”


На какъв етап е предложението и ще бъде ли затруднена допълнително работата на превозвачите у нас? Потърсихме за коментар Нина Колчакова, главен секретар на Асоциацията на българските застрахователи.


"Имаше едно тревожно предложение от изпълнителната власт към Народното събрание за промени в Кодекса за застраховане, които предвиждаха Националното бюро "Зелена карта”, което е българско бюро, на българските застрахователи и е гарант по плащанията при ПТП с български шофьори, случили се извън пределите на България … Промяната в закона предвиждаше такива искания за плащане да бъдат максимално бързо удовлетворявани, но практически безусловно. Това всъщност би означавало, че всеки, на когото му хрумне да иска пари от чужбина, от българското бюро, моментално ще си получи парите, без оглед на това дали има документи и дали има доказателства за ПТП, и дали има доказателство за изплатено обезщетение на пострадалото лице. Срещу това предложение застрахователният сектор и други засегнати гилдии реагираха."- подчерта Нина Колчакова.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23

Село Праужда- място, забулено в мистика и тайни

В рубриката "Добро утро кмете" днес ще посетим белоградчишкото село Праужда. То се намира в Западния Предбалкан, на около 7 км от Белоградчик. Разположено е в северната част на планинския рид Ведерник. От околностите на село Праужда започват на изток Белоградчишките скали. Това е живописно място, където историята извира като непресъхващ извор. В..

публикувано на 11.07.25 в 14:47

Еврото - новата валута на България

Европейският парламент и министрите на финансите на Европейския съюз излязоха с окончателно решение за присъединяването на България към единната европейска валута. С 531 гласа "за", 69 "против" и 79 "въздържал се" в парламента беше одобрен докладът за присъединяването ни към еврозоната от 1 януари следващата година, с което България става нейният..

публикувано на 10.07.25 в 10:00