Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глътка въздух или да затягаме коланите през 2023 година

Снимка: Радио ВИДИН

През 2023 година, по прогнози на международни финансови институции, както и на БНБ, в България ще има намаление на инфлацията. Очаква се заедно с това да има и намаление на ръста на брутния вътрешен продукт, т.е. да имаме по- ниска скорост, на която да се движи българската икономика и това най- вече се дължи на фактора увеличени лихви. Т.е политиката на големите централни банки, които увеличават лихвите и заради това се стига до състояние на намаление на инфлацията, дори стопиране  за голям период от време. В същото време се затормозява бизнес активността тъй като нарастват разходите за финансовия ресурс, прогнозира инокомистът Румен Гълъбинов.


Румен Гълъбинов"Германия, най- голямата икономика в Еврозоната отбелязва такова забавяне, а също се наблюдава и в други държави, които като навлязат в първото, второто тримесечие, ще отчетат вероятно по- нисък темп на нарастване на брутния си вътрешен бродукт. България не може да остане  изолирана от това явление, така че и в България може да настъпи едно рецесионно състояние на плитка и кратковременна такава рецесия, т.е. такова забавяне. Като при първата промяна, която би дошла от големите централни банки на спиране на увеличение на лихвените проценти или дори тяхното леко намаляване пък веднага ще се усети в оживление на глобалната икономика“, допълни Румен Гълъбинов.


Минималната работна заплата в България трябва да се увеличава и ние трябва да догонваме средноевропейските доходи. Това е процес, който трябва да продължи. Трябва да се прецени във времето и да се планира това да стане възможно, без да надценяваме възможностите на бюджета. По отношение на социалните плащания трябва да се има предвид какви са възможностите на държавния бюджет. Ако се даде и се обещае прекалено много има опасност държавният бюджет да излезе на шоков дефицит и приходите значително да изостанат от увеличените разходи. Тогава финансирането би могло да стане със заемни средства.


"Нови дългове за България, както външни, така и вътрешни, а ние видяхме, че те поскъпват дълговете, защото се увеличават лихвите и това ще е тенденция, която още ще продължи. Така че тук трябва да се направи един добър анализ и да се спазва баланс."


2023 година ще бъде година на стабилизиране, но не непременно година на свръхрастеж, прогнозира икономистът:


"Скромен по- скоро ръст на брутния вътрешен продукт. Надеждата ни е за успокояване, намаление на инфлацията и не голямо увеличение на цените. В същото време година, в която всеки от нас би следвало да помисли за своите доходи, за тяхното увеличение, за възможности за допълнителни доходи. И най- вече нека да ни е здрава година, да нямаме пандемия, защото това е нещото, което разклати цялата  глобална икономическа система през послединет 3 години, да няма вайна, да спре войната и тогава повечето от нещата ще намерят добро балансиране."


Цялото интервю с Румън Гълъбинов може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00