Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успяхме ли да спестим през изминалата година?

Снимка: Радио Видин

Едва 11% от българите са си позволили да спестят през изминалата година, според проучване на изследователски център "Тренд". 39% живеят нормално, но не могат да спестяват, а 19% харчат от спестяванията си. Без заеми и кредити не могат да изкарат 27% от запитаните. Според проучването, освен цената на храната и инфлацията, цената на енергията също е в топ три от проблемите на хората. 65,5% от българите работят заради прехраната и едва около 29% заради кариерната реализация. Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" коментира за БНР, че това трябва да е червена лампа за бизнеса. Според проучването, един от основните приоритети за правителството трябва да е борбата с високите цени, ограничаването на социалните неравенства и борбата с корупцията. През първото тримесечие на миналата година броят на депозитите е намалял с над 360 000. Българите продължават масово да закриват по-малките сметки в банките. Обяснение за тази тенденция може да се търси в обедняването на населението от 2020 г. насам, вследствие на здравната и на икономическата кризи. Над 80% от всички спестявания на българските домакинства в банките са концентирани в едва 15% от депозитите. В същото време почти 2/3 от всички банкови сметки съхраняват дребни суми до 2500 лв. Това показва анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Огромната част от банковите влогове обаче са с дребни суми. 67% от депозитите са със сметки до 2500 лв. Общата им стойност е едва 2,5 млрд. лв. или само 3,8% от всички спестявания в банките. В същото време големите депозити, със суми над 100 000 лв., са едва 1% от общия брой, но в тях се съхраняват около 30% от всички спестявания на домакинствата в банките. Кога един работещ може да си позволи да спестява и как инфлацията се отрази върху спестяванията ни? Това попитахме Адриан Николов, икономист от Института за пазарна икономика:


"Инфлацията със сигурност съкращава на много хора разполагаемия доход, особено в долния край на доходната структура и това съответно предотвратява и тяхната способност да спестяват. Това го видяхме изключително в последните публикувани кредитни статистики на БНБ, които много ясно сочат, че расте делът на бързите кредити. Това е знак, че очевидно за все по-голямата част от хората техните доходи не достигат от заплата до заплата да си плащат ежедневните и ежеседмичните разходи. От друга страна пък расте и делът на необслужваните бързи кредити, тоест дори това, което получават хората като трудово възнаграждение не успяват да се справят с него, та камо ли да останат пари и за спестяване... За съжаление, в нашата най-нова история имаше няколко доста неприятни инцидента, най-вече случаят с КТБ няма как да не излезе на преден план, което доста сериозно разклати доверието в системата на традиционното банкиране." 


Какво се случи със спестяванията на видинчани през изминалата година, предвид тежката икономическа ситуация и инфлационните процеси в страната? Разговаряхме с Владимир Георгиев, директор на видински клон на известна банка:


"Според мен и това, което виждам, нито е положителна, нито е отрицателна тенденцията. В годините хората, които са заделили някакви средства, може би част от тях, си закупиха някакви имоти с тези пари. Няма някакъв ръст при депозитите, но няма и някакво масово теглене или харчене от тези пари, така че общо взето няма някаква промяна при депозитите на хората... Хората, като че ли предпочитат вече в евро, във връзка и с това, че се очаква приемането на еврото и у нас."


Позволиха ли си видинчани да спестяват през изминалата година, въпреки сложната икономическа ситуация- това проверихме в анкета:


"Нямаме редовно правителство и оттук вече тръгват нещата. Цените тръгват нагоре. За мен годината беше сравнително успешно. Не успяхме да спестим, защото направихме сватба на дъщерята, но сме доволни... Успях да заделя нещо, за да се чувствам добре. Не е много, но пак е нещо... Не е много добра годината, която изпратихме. Като сме безработни, как да е добра?! Нормална беше годината, като всички други досега. Не успяхме да заделим, но успяхме да оцелеем... Аз лично се надявам през новата година да индексират заплащанията на пенсионерите, те имат най-много нужда.“


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55