Нарастващите разходи за живот са най-неотложната тревога за 93% от европейците, сочи проучване на Евробарометър за Европейския парламент. Междувременно подкрепата за Европейския съюз /ЕС/ остава стабилна и на високо ниво, като гражданите очакват ЕС да продължи да работи по решения за смекчаване на последиците от кризите. В България делът на хората, които са притеснени от нарастващите разходи за живот, се доближава до най-високите нива с 96%. Повишаването на цените, включително на енергията и храните, се усеща във всички социално-демографски категории като пол и възраст, както и във всички образователни и социално-професионални групи, сочи още допитването сред европейците. Към момента на проучването гражданите не са доволни от предприетите действия нито на национално, нито на европейско ниво. Само една трета от европейците изразяват задоволство от мерките, предприети от техните национални правителства или от ЕС за справяне с нарастващите разходи за живот.
"Притеснени сме с тия цени. Най-вече храните, много са скъпи. Държавата трябва да реши този въпрос... Много ясно, че сме притеснени, ние сме пенсионери хора. Най ни притесняват данъците, че ги увеличиха два пъти. Нали беше целта да влезем в Европейския съюз... Храни, ток, бензин, гориво, инфлацията е голяма. Всичко поскъпна, а заплатите си седят на едно и също място... Притеснени сме, кой не е притеснен? Ние сме граждани на държавата, първо държавата би трябвало да се погрижи за хората си. Ние плащаме данъци на тази държава, а вече Европейския съюз, ако има политики...", коментираха видинчани.
Анкетираните не са наясно каква конкретно подкрепа да очакват от Европейския съюз.
Социални проекти изпълняват Общините, с които подпомагат хората в нужда и най-уязвимите групи, като "Топъл обяд", патронажните грижи, асистентските грижи по домовете. От европейските политики за подпомагане трябва първо държавата да се възползва, за да се възползват и кметовете на Общини, каза кметът на Мездра Иван Аспарухов.
"Те са помощи, които се отпускат на държавата и тя надолу. Ние не може да кандидатстваме директно в Европейския съюз за нещо, което да е изключително. Така че ако може да се възползва държавата, ще се възползваме и ние. Ако не се възползва държавата, не може да се възползваме и ние- Общините. Понеже гражданите са в общините, значи не могат да се възползват и гражданите, ама държавата не знае, че гражданите са в общините", заяви Иван Аспарухов.
Това, че в момента няма редовно правителство, допълнително утежнява нещата, защото няма дългосрочна политика и дългосрочни мерки. Тревожната тенденция, отчетена в изследването от Евробарометър не изненадва никой, при тези цени и инфлация е нормално да се повишат социалните разходи, допълни кметът на Община Мездра:
"Нали уж от такава гледна точка направиха някакви опити за повишаване на доходите, на пенсиите. Когато е закъсняло като мярка, то е изядено от инфлацията. Откъслечни действия няма да доведат до някаква стабилност или трайно решаване на определени проблеми."
Няма как да получим други резултати при положение, че нарастват базови сегменти на потребителската кошница. Тенденцията е налице. В края на миналата година енергията скочи с 39% на годишна база, а храните- с 18%, коментира икономистът доц. Григор Сарийски.
"Което означава, че стоки, които са с най-еластично търсене, т.е. които не може да си позволите да намалите кой знае колко независимо от това каква им е цената, са с изключително интензивен растеж и това по никакъв начин не се отразява в официалната инфлация. Както знаете, в Европейския съюз тя е около 10 и вече малко под 10%, но всъщност, това, което заема основен дял в потребителската кошница- енергийната компонента и храните се увеличават с много над това, с което се увеличава заплатата. За третото тримесечие бяха отчетени данни, че България е рекордьор по увеличение на заплатата, пак с двуцифрени темпове, но дори в България увеличението на заплатите не може да компенсира скока на енергията и на храните. И всъщност оттук вече получаваме и големия проблем при формирането на тази извадка, а именно това, че когато се правят такива анкети обикновено се взема някаква осреднена стойност. Докато, ако срещнете десет души и попитате какъв е техният стандарт на живот, масовият отговор ще бъде негативен. Защото тук по- скоро трябва да говорим за това какъв е медианният разполагаем доход, т.е. какъв е бюджетът на средното домакинство, а не осредненото. Всичко това обяснява и данните, които получаваме“, обясни доц. Григор Сарийски.
По отношение на финансовото състояние на гражданите проучването показва, че последиците от поликризата се усещат все по-отчетливо. Почти половината от населението на ЕС (46%) заявява, че жизненият им стандарт вече е понижен поради последиците от пандемията от COVID-19, последиците от агресивната война на Русия срещу Украйна и кризата с разходите за живот. Други 39% все още не са усетили понижаване на жизнения си стандарт, но очакват това да се случи през следващата година, което представлява мрачна перспектива за 2023 г. Данните за България по тези показатели сочат, че според 53% от респондентите жизненият им стандарт вече е понижен, а други 28% очакват това да се случи през 2023 г.
Цялата тема може да чуете в звуковия файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..