Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вирусолог: Ваксинацията е първата стъпка в борбата с рака на шийката на матката

| обновено на 26.01.23 в 15:58
Снимка: БГНЕС

От 23 до 29 януари отбелязваме Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка. Заболяването е на второ място по разпространение сред жените в Европа. Всяка година се регистрират 33 000 нови случая, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова и поясни кой е причинителят на заболяването, както и какво се предприема в световен мащаб за неговото ограничаване:


"Ракът на шийката на матката продължава да бъде един изключително сериозен здравен проблем както в световен мащаб, така и в Европа, така и у нас. През 2020 година в света са регистрирани 604 000 нови случая и 342 000 смъртни случая. През 2018  година той е бил на четвърто място и като честота, и като причина за настъпване на смърт. По принцип тежестта е по-голяма в развиващите се страни. По отношение на Европа това е заболяването, което на второ място при жените между 15 и 44 години, като всяка година се диагностицират по 33 000 нови случая и по 15 000 смъртни случая. Смята се, че в Европа ежегодно повече от 325 млн. момичета и жени са в риск да развият това заболяване. Най-честият причинител в огромния брой от случаите е т.нар. човешки папилома вирус. Всъщност това е една група от различни типове вируси, около стотина, от тях поне 40 могат да инфектират половите органи и около 15 са тези, които могат да предизвикат раково образувание, при това не само в областта на шийката на матката, въпреки че това е една от най-честите изяви, а изобщо в аногениталната област. Предполага се, че той е един от най-честите причинители на рак в областта на главата и шията. Това е един вирус, който се разпространява доста лесно, но пък добрата новина е, че точно защото става дума за вирусен причинител, би могло да се работи много сериозно и в областта на профилактиката. Тук има разработена ваксина, поне три ваксини са лицензирани и в Европа, и в света. Вече има доста данни за високата ефективност на тази ваксина, така и за нейната безопасност. Така че в световен мащаб се работи доста сериозно за профилактика на това заболяване. Световната здравна организация има програма, която обхваща периода до 2030 година. Идеята е дотогава 90% от момичетата да бъдат защитени с тази ваксина. Прицелните групи са момичетата от 9 до 14 години, преди да бъдат сексуално активни, при които дозите са 2, при повече от 15 години дозите вече са три. В Европа редица онкологични дружества предлагат пълно изкореняване на рака на шийката на матката, като за тази цел ударението ще падне върху ваксинирането както на момичетата, така и на момчетата."


Проф. Радостина Александрова


В страните от Европейския съюз (ЕС) смъртността  от рак на шийката на матката бележи едно непрекъснато намаляване. Не така е обаче у нас. Средната смъртност в страната ни е по-висока от средната за ЕС, обясни вирусологът:


"Ние сме на трето място след Румъния и Молдова. Петгодишната преживяемост също е по-ниска. У нас годишно се регистрират някъде около 1100-1200 нови случая. Броят на смъртните случаи е300-400, което означава, че всеки ден една жена губи живота си поради рак на шийката на матката – едно заболяване, което на практика може да бъде предотвратено. Хубаво е, че я има тази Седмица, за да припомним, че начинът да се преборим с това заболяване, виждаме че човешките папилома вируси имат много лица, биха могли да причинят различни ракови заболявания, не само на шийката на матката. Но ако говорим за рака на шийката на матката, разбира се, че първата стъпка е ваксинацията, следващата стъпка са редовните прегледи и лечението, ако се появят предракови образувания. Всъщност това е също една благоприятна страна при това заболяване, че това може да се хване в изключително ранен стадий, още преди да е започнал самият раков процес. Така че това са възможностите, от които абсолютно всяка една жена трябва да се възползва, защото това в крайна сметка е дълг към самите нас и към хората, които обичаме и които ни обичат."


Проф. Александрова обясни също, че ваксината срещу рака на маточната шийка се прилага в редица европейски държави. В някои от тях покритието е над 80%, а в други дори и над 90 на сто. 


"В една от последните публикации, които четох в списание "Ваксини", беше точно за високата ефективност, за високата безопасност на тази ваксина. За това, че тя дава защита както по отношение на рака на шийката на матката, но също по отношение на пероралните инфекции, по отношение на аналните инфекции. За съжаление, това е един вирус, чието разпространение не можем да предотвратим с използването на предпазни средства, не във всички случаи това е възможно. Така че ваксината върши една изключително добра работа. Има данни вече за ефективността и по отношение на момчетата. Аз мисля, че е добре да говорим за ваксините, за инфекциите, ако щете и за раковите заболявания, и нека това да бъде един непрекъснат разговор, не просто в дните и седмиците, защото това наистина е важно." 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30