От 23 до 29 януари отбелязваме Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка. Заболяването е на второ място по разпространение сред жените в Европа. Всяка година се регистрират 33 000 нови случая, каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова и поясни кой е причинителят на заболяването, както и какво се предприема в световен мащаб за неговото ограничаване:
"Ракът на шийката на матката продължава да бъде един изключително сериозен здравен проблем както в световен мащаб, така и в Европа, така и у нас. През 2020 година в света са регистрирани 604 000 нови случая и 342 000 смъртни случая. През 2018 година той е бил на четвърто място и като честота, и като причина за настъпване на смърт. По принцип тежестта е по-голяма в развиващите се страни. По отношение на Европа това е заболяването, което на второ място при жените между 15 и 44 години, като всяка година се диагностицират по 33 000 нови случая и по 15 000 смъртни случая. Смята се, че в Европа ежегодно повече от 325 млн. момичета и жени са в риск да развият това заболяване. Най-честият причинител в огромния брой от случаите е т.нар. човешки папилома вирус. Всъщност това е една група от различни типове вируси, около стотина, от тях поне 40 могат да инфектират половите органи и около 15 са тези, които могат да предизвикат раково образувание, при това не само в областта на шийката на матката, въпреки че това е една от най-честите изяви, а изобщо в аногениталната област. Предполага се, че той е един от най-честите причинители на рак в областта на главата и шията. Това е един вирус, който се разпространява доста лесно, но пък добрата новина е, че точно защото става дума за вирусен причинител, би могло да се работи много сериозно и в областта на профилактиката. Тук има разработена ваксина, поне три ваксини са лицензирани и в Европа, и в света. Вече има доста данни за високата ефективност на тази ваксина, така и за нейната безопасност. Така че в световен мащаб се работи доста сериозно за профилактика на това заболяване. Световната здравна организация има програма, която обхваща периода до 2030 година. Идеята е дотогава 90% от момичетата да бъдат защитени с тази ваксина. Прицелните групи са момичетата от 9 до 14 години, преди да бъдат сексуално активни, при които дозите са 2, при повече от 15 години дозите вече са три. В Европа редица онкологични дружества предлагат пълно изкореняване на рака на шийката на матката, като за тази цел ударението ще падне върху ваксинирането както на момичетата, така и на момчетата."
В страните от Европейския съюз (ЕС) смъртността от рак на шийката на матката бележи едно непрекъснато намаляване. Не така е обаче у нас. Средната смъртност в страната ни е по-висока от средната за ЕС, обясни вирусологът:
"Ние сме на трето място след Румъния и Молдова. Петгодишната преживяемост също е по-ниска. У нас годишно се регистрират някъде около 1100-1200 нови случая. Броят на смъртните случаи е300-400, което означава, че всеки ден една жена губи живота си поради рак на шийката на матката – едно заболяване, което на практика може да бъде предотвратено. Хубаво е, че я има тази Седмица, за да припомним, че начинът да се преборим с това заболяване, виждаме че човешките папилома вируси имат много лица, биха могли да причинят различни ракови заболявания, не само на шийката на матката. Но ако говорим за рака на шийката на матката, разбира се, че първата стъпка е ваксинацията, следващата стъпка са редовните прегледи и лечението, ако се появят предракови образувания. Всъщност това е също една благоприятна страна при това заболяване, че това може да се хване в изключително ранен стадий, още преди да е започнал самият раков процес. Така че това са възможностите, от които абсолютно всяка една жена трябва да се възползва, защото това в крайна сметка е дълг към самите нас и към хората, които обичаме и които ни обичат."
Проф. Александрова обясни също, че ваксината срещу рака на маточната шийка се прилага в редица европейски държави. В някои от тях покритието е над 80%, а в други дори и над 90 на сто.
"В една от последните публикации, които четох в списание "Ваксини", беше точно за високата ефективност, за високата безопасност на тази ваксина. За това, че тя дава защита както по отношение на рака на шийката на матката, но също по отношение на пероралните инфекции, по отношение на аналните инфекции. За съжаление, това е един вирус, чието разпространение не можем да предотвратим с използването на предпазни средства, не във всички случаи това е възможно. Така че ваксината върши една изключително добра работа. Има данни вече за ефективността и по отношение на момчетата. Аз мисля, че е добре да говорим за ваксините, за инфекциите, ако щете и за раковите заболявания, и нека това да бъде един непрекъснат разговор, не просто в дните и седмиците, защото това наистина е важно."
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..