Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатите с нови искания за доходите

Снимка: Радио Видин

2432 лева са нужни за издръжката на тричленно семейство у нас, показва анализ на КНСБ за последното тримесечие на миналата 2022 година. Към настоящия момент 1351 лева на месец са необходими на един работещ, за да живее нормално. Над милион и 700 хиляди българи получават по-ниски възнаграждения и се налага да взимат решения от кое да се лишат. Включително от необходими, но все по-скъпи продукти. От хранителните продукти рекордьорът в поскъпването са яйцата- с 55 на сто за година, следвани от млечните и зърнените продукти. Нагоре продължават да вървят и цените на всичко извън прехраната. В средата на зимата синдикатите изчисляват, че дървата за огрев са поскъпнали с 50% спрямо миналия декември. А при горивата и лекарствата- като пера, от които трудно човек може да спести- тенденцията отново е за все по- високи цени. За какво настояват спешно синдикатите? Минимална заплата 1000 лева от началото на  2024 година поиска Пламен Димитров, президент на КНСБ. Синдикатите искат и необлагаем минимум, равен на минималната работна заплата. Те са готови на ефективни стачки и настояват за ръст в доходите на всички с поне 15%. Според тях, ако инфлацията не тръгне надолу, а заплатите нагоре, планираните ефективни стачки в редица сектори ще станат по-масови. Те имат и своите искания към партиите, които вече се готвят за новите избори. Потърсихме Любен Любенов, областен координатор на КНСБ-Видин.


"Необходимият нетен брутен доход за едно работещо лице от едночленно семейство през декември достигна 1351 лева, а необходимият нетен месечен доход за издръжка на тричленно домакинство, тоест това са двама работещи с едно дете до 14 години през декември достигна 2432 лева. За едногодишен период разходите за издръжка на живота на тричленно семейство нарастват с 366 лева. Тези данни са от нашия Институт за социални и синдикални изследвания, който вече от доста време насам прави това изследване, като на всяко тримесечие се изследват около 500 - 600 потребителски стоки, при които се наблюдават инфлацията и повишението на цените. Нашите искания бяха за 850 лева размер на минималната работна заплата, като това е средна стойност на средната работна заплата у нас. Все още продължаваме да държим на тези искания, а имаме и нови искания, според които до края на годината минималната заплата трябва да достигне 1000 лева."


В края на миналата година ръководствата на двата синдиката- КНСБ и КТ “Подкрепа” се обединиха в исканията си и проведоха мащабно протестно шествие в столицата. В редица региони на страната бяха проведени и отделни протести. Какви ще са действията им през 2023 години, ако исканията им не бъдат чути от управляващите?


"Ако тези наши искания не бъдат удовлетворени, ще продължат протестите и през тази година. Няма да спрем докато исканията ни не бъдат удовлетворени. В момента се забелязва напрежение в много отрасли и браншове, тъй като се вижда, че инфлацията няма как да се покрие от доходите, които получават в момента, обмисляме и протести. Мога да кажа, че синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ започва процедура за стартирането на ефективни стачни действия в “Български пощи”. На 20.12.2022 година работниците и служителите бях в началото на едни символични стачни действия с носене на протестни лентички. На 19.01.2023 година бе избран и стачен комитет, който да започне процедура, съгласно Закона за уреждането на колективните трудови спорове”- допълни Любен Любенов.


На фона на инфлацията, работодателските организации посочиха вариант за решение на проблема, а от КТ "Подкрепа” също излязоха с позиция:


"В условия, в които имаме спад в цената на енергоносителите, спад на цената на горивата, които бяха основната причина на ръста в цените, нормалната реакция на бизнеса е да намали цената на стоките и услугите, които предлага. Това ще остане само призив, но ако няма принуда, няма да се случи”- каза Ваня Григорова, икономически съветник на КТ "Подкрепа” и допълни:


"Голяма част от средствата от държавния бюджет отиват за компенсации на електроенергията за бизнеса и за небитовите организации. Около 9- 10 млрд. тази година ще отидат именно за това. Същевременно се твърди, че няма 700 млн. да бъде увеличена минималната работна заплата до 850 лева."


Наред с недоволството в някои сектори, учителите също са в готовност да протестират с искане за по-високи заплати. Това твърдят от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Учителската заплата достигна ниво 125% над средната брутна за страната през последните 6 години. Но поради високата инфлация реално средните заплати на учителите са намалели на 115%. В проведена анкета 94.3% от анкетираните учители са отговорили, че инфлационният индекс е повлиял много силно по отношение на семейните бюджети за физическа издръжка, а само 6% са отговорили, че се справят нормално с увеличението на цените. Разговаряхме с д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа“.


"Ние направихме национален анализ на статуквото по отношение на финансирането в следващия бюджет и очакванията на учителите са за повишаване на работната заплата в рамките на това, което е заложено и в Закона за предучилищното и училищно образование, тоест парите за образование да гарантират 125% над средната брутна работна заплата за страната. В момента, обаче на база на огромната инфлация от миналата година, вече реално сферата е обедняла поне с 20%.”


Попитахме и видинчани как ще коментират поредното искане на синдикатите за спешно повишаване на доходите:


"По принцип има нужда от повишаване, но се съмнявам, че ще се случи. Не са причината само работодателите, а си зависи и от самото управление на страната… То вече се увеличава всичко. Всичко тук е до долу… Не ми се вярва да успеят. Това зависи от новите управници."


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05