Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Психолог: Причината за бягство на дете се крие в семейството

Снимка: Радио ВИДИН

Какво може да накара едно дете да избяга от вкъщи? Бягството може да бъде реакция срещу тормоз, насилие, търсене на внимание или като наказание на родителите. Така смятат млади хора от Видин. Те са категорични, че бягството не решава проблема.


„Когато се чувстват провокирани по някакъв начин... Ако има караница вкъщи, може да избяга...От депресия, караници, нещо от този  род... Агресивност, може родителите да са алкохолици... Бягството не е решение. Не се решава нищо. Според мен, доброто решение е да говориш с някой, който може да ти помогне. С майката, бащата, спокоен диалог. Ако е с агресия, няма да се постигне нищо... Ако момчето или момичето реши да избяга, това е по вина на родителите... Насилие от родителите, според мен, би накарало дете да избяга... По-никакъв начин бягството няма  да реши проблема... Нещото, което би променило ситуациата, би било родителите и децата да имат комуникация помежду си, да не се крие нищо и да са отворени един към друг...“, изказаха мнения младежи.


Причините за бягството, според психолога Нина Димитрова, са вътре в семейството. Присъствието на психолога в живота на детето е важно, особено там, където родителите не са наясно с някои от проблемите, с които се сблъскват. Най-истинският психолог в семейството трябва да бъде майката, нейната роля е изключително важна и значима, казва психологът и логопед от Враца Нина Димитрова.


„Бягството на едно дете от вкъщи е само връхчето на един айсберг, под който се крият много социални и значими проблеми, първо на семейството и после на обществото ни. Защото това не е изолиран случай сам за себе си, а той е свързан с много, много други такива преди да се случи такъв акт. Ако семейството е здраво, няма как да се случи това нещо. А сигналите, сигналите се дават пак от най-ранна детска възраст“, заяви Нина Димитрова.


Когато едно дете започне да лъже, да проявява агресия, затвореност и когато няма индикации за физически и психологически нарушения, то самото дете дава по някакъв начин сигнали, търси начин да бъде забелязано, да бъде чуто, да му се обърне внимание, посочи психологът кои са сигналите, че има проблем в отношения родител-дете. Ако не бъдат забелязани тези сигнали и не бъдат взети мерки навреме, те се задълбочават.


„Семейството е онова място, където ти трябва да се чувстваш най-спокоен, най-защитен, най-уверен. Всъщност, семейството ти дава и основата, и корените, и крилете, които после може да ги разрешиш и да полетиш в живота“, каза още психологът.


Родители, които казват, че детето е било обгрижвано, обичано и задоволявано и се случи този момент с бягство от дома, веднага трябва да потърсят помощ от психолог, съветва Нина Димитрова.


Социалните служби също биват уведомявани при бягство на дете от вкъщи от полицията. Започва се с проучване на средата, в която детето е живяло и от която е избягало. Детето се насочва към Център за обществена подкрепа за извършване от специалисти на психологическа подкрепа и консултация, заедно с родителите.


„Ако детето съобщи за други тревожни обстоятелства, поради които е избягало, например - насилие, склоняване към просия, към джебчийство, трафиканство и други, тогава се свиква координационен механизъм на местно ниво. Той се състои от представители на няколко институции- това са отдел „Закрила на детето“ на първо място, Община, полиция, прокуратура, РЗИ (Регионална здравна инспекция- бел.ред.), РУО (Регионално управление на образовнието - бел.ред.) и съвместно се вземат решения за предприемане на конкретни действия“, обясни какви действия и мерки се предприемат при бягство на дете от вкъщи от социалните работници и съответните институции Венцислав Боянов- директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане"- Видин.


Практиката показва, че винаги се постига положителен резултат от предприетите мерки, допълни Венцислав Боянов.


Цялата тема може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37