Днешният 9 февруари е определен за Международен ден на стоматолога и професионален празник на зъболекарите. Чества се в деня на света Аполония, която била жестоко измъчвана, защото приема християнството. Легендата гласи, че палачи са изваждали зъбите ѝ с клещи по особено жесток начин, но тя приела мъчението по хладнокръвен начин. Страданията и подвига на Аполония дотолкова поразили нейните съвеременници, че се родила легенда, която твърди, че е достатъчно само да изговорим името на Аполония, да се помолим и зъбната болка ще отмине.
Съсловната организация на зъболекарите в България наброява 8600 членове. Тя е създадена преди 115 години.
Д-р Георги Станишелски е млад зъболекар от Враца. Той завършва образованието си в Украйна през 2014 година. След една година легализация на документи, през 2015 година започва и да практикува. Той е потомствен стоматолог, също като неговата майка, чийто кабинет посещава редовно като малък. Така се поражда и желанието му да връща красивите усмивки на хората.
"Рисковете като цяло в медицината са прекалено много както за лекаря, така и за пациента, подготвеният специалист може да ги предотврати още в ранен стадий - да ги предвиди, така да се каже. "Стресова ситуация" може да се тълкува по двустранен начин лично според мен. Такава ситуация може да бъде при настъпване на усложнение при даден клиничен случай в процес на работата - при екстракция на зъб или друг вид манипулация и напрегната ситуация може да бъде разбирана и като изготвянето на индивидуален план на пациент с прекалено лош зъбен статус, с който план целим да му помогнем максимално адекватно... При мен най-стресовата ситуация беше може би при пациент, който беше с много съпътстващи заболявания, отчетена алергична реакция на анестетик, на друг вид препарати се събраха и тогава беше доста напрегнато. Стабилизирахме пациента, повикахме екип на Бърза помощ и всичко беше наред. Извадихме зъба, пациентът беше стабилизиран още в кабинета, но за всеки случай беше оставен и под наблюдение"- разказа за Радио ВИДИН д-р Станишелски.
Той сподели още, че в началото на неговата практика, хората с лоша устна хигиена са били значително повече. С годините обаче това се променя и все повече са хората, които редовно посещават стоматологичния кабинет и се грижат за зъбите си.
"Напоследък личните ми наблюдения от натрупания професионален опит е, че при правилните препоръки и индивидуалния подбор на средства за всеки един пациент и оралната му хигиена, зъбният статус на нашите пациенти става все по-добър и по-добър. То е строго индивидуално как ще подходи един професионалист към своя пациент. Ако му се обясни всичко и му се поднесе една достъпна информация, всеки един пациент разбира и започва да се грижи за себе си."
Труден е изборът на личен стоматолог, още повече в малките градове, в които денталните лекари се броят на пръсти. В много случаи за всеки един специалист има както добри, така и не толкова добри отзиви, а почти всеки човек изпитва, ако не страх, то поне дискомфорт от мисълта за посещение при зъболекаря. Според Д-р Станишелски спокойствието е ключово при избора на личен зъболекар.
"Лично за мен всеки един пациент сам си избира зъболекар, с когото се чувства комфортно, чувства се спокоен в неговото присъствие и в неговите ръце. При нас държим да се говори с пациента, да има добро отношение, да я няма разликата между пациент и зъболекар, да сме всички на едно ниво, да можем да си обясним какъв е проблемът, да се сведе до познанието на пациента всеки един проблем... При повечето случаи, в които се среща страх от зъболекари, става дума за травма от детството или в резултат от разговори на маса, в които стоматолозите не винаги са всеобщи любимци. Добрата орална хигиена и редовните профилактични прегледи, както и изготвянето на индивидуален план за подръжка и хигиена на устната кухина- по-добро от това няма. Те са напълно достатъчни."
Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..
Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..
Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение. Днешната неделя е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за изцеряването на слепия просяк..
Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..
Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство. Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..
Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..
С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..