Новото земетресение, усетено днес в по-голяма част от страната, в сравнение с вчерашното, притесни жителите на Северозапада. Трусът е усетен във Видин, Враца и Монтана. Земетресението днес бе по-силно и по-продължително от вчерашното, обясни дежурният сеизмолог към Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН:
"Имаме регистриран трус в територията на Румъния в 15:16 часа, пак на същото място в близост до Търгу Жиу, северно малко от него... Цяла Югоизточна Европа по принцип е земетръсен район, просто това, което се има предвид е, че не е активна зона, както останалите. Така че просто в момента са се раздвижили площите най-вероятно и са генерирали активно, в което се изразяват тези последователни трусове и вчера, и днес... Мога да ви кажа данни - основният трус, който е в 15:16 часа, 5,8 магнитуд, след него има и в 21-ва, 26-а минута и 29-а минута. Буквално през 3, 4, 5 минути. Съответно 4,3; 3,9; 3,4 (магнитуд - бел.ред.). Дълбочината им е около 15-16 км, в зависимост от всеки следващ трус, но горе-долу една и съща дълбочина дават по изчисление. Усетено е и в България, включително и в София получаваме данни, че има усещане на високите етажи... Това, че е по-силно... трус, който е по-силен не може да се каже, че е афтършок, това е отделен трус. По-скоро вчерашното да е форшок за днешното - това е правилната терминология. Форшок е земетресение, което е било с по-нисък магнитуд от основния трус. Ако приемем условно, че днешният трус е основният трус, вчерашният трус е бил форшок. За момента се обработват нещата. Значи виждам Враца е усетено, Видин е усетено, София вече го споменахме, АЕЦ Козлодуй - също, там, тъй като е специфична зона, винаги се проверява там и там е усетено. Димитровград не е усетено. По данните, които сме получили, може и да има някой, който да го е усетил. Русе е усетено, в Монтана е усетено, в Хасково също е усетено, Пловдив, Перник също е усетено, Велинград, Горна Оряховица, Плевен, почти навсякъде - Търговище, Пазарджик."
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..