Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Трифон Зарезан- за делниците и празниците на лозарите

Снимка: Радио ВИДИН


От дълги години семейството на Михаил Андрейнски се занимава със зърнопроизводство, самият той е израснал сред машините и работата на полето. Завършва "Растителна защита" в Пловдивския аграрен университет. Към момента е собственик на около 300 декара лозя в землището на община Ново село. Връща се към началото, за да обясни как един млад човек решава да се впусне в авантюрата "лозарство":


"Започнахме с 5-6 декара за лична консумация и с течение на годините станаха 350 декара. Просто това перо трябваше да се поеме от някой и това бях аз... Поел съм изцяло отглеждането на лозята в Ново село, Неговановци и Флорентин..."


През 2012 години Михаил печели проект по мярка "Млад фермер" за възстановяване на местни лозя. Започва с 60 декара, вече са 340. Допреди две години 280 декара са били засадени с гъмза, но заради трудностите при отглеждането и трудната реализация изкореняват 100 и ги презасаждат с по-търсени сортове- каберне совиньон, мерло, мускат отонел, шардоне... 


"За нас най-голям проблем като гроздопроизводители представлява реализацията на продукцията, затова се ориентирах към тези сортове..."


Михаил признава, че в началото не е подозирал, че трудностите са толкова много.


"Искам да съм оптимист, но в нашия регион е трудно с намирането на работна ръка, през последните години не останаха хора, които да работят на полето... Отначалото се виждаха трудности, но не бях отговорен аз за тези лозя, сега, когато отговорността е в мои ръце, е по-различно... Има трудности, много са, но най-големият проблем е работната ръка и реализацията... Избите вече имат собствени лозя и не изкупуват грозде, затова търсим решение- по други градове, на местния пазар...“


В далечните планове на Михаил е и изграждането на малка изба, но на този етап смята, че инвестицията е рискова.


"Това са други дълбоки води, в които трябва да навлезем и на този етап обмисляме... На този етап се въздържаме... Най-добре е да се затвори цикъла, въпреки че на този етап и пазарът на вино е сложен, и там не е лесно, но ... никъде не е лесно...“


Според Михаил в региона няма голямо противопоставяне между отделните браншове, всички изпитват трудности. Убеден е, че обединението е пътят на успеха:


"Това е правилната насока, може би всички браншове са свързани по някакъв начин. Трябва да има някакво обединение и да се търси решение за всеки отрасъл. В момента е горе-долу всеки за себе си, всеки се оправя както може... В лозарството основният приблем е работната ръка и реализацията на продукцията, но към момента не виждам решение, защото има румънско грозде, което се продава на местния пазар на по-ниска цена- това е проблем да реализираме нашата продукция...“  


За празника Михаил поздрави всички ценители на виното и любовта.

"Те са свързани, нама как да ги отделим. Позитивното е, че сме живи, здрави, всеки си е намерил място под слънцето, което го устройва. Радвам се, че поне 4-5 месеца в годината успявам да давам работа на над 15 човека- хора, които са в нужда, това за мен е най-важното!"



Мислено отскачаме и до община Лом. И по-точно селата Станево и Долно Линево. Там има 1650 декара лозя. Отглеждат се различни сортове за бели и червени вина, а за тях се грижи Милка Велкова. Според нея трудностите при отглеждането са  много, а заради неглижирането на сектора много от лозарите са принудени да изкореняват насажденията си. Сред проблемите са липсата на работна ръка, ниските субсидии, нергламентирания внос и новите европейски регламенти, с които трябва да се съобразяват, но основният е свързан с изкупуването на гроздето. 


"Преди винпромите се надпреварваха кой да вземе читава реколта... Нямаме изба, но при тази висока себестойност на гроздето и виното ще е непродаваемо... 10 пъти по-високо се субсидират румънските производители, не можем да се конкурираме... След 4 протеста бяхме подпомогнати с 60 евро на декар... Разходите скочиха на 800-900 лева на декар, няма как да се справим... Браншът си отива лозарския..." 


Въпреки проблемите, Милка Велкова поздрави колегите си: 


"Нека залравим всички проблеми. Поздравявам всички лозари, винари и ценители на българското вино. да вдигнем наздравици с българско вино и весел празник!" 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза своя празник

Основно училище "Любен Каравелов" във Видин отбеляза 190 години от рождението на своя патрон. Мероприятията започнаха рано сутринта с поднасяне на цветя и тържествена щафета, в която участваха ученици от 5-и клас. Заместник-директорът на училището, Галина Нетова , поздрави присъстващите и подчерта важността на патронния празник...

публикувано на 08.11.24 в 15:56

Ден на Западните покрайнини - тъжна част от историята на България

Днес, 8 ноември, отбелязваме Деня на Западните покрайнини. Отбелязва се от 1924 година по инициатива на Учредителния конгрес на бежанците от Западните покрайнини. Забранен е през 1952 година, а е възстановен през 1990 г. Това е годишнина от анексирането (1920 г.) на Западните покрайнини по силата на Ньойския мирен договор (27 ноември 1919 г.)...

публикувано на 08.11.24 в 14:05

"Змей Омайник" дебне за отмъщение

Отмъщението се сервирало студено, казват. Може би. Но не и когато огънят има за какво да отмъщава. Не и когато има да ти отмъщава един истински змей, потомък на Караогнян – страшилището на Балканите, и не на последно място когато има да отмъщава на самия Караогнян. Тогава отмъщението не може да чака и не може да е различно от огън до пълно..

публикувано на 08.11.24 в 14:00

Ученици събраха над 400 лева от благотворителна инициатива

Младежи от "Интеракт клуб" към доброволческата организация "Ротари Интернешънъл" във Видин събраха над 400 лева от благотворителна вечер на четенето. За идеята и каузите, за чието изпълнение ще помогнат, разказват Мартина Вергилова, Никол Николова и Алекс Александров от клуба. "Първата цел на нашето събитие - Вечерта на четенето, е да..

публикувано на 08.11.24 в 13:02

Ръчно изработени бижута с душа

Във Видин има изключително много артисти - хора, които влагат умението, дарбата и таланта си в различни произведения. В рубриката "Професия хоби" ви представяме една дама, която ръчно изработва бижута, влагайки в тях цялата си душа. Започва да се занимава с това хоби, без да го планува, просто ѝ идва отвътре. А понякога, когато искаш..

публикувано на 08.11.24 в 13:00

Книга съживява историята и традициите на село Зверино

Обликът на Зверино е представен в книгата „Пътища през Времето“ . Сборникът с краеведски изследвания за мездренското село е дело на Ивана Захариева — икономист по професия и родом от малкото населено място. Още от дете тя проявява интерес към начина на живот на хората, а краезнанието става нейна страст. Благодарение на своите родители успява да..

публикувано на 07.11.24 в 15:55

Илияна Кръстева: Намерих пътя си и съм щастлива, че имам с кого да го споделя

Видинската авторка Илияна Кръстева издава новата си стихосбирка, наречена „Дискордия“. В нея включва 100 творби, създавани през годините. Опитва се във всяко стихотворение да има основна идея, за да може читателят да осмисли написаното. В момента книгата е готова в електронен вариант, очаква се да излезе и в книжен вид. В началото на нашия..

публикувано на 07.11.24 в 15:00