STEM кабинети (от англ. Science - Technology - Engineering - Mathematics - обучение, което е фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика - бел.ред.) може да има във всяко общинско или държавно училище, независимо в кое населено място е то. Така всяко дете ще има възможност да учи в среда с модерно оборудване, да се докосне и да работи с бързо развиващите се технологии. Това стана ясно на работната среща на директори на учебни заведения с министъра на образованието и науката проф. Сашо Пенов. От ведомството дадоха насоки как училищата могат да се модернизират по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Над 90 ученици учат в Професионална гимназия „Васил Левски“ в Мездра. Училището няма STEM кабинет и това е една нова възможност да се създаде, нещо необходимо и задължително в днешната образователна система, казва директорът Мирослав Павлов:
"Всяко училище ще получи определена сума за изграждане на STEM кабинети и центрове. Хубавото е, че няма да има проектно начало, което помага малките училища да направят предложение какво да съдържа техният STEM център. Беше изключително полезно... Нашата гимназия се насочва към математика и информатика, и другият сегмент е роботика. Ще уточним с колегите какви да бъдат параметрите... Хубавото е, че до 45% от общата сума ще бъде строително-монтажни работи, а 55% е сума за техника..."
Ръководството на Основно училище „Н. Й. Вапцаров“ в Селановци си поставя за цел да се участва в инициативата и да изгради STEM кабинет, казва директорът Надя Ставрева:
"Плануваме да преобразуваме два кабинета в STEM лаборатории, с насоченост математика и природни науки и ако може и кът за изкуства... Надяваме се да осъществим плановете си... На база брой ученици се получават средства... През месец март ще се стартира и ще имаме три месеца да подготвим документите си."
Профилирана природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ще разширява дейността си със STEM обучение, в училището има изграден кабинет, към момента учениците са 466 – казва директорът Ивайло Милушев:
"Ние сме минали първия етап, сега продължаваме като ще разширим дейността, свързана със STEM центъра и да дегитализираме повече учебни стаи, и да бъдат оборудвани със съвременна техника. Целта е в залите да има смарт телевизори. Сега обмисляме нещата..."
Общо 73-ма ученици посещават Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Димово. Основната цел на педагогическия персонал е да помогне на децата да разгърнат потенциала си и да придобият множество компетентности, а това ще се случи още по-добре с изграждането на STEM кабинет, казва заместник-директорът Полина Аспарухова:
"Това трябва да се обмисли с целия педагогически състав, имаме време.. За сега нямаме идея, но ще се обсъди от всички колеги... Приветствам тази идея на МОН, хубаво е във всяко училище да има модерна база, независимо дали е малко или голямо училище."
Министерството на образованието и науката (МОН) предвижда над половин милиард лева (576 151 100 лв.) за модернизацията на учебните заведения.
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
На днешния ден спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..
През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..
Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът, и на двете, се..
Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..
Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..
В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици. Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..
Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..