Българските продукти по нищо не отстъпват на тези на европейските производители, каза в "Земята, която ни храни" Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите в България:
"Участвали сме съвместно с колеги от Гърция, Румания и Кипър... Това е най-голямото специализирано изложение... Като посетители, търговци, дистрибутори, бяха от над 140 държави в света... Това наистина е най-голямото изложение в сектора...Форумът е полезен за нашите производители, защото освен с нови потенциални клиенти търговци, те правят срещи и и с хора, с които имат делови контакти, подписани договори, уточняват условия за новата реколта, за новия сезон...
...В нелеките времена, в които се налага да работим, успяваме да запазим позициите на българските плодове и зеленчуци като най-вкусните и ароматни... Качеството наистина е добро, но истината е, че положението, в което се намираме, не е леко и трудно успяваме да запазим тези позиции..."
Според Марияна Милтенова предизвикателствата пред които е изправен бранша, са много:
"Като се започне от производството и се стигне по веригата до крайната реализация на продукцията... Още с влизането ни в ЕС секторът ни бе поставен в неравностойно положение спрямо останалите сектори, превърна се в чувствителен сектор, защото системата за единно плащане на хектар даде условия еднакво плащане на хектар, дали 20 или 30 лева, независимо от културите, които се произвеждат - дали е зърно, дали е пипер, дали е домати, дали е череши или малини и това рефлектира върху интересите на производителите и тяхната конкурентноспособност и оцеляване. В 17 от старите държави членки подпомагането е базисно плащане на стопанство- в зависимост от културите, които се отглеждат и произвеждат, е съответно и подпомагането. Докато при нас, при плащането на хектар, особено за първия програмен период, доведе сектора до много голям спад в площите, голяма част от производителите се отказаха да произвеждат, тази тенденция продължава и в настоящия момент. По-лесно и по-печелившо е да произвеждаш зърнени култури, отколкото плодове и зеленчуци, където натоварването е изключително много... И ръчният труд, и пазарът е много по-сложен, продукцията е малотрайна- трябва да се реализира бързо, необходимо е напояване, има изключително много нерегламентиран внос... Изключително голям проблем е високият процент ДДС... Всички останали европейски държави, с които се борим за общ европейски пазар, са са много нисък процент на ДДС..., което ни поставя в неравностойно положение спрямо останалите колеги... Освен това в сектора има изключително много хора, които не плащат данъци, работят на тъмно и са с 20 % преднина пред тези, които съвестно се издължават към хазната..."
С по-добро разпределение на субсидиите секторът ще е по-конкурентноспособен, категорична е Марияна Милтенова. По думите й недалновидността при изработването на Стратегическия план и неработещи мерки отново поставят сектора в неравностойно и незавидно положение. Именно небалансираното разпределение на подкрепата за различните сектори, финансирането на непроизводствени сектори и редицата неуредици са проблеми, които карат голяма част от производители на плодове да изкореняват градините си. Необходимо е да се разреши и проблемът с напояването, нерегламентирания внос и сивия пазар на българска продукция. А ако има адекватната политика и малко повече помощ от държавата, секторът ще може да изплува, а родните плодове и зеленчуци ще заемат своето достойно място не само на трапезата на българина, убедена е Марияна Милтенова. Защото, нама съмнение, те по нищо не отстъпват на вносните.
Чуйте повече в звуковия файл.
Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..
Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов: "Срещата с подобен тип хора..
Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..
Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..
За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е: "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза Димитър Петров ,..
Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той..
В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..