Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските плодове- вкусни и търсени, но не у нас...

Снимка: Радио Видин


Преди седмица български производители на плодове и зеленчуци  участваха със свой щанд във FRUIT LOGISTICA 2023- водещо световно изложение в Берлин. От над 5 години българските производители участват и представят качествена продукция, запознават се и с нови концепции за печелившо и устойчиво производство. Тази година посещението е осъществено с подкрепата на Министерството на земеделието и Държавен фонд "Земеделие“. 


Българските продукти по нищо не отстъпват на тези на европейските производители, каза в "Земята, която ни храни" Марияна Милтенова, председател на Националния съюз на градинарите в България:


"Участвали сме съвместно с колеги от Гърция, Румания и Кипър... Това е най-голямото специализирано изложение... Като посетители, търговци, дистрибутори, бяха от над 140 държави в света... Това наистина е най-голямото изложение в сектора...Форумът е полезен за нашите производители, защото освен с нови потенциални клиенти търговци, те правят срещи и и с хора, с които имат делови контакти, подписани договори, уточняват условия за новата реколта, за новия сезон...

...В нелеките времена, в които се налага да работим, успяваме да запазим позициите на българските плодове и зеленчуци като най-вкусните и ароматни... Качеството наистина е добро, но истината е, че положението, в което се намираме, не е леко и трудно успяваме да запазим тези позиции..." 


Според Марияна Милтенова предизвикателствата пред които е изправен бранша, са много: 


"Като се започне от производството и се стигне по веригата до крайната реализация на продукцията... Още с влизането ни в ЕС секторът ни бе поставен в неравностойно положение спрямо останалите сектори, превърна се в чувствителен сектор, защото системата за единно плащане на хектар даде условия еднакво плащане на хектар, дали 20 или 30 лева, независимо от културите, които се произвеждат - дали е зърно, дали е пипер, дали е домати, дали е череши или малини и това рефлектира върху интересите на производителите и тяхната конкурентноспособност и оцеляване. В 17 от старите държави членки подпомагането е базисно плащане на стопанство- в зависимост от културите, които се отглеждат и произвеждат, е съответно и подпомагането. Докато при нас, при плащането на хектар, особено за първия програмен период, доведе сектора до много голям спад в площите, голяма част от производителите се отказаха да произвеждат, тази тенденция продължава и в настоящия момент. По-лесно и по-печелившо е да произвеждаш зърнени култури, отколкото плодове и зеленчуци, където натоварването е изключително много... И ръчният труд, и пазарът е много по-сложен, продукцията е малотрайна- трябва да се реализира бързо, необходимо е напояване, има изключително много нерегламентиран внос... Изключително голям проблем е високият процент ДДС... Всички останали европейски държави, с които се борим за общ европейски пазар, са са много нисък процент на ДДС..., което ни поставя в неравностойно положение спрямо останалите колеги... Освен това в сектора има изключително много хора, които не плащат данъци, работят на тъмно и са с 20 % преднина пред тези, които съвестно се издължават към хазната..."


С по-добро разпределение на субсидиите секторът ще е по-конкурентноспособен, категорична е Марияна Милтенова. По думите й недалновидността при изработването на Стратегическия план и неработещи мерки отново поставят сектора в неравностойно и незавидно положение. Именно небалансираното разпределение на подкрепата за различните сектори, финансирането на непроизводствени сектори и редицата неуредици са проблеми, които карат голяма част от производители на плодове да изкореняват градините си. Необходимо е да се разреши и проблемът с напояването, нерегламентирания внос и сивия пазар на българска продукция. А ако има адекватната политика и малко повече помощ от държавата, секторът ще може да изплува, а  родните плодове и зеленчуци ще заемат своето достойно място не само на трапезата на българина, убедена е Марияна Милтенова. Защото, нама съмнение, те по нищо не отстъпват на вносните.


Чуйте повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Честит празник на телефон 112, който никога не дава заето

Днес, 11 февруари, отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. На днешната дата почитаме усилията, благодарение на които телефонната услуга е ефективна и безпроблемно свързана за всички европейски граждани, като гарантира нашата безопасност. Обявен със Съвместна тристранна декларация на Европейската комисия,..

публикувано на 11.02.25 в 17:05
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче е с две първи отличия в музикален конкурс

Дванайсетокласничката Елена-Стефани Асенова е с две първи отличия "Специални" от участието си в Десетия национален конкурс "Звезден сблъсък" в град Велико Търново. Тя учи в СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин и участва в съревнованието онлайн. "Това е моето първо участие в "Звезден сблъсък"... Двете категории, които избрах, са..

публикувано на 11.02.25 в 16:10

Читалището в Ново село се готви за празника Трифон Зарезан

На 14 февруари Община Ново село ще отбележи празника Трифон Зарезан . Регионът е известен с лозята си и добрите технологии при винопроизводството. Основен поминък на населението е лозарството, а характерна черта - трудолюбието му.  Ритуалът "Зарязване" ще бъде извършен в новите лозя на братята Петьо и Владимир Петрови - собственици на..

публикувано на 11.02.25 в 15:00

Художници от Монтана откриват изложба за 14 февруари

Изложба "Вино и любов" откриват тази вечер творците от Дружеството на художниците "Тенец" в Монтана . Поводът за събитието е 14 февруари, когато се отбелязват Трифон Зарезан и Свети Валентин. В експозицията се включват 15 художници с 35 произведения, каза един от организаторите Таня Василева :  "За втора година организираме такава..

публикувано на 11.02.25 в 14:00

"Шоколадчетата" от Лом ще изнесат концерти в Испания

Вокално група "Шоколадче" от Лом тръгва на турне в Испания . Децата се определят като музикални посланици на България и родния си град. Те ще представят музикалното и фолклорно богатство пред българските общности в чужбина. Какво включва програмата на малките певци разказва музикалният им ръководител Росица Кръстева : "Това е изключително..

публикувано на 11.02.25 в 13:00

Каменоделецът Въто Цолов е дарил паметник и параклис на село Кален

Кален е едно от най-малките села в Община Мездра, но жителите му могат да се гордеят с две придобивки, построени през последните две десетилетия.                                                   На 17. 06. 2006 в село Кален, Община Мездра е открит войнишки паметник - дарение от Въто Цолов Вътов /каменоделец/. Паметникът е висок 5 метра и е направен в..

публикувано на 11.02.25 в 08:37

Нутрициолог: Медът е най-доброто лекарство от природата

Пчелният мед е един от най-древните натурални продукти. Използван е от векове както за храна, така и за лекарство. Това каза  специалистът по хранене Пламена Антонова и обясни, че пчелният мед съдържа много полезни вещества, които го правят изключително полезен.  "Медът съдържа изключително много аминокиселини, някъде около 18, около 27..

публикувано на 10.02.25 в 17:51