"Във всички случаи заболявания, които са толкова редки, вървят и с този проблем, че няма как да очакваме специалистите да бъдат запознати с тяхното огромно разнообразие. Тук е мястото да кажем, че около 80% от случаите на редки болести са само 350 от тези 7000-8000 дори над 10 000, какъвто е техният общ брой. Така че, това също е проблем. Недостиг на специалисти, недостиг на специализирани звена - това поражда и следващия проблем и той е свързан с това, че хората, които имат подобен проблем обикновено доста трудно и късно получават своята диагноза. Средно се смята, че това отнема 4-5 години, но в 20% от случаите се чака 10 години и дори при 25% от хората може да отнеме 5 до 30 години, за да получат своята диагноза. Следващият проблем е лечението. Към момента независимо, че има един изключително сериозен напредък, който няма как да бъде оспорен, въпреки това обаче повече от 42% от хората с такива заболявания нямат лечение или пък лечението не е адекватно. Изобщо, само при по-малко от 5% съществува поне едно лечение."
Обнадеждаващото е, че най-после тези заболявания започват да получават вниманието, което заслужават, добави проф. Александрова. По думите ѝ вече има достатъчно знания, технологичен ресурс и опит, за да бъдат направени сериозни пробиви в областта на редките болести. Кои са те може да чуете в звуковия файл.
В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..
"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина" (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..
Наближава най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот. Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..
Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..
Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..
Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира. Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...
Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..