"Фокусирахме се върху обсъждана на нов програмен период, нов Стратегически план, мерките, които са залегнали в него. Поговорихме си повече за бъдещето. За биопроизводството има светъл лъч, въпросът е всички да сме активни, за да превърнем всичко в някакви резултати, значими за сектора. Добрата новина е, че са осигурени средства, които никога досега не сме имали. То не винаги се касае само до пари, но в случая парите ги има- предвидени са почти 400 милиона евро за следващите пет години. Това са много пари- за сравнение, за последните седем години са изплатени 165 млн. евро, т.е. за по-малък период, за пет години, имаме почти двойно по-голяма сума- одобрена и на разположение на производителите. Тук основното предизвикателство е как да се направи дизайна на мерките, на процесите за кандидатстване, контрола, че да не се налага хора да се отказват, да се разочароват... "
Предвидените средства са за производство в три сектора- животновъдство, растениевъдство и пчеларство. Новото е, че през следващите пет години животновъдите ще кандидатстват всяка година, а отглеждането на животни е обвързано със сертифицирането на фуражни култури, ливади и пасища. Растениевъди и пчелари от биосектора ще кандидатстват един път, а поетите ангажименти ще се изпълняват през следващите пет години. Улеснени са и производителите, които за пръв път влизат в преходен период на биоземеделие и поемат петгодишен ангажимент- те ще получават по-високата ставка през целия период – това ще помогне на производителите при търсене на пазари, увери Стоилко Апостолов. Според него, амбициозната цел, заложена в новата Обща селскостопанска политика- 25 % от обработваемите земи в Европейския съюз да са биосертифицирани, е постижима, въпреки, че санкциите, свръхрегулациите и недостатъчния пазар- поне у нас, все още са проблем:
"С нас или без нас, в ЕС има държави, които продължават да увеличават площите си- Австрия, Литва, Швеция, Франция е на трето място в света по размер на сертифицирани площи. Биоземеделието си се развива, ние кретаме най-отзад,. Стана така, че се върнахме почти 10 години назад по размер на сертифицираните площи от 2014- 2015 година, което е много голямо отстъпление... Лшото е, че има хора, които не искат и да чуват вече за био- заради санкции, заради безсмислени свръхрегулации, които бяха въведени. Това е в момента основната ни битка с администрацията - да се откажат от тази функция на стражари... Не да си измисляме правила, с които просто да санкционираме... На едно от последните заседания на Комитета по наблюдение преди Нова година прехвърлихме 50 милиона евро по мярка Биоземеделие, които не бяха усвоени. Прехвърлихме ги като помощ за Украйна... Тези 50 милиона евро бяха изстрадани и много хора може би нямаше да се откажат, ако си бяха получили плащанията. На практика, има много хора, които бяха санкционирани за нищо или за скрити капанчета в наредбите, които просто ги отказаха... "
Според Стоилко Апостолов реалистична и напълно постижима е целта, заложена в Общата селскостопанска политика, до 2030 година 25 % от земеделските площи в ЕС да са биосертифицирани, като стремежът е към чиста, здравословна и достъпна храна, чисти почви и чист въздух... Въпреки че през последните години у нас се забелязва намаление на био площите, до 2030 година 10 % от земята ни трябва да е с биосертификат.
"Най-много сертифицирани площи има с овощни видове и ядки- имаме хубав микс, етерично-маслени култури, зърнени култури, овощни и зеленчукови култури- разнообразна е палитрата..."
В Националния план за развитие на биологичното производство са разписани мерки за насърчаване на търсенето, които целят популяризиране на производството и потреблението на биопродукти, за кампании, изложения и вкарването на биологични плодове и зеленчуци в учебните заведения. Всичко, което се използва в кухните на детски градини и училища да е произведено по биологичен начин- това е заложено в Националния план за биопроизводство, в който е разписана Директива за въвеждането на зелени обществени поръчки- така кметовете ще имат право да избират местни доставчици, а не само такива, които предлагат най-ниска цена. Друга ниша е и вкарването на повече биопродукти в схемите „Училищен плод и Училищно мляко“. Това ще стимулира и производството, и пазара, ще формира и отношение на подрастващите към биопродуктите, посочи Стоилко Апостолов. Според него най-големият проблем е липсата на знания и технологии в сектора:
"Нямаме нито машините за почвообработки, нито технологиите... Необходими са специалисти, които са в помощ на производителите..."
Недостатъчните познания за биопроизводство и обучени специалисти, липсата на пазари и реализация, са проблем пред биопроизводителите. Ако биопродуктите трайно влязат в училища и детски градини, младите ще могат да усетят вкуса им. Така впоследствие и търсенето ще е по-голямо, а това ще стимулира производителите, категоричен е Стоилко Апостолов. Иначе пари в Стратегическия план за биопроизводство има достатъчно.
Части от България осъмнаха в сняг. На много места в страната, най-вече в Западна България, заваля късно снощи. Жълт код за обилен снеговалеж е обявен за 13 области, сред които Видин , Враца и Монтана . Във Видинско обаче скоро сняг няма да има, посочи климатологът Симеон Матев , преподавател в катедра "Климатология, хидрология и..
Срещата на учениците от ПГ „Васил Левски“ в Мездра със създателите на българския филм „Гунди – легенда за любовта“ – режисьора Димитър Димитров и оператора Борислав Славков, премина при голям интерес и силни вълнения. Как възниква идеята за това събитие, разказа директорът на училището Мирослав Павлов: "Срещата с подобен тип хора..
Съботният пазар във Видин през есента е изпълнен с топлите багри на есента, които струят от шарените зеленчуци, плодове и пъстрите цветя през този сезон. Мястото вече е част от живота на много видинчани. На пазара в съботния ден идват стотици хора, защото знаят, че тук може да се намери всичко - от традиционния червен и праз лук, тиквата и..
Ето, че дойде и времето в месеца, когато си говорим за мода и модни тенденции. А с настъпването на декември идва и времето за празнични събития - коктейли, фирмени партита и семейни вечери, където всички искат да изглеждат стилно и празнично. Всяка зима бляскавите и металически материи се завръщат като основен акцент в празничните..
За втора поредна година Съюзът на младите писатели в Монтана обявяват национален конкурс за разказ. За разлика от миналата година, когато произведенията трябваше да предизвикат всякакви емоции, то сега те са концентрирани върху смеха. Именно затова и темата е: "Смях до сълзи - Истории, които не бихте си измислили" , каза Димитър Петров ,..
Милан Миланов, по прякор Революцията , е личност от най-новата история на Северозападна България. Приживе е наричан още човека-епоха, съвременния будител и дори закъснял богомил. Той силно е вярвал, че Берковица може да се превърне в привлекателно курортно селище с неповторима природа и културно-историческо минало. Точно по тази причина, той..
В град Козлодуй отбелязват 145-годишнина от създаването на Народно читалище храм-паметник "Христо Ботев" . За планираните събития, по време на празничните дни, ни разказа повече Силвия Маринова - секретар на културното средище: "Програмата, посветена на годишнината, е систематизирана в няколко дни. На 11 ноември ще открием изложба на..