Известният български цугтромбонист Станислав Почекански се завръща на видинска сцена. След 25 години инструменталистът се подготвя за нова среща с видинската публика, но този път като диригент на Симфониета-Видин. Ден преди концерта „Вълшебната флейта“ маестро Почекански сподели вълнението си от предстоящата си изява:
„Толкова съм развълнуван, че не мога да го опиша. Вълнението ми е не само, защото съм във Видин, тук е минало моето детство, при баба и дядо, а защото с колегите от Симфониета-Видин, тогава беше Държавен симфоничен оркестър-Видин, съм работил преди повече от 25 години. Имахме турнета, съвместни изяви както във Видин, така и в София. Бил съм солист на този оркестър, и то в НДК, представяне, световна премиера на един от най-трудните концерти за цугтромбон и оркестър от Бенджамин Ашкенази…Но вълнението е още по-силно, защото, както казах, преди съм бил сред оркестрантите, аз и сега съм оркестрант, но в това си амплоа, като диригент, на видинска сцена за мен е дебют. Дирижирал съм някои други оркестри, но със Симфониета-Видин съм за първи път. Уникални са репетициите, това е изживяване, което не може да бъде описано с думи. Радвам се, че ще имам възможността да го представя тук, пред видинската публика."
Програмата на концерта е посветена на австрийския композитор Волфганг Амадеус Моцарт. Тя е един бисер, обясни маестро Почекански:
"Самият концерт тук възникна идея да бъде кръстен "Вълшебната флейта" - вълшебна музика. Разбира се, увертюра към операта "Вълшебната флейта", Концерт в ре мажор за флейта и оркестър, с един от най-ярките солисти в България - проф. д-р Борислав Ясенов, един от водещите преподаватели по флейта, професор в Академията по музикално и танцово изкуство в Пловдив, и симфонията, посветена на Моцарт, и едно преклонение пред гения на Моцарт от Франц Шуберт - Симфония №5, уникална музика - нещо, което наистина трябва да се чуе."
По време на концерта Станислав Почекански ще бъде на сцената със свой ученик, който е оркестрант. Част от публиката пък ще бъде неговият учител по оркестрово дирижиране - доц. Кирил Чапликов.
Концертът „Вълшебната флейта“ ще се състои утре, 9 март, от 18:00 часа, в залата на Симфониета-Видин.
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..