Известният български цугтромбонист Станислав Почекански се завръща на видинска сцена. След 25 години инструменталистът се подготвя за нова среща с видинската публика, но този път като диригент на Симфониета-Видин. Ден преди концерта „Вълшебната флейта“ маестро Почекански сподели вълнението си от предстоящата си изява:
„Толкова съм развълнуван, че не мога да го опиша. Вълнението ми е не само, защото съм във Видин, тук е минало моето детство, при баба и дядо, а защото с колегите от Симфониета-Видин, тогава беше Държавен симфоничен оркестър-Видин, съм работил преди повече от 25 години. Имахме турнета, съвместни изяви както във Видин, така и в София. Бил съм солист на този оркестър, и то в НДК, представяне, световна премиера на един от най-трудните концерти за цугтромбон и оркестър от Бенджамин Ашкенази…Но вълнението е още по-силно, защото, както казах, преди съм бил сред оркестрантите, аз и сега съм оркестрант, но в това си амплоа, като диригент, на видинска сцена за мен е дебют. Дирижирал съм някои други оркестри, но със Симфониета-Видин съм за първи път. Уникални са репетициите, това е изживяване, което не може да бъде описано с думи. Радвам се, че ще имам възможността да го представя тук, пред видинската публика."
Програмата на концерта е посветена на австрийския композитор Волфганг Амадеус Моцарт. Тя е един бисер, обясни маестро Почекански:
"Самият концерт тук възникна идея да бъде кръстен "Вълшебната флейта" - вълшебна музика. Разбира се, увертюра към операта "Вълшебната флейта", Концерт в ре мажор за флейта и оркестър, с един от най-ярките солисти в България - проф. д-р Борислав Ясенов, един от водещите преподаватели по флейта, професор в Академията по музикално и танцово изкуство в Пловдив, и симфонията, посветена на Моцарт, и едно преклонение пред гения на Моцарт от Франц Шуберт - Симфония №5, уникална музика - нещо, което наистина трябва да се чуе."
По време на концерта Станислав Почекански ще бъде на сцената със свой ученик, който е оркестрант. Част от публиката пък ще бъде неговият учител по оркестрово дирижиране - доц. Кирил Чапликов.
Концертът „Вълшебната флейта“ ще се състои утре, 9 март, от 18:00 часа, в залата на Симфониета-Видин.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..