Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от Арчар, Брегово и Ново село представиха обичаи от различни етнически общности

Средно училище „Христо Ботев“ във видинското село Арчар е едно от десетте учебни заведения в България, одобрено от Министерството на образованието и науката, което се включи с дейности по темата „Културното богатство на многообразието“. Техни партньори бяха ученици от Ново село и БреговоЗадачата на децата е да проучат специфични празници и обичаи, характерни за различните общности. Техен помощник и консултант е Сашка Бизеранова, етнограф от Регионалния исторически музей във Видин. Подробности за възстановяването на различните традиции, разказа директорът на училището в Арчар Ширин Шахин:


"Събитието, което проведохме, е заключителна част за най-добра инициатива на ученически съвет. Те си избраха темата, имаме представители на няколко етноса и това беше обединяващото към темата. В рамките на два месеца учениците събираха  легенди и обичаи, избраха си за партньори ученици от училищата в Брегово и Ново село... Основната цел беше да придобият увереност, да работят в екип, да създадат мост между различните етнически групи..."


Учениците разучават торлашката сватба от село Чупрене, обичая "Светец" и гадаене за женитба при власите в Брегово, както и обичая „По кръсти“, който се прави на втория ден на Великден в Ново село. Всяко училище представи пред останалите резултатите от своите изследвания, като всички се включиха в обичая "Кумичене", провел се в Арчар, разказва етнографът Сашка Бизеранова:


"Моята задача беше да подберем най-интересните празници, характерни за ромското население и отбелязването им... Учениците от училището в Арчар бяха подготвили и представиха възстановка на обичая "Кумичене"... Избрахме да бъдат проучени Василовден, Атанасовден, Тодоровден, обичаите около "Лазаруване", "Кумичене" и Гергьовден. Проучването го направиха самите деца. Те поискаха да проучат и ромската сватба. За мен се получи един неочакван резултат, защото учениците бяха подходили много старателно, задълбочено и бяха записали материали от своите баби и дядовци... Направихме възстановка на обичая "Кумичене". Включиха се девойките от гостуващите общини Брегово и Ново село. Закичени с венци, с кошнички, с обредни кукли и с цветя всички се отправиха към река Арчарица, където под звуците на лазарски и връбнишки песни бяха пуснати залчета от хлябовете-кукли, белязани по различен начин, по течението на реката. Най-напред заплува залчето на девойка от Брегово и тя бе избрана за кумица. Други две моми направиха столче, взеха на ръце „кумицата“, а останалите започнаха да ѝ пеят песни... Това обучение показа пъстра палитра и многообразие, което е свързано с обичаите в нашия регион..."





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39

Любители театрали се събраха на фестивал в Лом

Започна 17-ото издание на Фестивала на любителските театри на името на родоначалника на българския театър Кръстьо Пишурка в град Лом. Форумът е организиран от читалище "Постоянство 1856", съвместно с Община Лом и Съюза на народните читалища. Тази година в него ще участват 16 състава от Козлодуй, Белене, Берковица, Плевен. Има голям интерес от..

публикувано на 26.09.24 в 16:30