Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са за лятото туроператорите?

Снимка: Колаж Радио Видин

2023 година може да се окаже първата нормална година за българския туризъм от няколко години насам. Така накратко може да се опише предстоящия летен туристически сезон след времена на пандемия, рестрикции за пътуващите, отменени резервации и война от другата страна на морето. Цените това лято ще са с 15- 30% нагоре, но въпреки това хотелиерите не очакват инфлационните процеси да имат възпиращо въздействие върху търсенето на почивки. До достигане на нивата от 2019 г. все още, обаче има какво да се желае, като 2023 г. ще е поредната без руснаци и с вяло присъствие на украинци. Като цяло Европа и САЩ се готвят за туристически бум това лято, а авиокомпаниите отчитат рекордни резервации и наемат нов персонал. Според Европейската комисия по туризъм активността на туристическия пазар в Европа продължава да се възстановява въпреки негативните фактори, като прекъсвания в работата на британския транспорт и военния конфликт в Украйна. В последния доклад на Европейската комисия по туризъм за туристическата активност в Европа, европейският туризъм продължава да си възвръща загубените по време на пандемията позиции. Като цяло той посреща 2023 г. в доста стабилна позиция. Данните за пристигащите показват, че в почти една трета от страните този показател надвишава данните от 2019 г., а в една четвърт от страните остава само с 10 на сто по-нисък. Готови ли са за лятото родните туроператори и какъв сезон очакват от бранша? По темата разговаряхме с Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма". 

"За възстановяване на нивата от преди пандемията все още не можем да говорим, като тук трябва да направим разделение между входящия туризъм, тоест чужденци в България и изходящия- българи в чужбина. В тази част, която очаква чужденците в България все още сме много далече от нивата в 2019 година. Надяваме се да достигнем поне 50% от тогава, но е доста сложно от гледна точка на политическата обстановка, която е не само при нас, а и войната в Украйна, събитията в съседна Турция. Сложна е ситуацията, но ние се надяваме горещо да имаме добър сезон. Икономическата криза, която настъпва както в Европа, така и при нас, си дава своето отражение." - коментира Павлина Илиева.

Някои видинчани вече са направили своята преценка за почивката си това лято, а други все още се колебаят. Разговаряхме с млади хора от крайдунавския град:

"Не съм правил такива планове лично аз, но бих избрал България, поради по- евтините цени. Сега има съотношение цена- качество и това няма как да се коментира по никакъв начин ... Майка ми е направила вече планове за Турция. Там не е по- евтино, реално е много по- скъпо, но хотелите са много по- хубави, храната е много по- богата и разнообразна, хората са по- мили ... Според мен в България ни е нужна повече вежливост, както и да си рекламираме услугите, защото наистина има какво да представим като държава, като забележителности и като туризъм ... Предпочитам може би малко повече в чужбина, защото хората са по- различни и морето или океана са по- чисти."- споделиха видинчани.

Родните туроператори имат известни опасения, свързани с по- малката конкурентоспособност на българския пазар на фона на други дестинации като Египет, Тунис, Йордания, които излязоха с атрактивни ценови оферти на фона на традиционните европейски курорти. Според туроператори, занимаващи се с изходящ туризъм в България силно се залага основно на ски и море, които траят по 2-3 месеца и са силно зависими от метеорологичните условия. Разговаряхме с Ина Тонина, родом от Чупрене, която е собственик на туроператорска компания предлагаща изключително изходящ туризъм:

"Изходящият туризъм бележи много сериозни темпове на възстановяване. Хората доста време стояха затворени и не пътуваха, горе долу две години изгубиха, а и с главоломно растящите цени се оказа една добра инвестиция в спомени и в пътуване, така че има много сериозен скок в интереса към пътувания в чужбина. Предполагам, че същото е и в България, но за навън основно се търсят екзотичните дестинации и почивки през всички почивни дни и през май и на Великден. Цените вече са значително по- високи в сравнение с миналата година, много по- високи от периода преди пандемията, но наистина като че ли интересът на хората се прехвърли повече към по- скъпите дестинации."- каза Ина Тонина.

Започна ли вече туристическия сезон по българското Черноморие? Разговаряхме с Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация:

"Ние сме подготвени вече за сезона, продължава да кипи усилена подготовка. Естествено с кадрите за поредна година имаме затруднения, защото вече всички обекти се отварят. Ако досега имаше затворени обекти, дали заради форсмажор или поради други обстоятелства, сега се очаква един добър сезон и едно успешно лято. Всеки бизнес има трудности, но ние сме по- скоро позитивно настроени и за нас е по- важно да изпратим доволни клиентите си, не само да ги посрещнем, защото туризмът е бизнес, на който трябва да гледаме дългосрочно, а не само за един сезон."- уточни Павлин Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00