Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готови ли са за лятото туроператорите?

Снимка: Колаж Радио Видин

2023 година може да се окаже първата нормална година за българския туризъм от няколко години насам. Така накратко може да се опише предстоящия летен туристически сезон след времена на пандемия, рестрикции за пътуващите, отменени резервации и война от другата страна на морето. Цените това лято ще са с 15- 30% нагоре, но въпреки това хотелиерите не очакват инфлационните процеси да имат възпиращо въздействие върху търсенето на почивки. До достигане на нивата от 2019 г. все още, обаче има какво да се желае, като 2023 г. ще е поредната без руснаци и с вяло присъствие на украинци. Като цяло Европа и САЩ се готвят за туристически бум това лято, а авиокомпаниите отчитат рекордни резервации и наемат нов персонал. Според Европейската комисия по туризъм активността на туристическия пазар в Европа продължава да се възстановява въпреки негативните фактори, като прекъсвания в работата на британския транспорт и военния конфликт в Украйна. В последния доклад на Европейската комисия по туризъм за туристическата активност в Европа, европейският туризъм продължава да си възвръща загубените по време на пандемията позиции. Като цяло той посреща 2023 г. в доста стабилна позиция. Данните за пристигащите показват, че в почти една трета от страните този показател надвишава данните от 2019 г., а в една четвърт от страните остава само с 10 на сто по-нисък. Готови ли са за лятото родните туроператори и какъв сезон очакват от бранша? По темата разговаряхме с Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма". 

"За възстановяване на нивата от преди пандемията все още не можем да говорим, като тук трябва да направим разделение между входящия туризъм, тоест чужденци в България и изходящия- българи в чужбина. В тази част, която очаква чужденците в България все още сме много далече от нивата в 2019 година. Надяваме се да достигнем поне 50% от тогава, но е доста сложно от гледна точка на политическата обстановка, която е не само при нас, а и войната в Украйна, събитията в съседна Турция. Сложна е ситуацията, но ние се надяваме горещо да имаме добър сезон. Икономическата криза, която настъпва както в Европа, така и при нас, си дава своето отражение." - коментира Павлина Илиева.

Някои видинчани вече са направили своята преценка за почивката си това лято, а други все още се колебаят. Разговаряхме с млади хора от крайдунавския град:

"Не съм правил такива планове лично аз, но бих избрал България, поради по- евтините цени. Сега има съотношение цена- качество и това няма как да се коментира по никакъв начин ... Майка ми е направила вече планове за Турция. Там не е по- евтино, реално е много по- скъпо, но хотелите са много по- хубави, храната е много по- богата и разнообразна, хората са по- мили ... Според мен в България ни е нужна повече вежливост, както и да си рекламираме услугите, защото наистина има какво да представим като държава, като забележителности и като туризъм ... Предпочитам може би малко повече в чужбина, защото хората са по- различни и морето или океана са по- чисти."- споделиха видинчани.

Родните туроператори имат известни опасения, свързани с по- малката конкурентоспособност на българския пазар на фона на други дестинации като Египет, Тунис, Йордания, които излязоха с атрактивни ценови оферти на фона на традиционните европейски курорти. Според туроператори, занимаващи се с изходящ туризъм в България силно се залага основно на ски и море, които траят по 2-3 месеца и са силно зависими от метеорологичните условия. Разговаряхме с Ина Тонина, родом от Чупрене, която е собственик на туроператорска компания предлагаща изключително изходящ туризъм:

"Изходящият туризъм бележи много сериозни темпове на възстановяване. Хората доста време стояха затворени и не пътуваха, горе долу две години изгубиха, а и с главоломно растящите цени се оказа една добра инвестиция в спомени и в пътуване, така че има много сериозен скок в интереса към пътувания в чужбина. Предполагам, че същото е и в България, но за навън основно се търсят екзотичните дестинации и почивки през всички почивни дни и през май и на Великден. Цените вече са значително по- високи в сравнение с миналата година, много по- високи от периода преди пандемията, но наистина като че ли интересът на хората се прехвърли повече към по- скъпите дестинации."- каза Ина Тонина.

Започна ли вече туристическия сезон по българското Черноморие? Разговаряхме с Павлин Косев, председател на Варненската ресторантьорска и хотелиерска асоциация:

"Ние сме подготвени вече за сезона, продължава да кипи усилена подготовка. Естествено с кадрите за поредна година имаме затруднения, защото вече всички обекти се отварят. Ако досега имаше затворени обекти, дали заради форсмажор или поради други обстоятелства, сега се очаква един добър сезон и едно успешно лято. Всеки бизнес има трудности, но ние сме по- скоро позитивно настроени и за нас е по- важно да изпратим доволни клиентите си, не само да ги посрещнем, защото туризмът е бизнес, на който трябва да гледаме дългосрочно, а не само за един сезон."- уточни Павлин Косев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56