Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографът Сашка Бизеранова: Шевицата предпазва от лош поглед и завистливи очи

3
Снимка: Радио Видин

От Регионалния исторически музей във Видин организираха работилница по бродиране. Събитието, което се проведе в музей "Кръстата казарма", е от програмата на фестивала "Видин - градът на трите крепости". Етнографът д-р Сашка Бизеранова представи традиционни орнаменти и символи в българската шевица. 

"В музей "Кръстата казарма" представяме видински шевици с тяхната специфика като орнаменти, като символи, като цветове. Имаме поканени три майсторки, които да покажат различни бодове, характерни за шевиците във видинския край- цепен бод, рибена кост, бод зад игла, кръстат бод и т.н. Съвместно сме подбрали такива орнаменти от най-старите видински облекла и ги представяме на хора, които са пожелали да се научат как се бродира традиционно народно облекло във видинския край. Интересът се оказа голям. Някои са бродирали символично като деца, други не са се занимавали изобщо с везба. Майсторките им показват как трябва да се подходи, за да се получи една красива везба. Освен символиката, магическите знаци, които се втъкават най-вече върху ризите на българката, се изисква и те да бъдат красиво изработени, защото по везбата се познава коя ще бъде по-добра домакиня... Шевицата предпазва от лош поглед, от завистливи очи, от хора, които могат да причинят болест. Съответно пък тя омагьосва със своя чар, със своята красота, със своите цветове."

Работилницата по бродиране се проведе под ръководство на видински майсторки на шевицата. 

"Изключително е интересно да се потопиш във времето, в което старите българки са създавали тази красота", каза Марийка Василева.  

Анжела Труйкова разказва, че за нея и ден не минава без да бродира традиционни български шевици. Препоръката ѝ е фолклорните състави да представят и шевиците и облеклото от съответния регион, от който са.

"От малка обичам да бродирам. Това е интерес, който е предизвикан в годините от майка ми, от баба ми. В училище ни даваха за ваканциите такива бродерии. То си ми остана като хоби, като любимо занимание и почти няма ден, в който да не бродирам български шевици, предимно видински. Държа си на региона. Опитвам се и в свободното време, като пътувам по селата в нашия край, да издирвам, защото трябва да си ги запазим. За съжаление обаче все по-рядко се намират. Новите носии пък, които сега ги правят, аз лично не ги одобрявам, тъй като е някакъв сбор от шевици от различни краища на страната. Според мен би следвало тези състави, с тази самодейност, която я има, мъжете и жените да си се обличат със запазените от бабите народни носии или да се опитат да съхранят шевиците от нашия регион и да ги пресъздадат в нови."  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Виктория и Георги са най-предпочитаните имена за 2024 година

Днес на фокус поставяме най-предпочитаните имена в България за 2024 година. Националният статистически институт за поредна година нарежда на първо място при момичетата името Виктория, а при момчетата - Георги. Родените момиченца, които носят това име за миналата година са 538, а момчетата Георги са 782. При момичетата на второ място е Мария, а..

публикувано на 08.01.25 в 17:20

Ритуали от миналото остават живи и до днес във видинското село Неговановци

В народния календар 8 януари е отбелязан като Бабинден - празник, посветен на жените, които в миналото помагали при раждането на дете. Постепенно те били заменени от лекари и акушерки, под чиито грижи и до днес новородените поемат първата си глътка въздух. Макар че бабуването е останало назад в миналото, ритуалите, които се изпълнявали при..

публикувано на 08.01.25 в 15:07

"Капачки за бъдеще" събират на нови места във Видин

Премахнати са металните сърца за събиране на пластмасови капачки до Младежкия дом и до съботния пазар във Видин . Това сигнализираха видинчани в първите дни на новата година и обясниха, че са затрудени да предават събираните от тях капачки на други, по-отдалечени пунктове.  Лили Илиева е на пенсионна възраст. Събира "Капачки за бъдеще" от..

публикувано на 08.01.25 в 14:00

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00