Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Етнографът Сашка Бизеранова: Шевицата предпазва от лош поглед и завистливи очи

3
Снимка: Радио Видин

От Регионалния исторически музей във Видин организираха работилница по бродиране. Събитието, което се проведе в музей "Кръстата казарма", е от програмата на фестивала "Видин - градът на трите крепости". Етнографът д-р Сашка Бизеранова представи традиционни орнаменти и символи в българската шевица. 

"В музей "Кръстата казарма" представяме видински шевици с тяхната специфика като орнаменти, като символи, като цветове. Имаме поканени три майсторки, които да покажат различни бодове, характерни за шевиците във видинския край- цепен бод, рибена кост, бод зад игла, кръстат бод и т.н. Съвместно сме подбрали такива орнаменти от най-старите видински облекла и ги представяме на хора, които са пожелали да се научат как се бродира традиционно народно облекло във видинския край. Интересът се оказа голям. Някои са бродирали символично като деца, други не са се занимавали изобщо с везба. Майсторките им показват как трябва да се подходи, за да се получи една красива везба. Освен символиката, магическите знаци, които се втъкават най-вече върху ризите на българката, се изисква и те да бъдат красиво изработени, защото по везбата се познава коя ще бъде по-добра домакиня... Шевицата предпазва от лош поглед, от завистливи очи, от хора, които могат да причинят болест. Съответно пък тя омагьосва със своя чар, със своята красота, със своите цветове."

Работилницата по бродиране се проведе под ръководство на видински майсторки на шевицата. 

"Изключително е интересно да се потопиш във времето, в което старите българки са създавали тази красота", каза Марийка Василева.  

Анжела Труйкова разказва, че за нея и ден не минава без да бродира традиционни български шевици. Препоръката ѝ е фолклорните състави да представят и шевиците и облеклото от съответния регион, от който са.

"От малка обичам да бродирам. Това е интерес, който е предизвикан в годините от майка ми, от баба ми. В училище ни даваха за ваканциите такива бродерии. То си ми остана като хоби, като любимо занимание и почти няма ден, в който да не бродирам български шевици, предимно видински. Държа си на региона. Опитвам се и в свободното време, като пътувам по селата в нашия край, да издирвам, защото трябва да си ги запазим. За съжаление обаче все по-рядко се намират. Новите носии пък, които сега ги правят, аз лично не ги одобрявам, тъй като е някакъв сбор от шевици от различни краища на страната. Според мен би следвало тези състави, с тази самодейност, която я има, мъжете и жените да си се обличат със запазените от бабите народни носии или да се опитат да съхранят шевиците от нашия регион и да ги пресъздадат в нови."  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Неделник" от 16 февруари 2025 година

"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..

публикувано на 16.02.25 в 13:47

Скритият Божий образ в човека

Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18