"Защото и Син Човечески не дойде, за да Му служат, но да послужи и даде душата Си откуп за мнозина." /Марк.10:45/
Миналата Неделя чрез примера на св. Йоан Лествичник Православната Църква ни показа, че истинското християнство се състои в непрестанен стремеж към съвършенство чрез постоянна борба с греховните страсти и похоти.
В днешната Неделя с възпоменанието на преподобна Мария Египетска се убеждаваме, че истинското и дейно покаяние е в състояние да изтрие от Небесните Книги тъжния летопис на всичките ни грехове, колкото големи и тежки да са те. В петата Неделя на Великия пост достигаме до глъбините на покаянието и съкрушението, на умилението и Богопреклонението чрез изчитане на целия Покаен Канон на преп. Андрей Критски и чрез акатистната прослава на Пресвета Богородица. Светата Църква насочва вниманието на верните християни върху дълбочината на греховното падение на човека и висотата на благодатното му издигане.
Паметта на св. подвижница Мария Египетска се чества към края на св. Четиридесетница, защото от телесното и духовното въздържание съпротивителните ни сили срещу греха са отслабнали, духовната ни бран е станала изтощителна. Примерът на великата майка Мария Египетска, ангел в човешка плът, ни насърчава и изпълва с ревност по Христа.
Да молим св. Мария Египетска да ни даде сили да преминем отвъд Йордан и там да намерим покой! Но да не се укриваме само външно в пустинята, а да носим света в сърцата си! Ако прекрачим в сърцето си отвъд Йордан, душите ни ще намерят покой. Нали така е обещала Пресвета Владичица Богородица на св. Мария Египетска и изпълнила обещанието Си - заради ревността по Христа съживила опустошеното сърце на някогашната прочута блудница и тя станала преславната пустиножителка преподобна Мария! Принесла се в жертва на Бога и Бог я прославил!
Дано и на нас Господ изпрати "отвъдйорданска" благодат, да ни дари чудно покайно съкрушение, очистващ поток от сълзи и по молитвите на преподобна Мария Египетска да ни помилва и спаси! Амин.
В рубриката "Съвременна Библия" – св. Августин Блажени твърдял, че Бог е най-познат с това, че е непознат. Според Божието Слово всичките ни лични и обществени проблеми тръгват от тук - ние не познаваме истинския Бог! Тук е редно да зададем генералния богословски и философски въпрос: "Възможно ли е да познаем истинския Бог?"
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Бал-ревю на северняшката народна носия "Бабин скрин" ще се проведе в събота в Лом. С автентични облекла ще се представят цели семейства и дори читалища. Всеки участник ще трябва да направи и кратко представяне на носията, с която е облечен, обясни организаторът от фондация "1300 години България" Ивайло Йосифов . С него разговаря Гергана Панова...
Политическа нестабилност, тревожно отстъпление по отношение на основните права на гражданите и липса на активна институционална позиция и работа за защитата им, са основните констатации в доклада на Българския хелзинкски комитет (БХК) за правата на човека в България. Годишният доклад за правата на човека в България се публикува ежегодно от 1994 г...
Сдружениe "Кауза Северозапад" -Монтана започна кампания "Сърце на колела - за Северозапада" . За да достигнат до повeче хора, от неправителствената организация имат нужда от собствен превоз. Причината е разрасналата се изключително бързо програма за хранително подпомагане, каза председателят на сдружение "Кауза Северозапад" Теменужка..
Ученици от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин се върнаха със седем отличия от участието си в Националния фолклорен конкурс „Напеви от Северозапада”, организиран от Общински младежки дом – Монтана. Наградите са в раздел "Народно пеене". Учениците са завоювали шест първи места и едно второ, каза техният преподавател Живка Сливенова:..
Нов кметски наместник има вече в село Периловец, община Бойница. Това е Галина Вакарицова, която е кмет на близкото село Раброво. Припомняме, че преди месец, хората от село Периловец се оплакаха за няколко случая на насилие и побой от страна на тогавашния кметски наместник Михаил Флоров. За новото назначение говори кметът на община..
Тази година се навършват 50 години от създаването на Детска градина "Русалка" във Видин. Сградата ѝ е построена през 1975 година от химическите заводи и е наречена първоначално ДГ "Химик", разказва директорът на детското заведение Красимира Виденова . През 2002 година към нея се присъединява Детска ясла №3, когато и се преименува на ДГ..
Ваксината срещу варицела да стане задължителна, предлагат здравните власти у нас. В момента тя е препоръчителна и може да се направи след навършване на 12-месечна възраст. Статистиката показва, че годишно у нас от варицела боледуват около 30 000 деца, като най-засегната е възрастовата група от 1 до 4-годишна възраст. Какво представлява..