Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анелия Иванова, КТ "Подкрепа": На работниците трябва да се гледа като на капитал

Работодатели, синдикати и държава борят проблема с липсата на работници в земеделието

Снимка: Радио Видин


Темата за сезонните работници в земеделието и техните права е във фокуса на работата на синдикалисти от няколко европейски държави. Преди дни Национална федерация "Земеделие и горско стопанство" към КТ "Подкрепа" се събра на XII редовна национална конференция, на която бяха дискутирани най-наболелите проблеми в сектора. За тях в "Земята, която ни храни" говорим с Анелия Иванова, която бе преизбрана за председател на Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" на КТ "Подкрепа".

"Основният проблем, който продължава да стои сериозно е липсата на работници в сектор "Земеделие"... Търсим начин да постигнем доходи в сектора. Проблемът да има липса на квалифицирана работна ръка и изобщо на работна ръка, са ниските заплати, които предлагат работодателите. Битката трябва да бъде за достойни заплати и условия на труд, които да отговарят на желанията на работещите в "Земеделието". Сериозен бич за нас като представители на работниците е несигурната заетост - говорим основно за сезонна заетост, тя на практика не дава възможност на работниците да разчитат на постоянни доходи и това е, което търсят в Западна Европа. Рабоят във Франция, Италия, Испания и Германия, единствено защото тези държави им предлагат достойни заплати. Почасовата ставка е 10-11 евро на час. Във Франция нашите сънародници имат освен добри доходи, и застраховки, осигуряване за пенсии и безработица, здравни осигуровки, могат да разчитат на по-дълговременно наемане- тези добри практики трябва да бъдат пренесени в България..."   

Работодатели, синдикати и държава са подписали тристранно споразумение, с цел да се работи в посока преодоляване на проблема с липсата на работници в сектора. Трябва да има гарантирани доходи, сигурна заетост, безопасни и здравословни условия на труд. Всичко това е залегнало и в социалната условност на Общата селскостопанска политика, защото така се защитава земеделският бизнес, който създава заетост, инвестира в работниците и работи на светло. На работниците трябва да се гледа като на капитал, а не като разход на заплати и да се инвестира в тях, каза Анелия Иванова: 

"Да се инвестира в работниците в селското стопанство, средствата, които се заделят за възнаграждението им за труд трябва да се разглеждат като добавена стойност за развитието на сектора, а не като за разход. Това ще спре и обезлюдяването на селските райони, където работниците могат да получават по-атрактивни възнаграждения и да работят при по-добри условията на труд..." 

Не са редки случаите на трудова експлоатация, с която синдикатите се борят- чуйте повече в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25