Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тополовец - село без кражби

12
Снимка: радио Видин

Тополовец е малко, но красиво село, с прекрасни природни дадености, което се намира в община Ружинци. Разположено е на река Лом и в миналото тя е използвана за всякакви дейности - поливане, риболов, отдих. Климатът е умереноконтинентален, с изобилие от подпочвени води и възможност за отглеждане на селскостопанска продукция. Преди години е била изградена напоителна система, която днес е разрушена.

Общинският център Ружинци е на  17 км, а град Лом е на 23 км. В близост е село Дреновец, с което преди години са били обединени в едно населено място. Днес двете селища са самостоятелни, но празнуват традиционния си събор на една и съща дата - 1  май.

В Тополовец живеят около 100 души, предимно възрастни. Младите хора са заминали по чужбина да търсят работа. Има и възрастни хора, които след пенсионирането си се връщат на село и ремонтират родните си домове.

В центъра на Тополовец се намира сградата на кметството и наскоро изграденият параклис "Свети Илия". Има и две магазинчета. 

Животът в селото е спокоен, няма кражби. Единственият проблем за хората е липсата на работа и ниските доходи. 


От 20 години кмет на село Тополовец е Сашо Здравков. Заварваме го да коси избуялата трева по улицата в близост до кметството. Няма кой друг да върши тази работа, затова кметският наместник трябва да извършва редица дейности, свързани с почистването на селото и организацията на всички събития.

 Асфалтирането на главната улица е това, с което се гордее. Проблемът, който се появява след асфалтирането на главния път, е високата скорост на преминаващите автомобили, казва Сашо Здравков:
"В селото няма побоища, кражби няма... Лошото е, че нямаме хора, които да работят, няма кой да работи, аз кося, аз всичко правя. Трудно е, но какво да правим... Всичко съм изчистил... Съборът ни започва на 1 май и свършва на другия ден. Населението е възрастно. Каквото можем - правим. Даваме храна и в ковид също раздавахме храна... Много хора заминаха по чужбина, за да изкарат пари... Гледаме парламента, всичко ни е объркано... На хората им плащаме 70 лева на месец за 4 часа. Те метат, почистват в селото... Това са безработни хора.

Гордея се най-много с асфалтирането на пътя. Направи се още една допълнителна лента на пътя над моста, това с помощта на АПИ (Агенция "Пътна инфраструктура" - бел.ред.). Тук се движат със 100 км, опасно е... Необходим е "легнал полицай"..."

 
Днес кметският наместник Сашо Здравков помага на своите съселяни най-вече със закупуването на лекарства. По време на ковид пандемията взима инициативата в свои ръце и по домовете носи хранителни продукти и лекарства и така успява да запази живота на хората и да не допусне заразяване с вируса. В селото разчитат на социални програми и се надяват по този начин да осигурят работа на хората в трудоспособна възраст. 

"Хората ме търсят най-често за купуване на лекарства. Отивам, взимам, раздавам, което мога... Имаме няколко магазинчета, има и пазар в събота и неделя, пазаруват си... Идва и лекарка да преглежда хората..."

Разговаряхме с местни жители как оцеляват в тези времена:
"Селото има само стари хора и няма средства за възрастните хора. Управия няма в България, няма и да има, защото хората сме виновни... Поддържам си къщата. Аз съм пенсионер и работя, защото не стигат парите ... Придвижвам се с мотор на батерии, но няма хубава улица, асфалтирана, по която да се движа. Казвам на кмета, ама не ми обръщат внимание... За нас е добре, тук сме се родили и си живеем тук, но хората избягаха...  От тук съм и тук си живея, пенсионерка съм... Закъсах с краката, работех по градината, но сега не мога... Децата ми поддържат къщата. Винаги тук сме били, а пък в парламента това е цирк... Тежък живот е сега, по-добре сме били... Имам деца, но всеки гледа него си. Боря се сама, пенсията ми е 240 лева. Лишавам се от лекарства. Добре е, че ни дават храна, взимаме хлеб и така..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59