Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са литиевойонните батерии

Снимка: Радио ВИДИН

Литиевойонните батерии намират все по-широко приложение в ежедневието ни. Те се използват за захранване на редица електронни устройства, като мобилни телефони, лаптопи. С тях се зареждат електрически тротинетки, дори автомобили. Макар и да не сме обърнали внимание, тези батерии са навсякъде около нас. Има случаи обаче, когато тези източници на енергия при определени обстоятелства се превръщат от удобство в заплаха. Наскоро в София батерия на тротинетка причини взрив със сериозни щети в апартамент. Като цяло, литиевойонната батерия е безопасна, но трябва да се спазват определените изисквания за използване и съхранение, коментира за Радио ВИДИН доц. д-р Симеон Илиев, заместник-декан на Транспортния факултет в Русенския университет "Ангел Кънчев" и изобретател:

"Литиевойонните батерии са вид акумулаторна батерия, в която между двата електрода се придвижват литиевойони, най-просто казано... Литиевойонните батерии се използват често в потребителски електроуреди, електронни устройства, в много от тротинетките. По настоящем те са едни от най-популярните видове батерии при преносими електронни устройства. Този вид батерии имат най-високо съотношение енергия-маса и не страдат от ефекта на памет. Много бавно губят своя заряд, когато не се използват. Както всяко устройство, така и акумулаторната батерия има изисквания за използване и съхранение. Другият важен елемент е и качеството на изработка на самия продукт. И когато тези изисквания не са спазени, създават възможност за възникване на инциденти. Значи, откъде възникват инцидентите в тези батерии? При циклите на зареждане и разреждане литият се свива и се разширява до определена степен и може да възникне някаква механична повреда, която да доведе до късо съединение вътре, в самите слоеве в батерията. И от там фактически става интензивно освобождаване на потенциалната енергия на батерията и когато тази енергия се освобождава много бързо, това е свързано с взрив... При тези тротинетки, има различни производители в България, които поръчват примерно отделни части, примерно електродвигател, рамата може да бъде изработена и те също могат да продават на пазара. Все пак, ако производителят е сертифициран за извършване на такива услуги, самата фирма, това също е безопасно, предполага се, че тя ще спазва необходимите стандарти за производство на даденото изделие. Също така и зарядното устройство е важно да отговаря на необходимите изисквания на батерията. Това са нещата, от които зависи правилната експлоатация и безпроблемната работа на самите батерии. Ако се спазват тези условия, батерията е безопасна..."   

Зареждането на литиевойонната батерия е добре да се извършва в открити помещения и да не се оставя без надзор, допълва доц. д-р Симеон Илиев. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори ако..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30

Майстори на баницата отново се събират в Крушовица

Фестивал на баницата организират за поредна година в Крушовица, община Мизия. Четвъртото издание на проявата "Да завием баница" ще се проведе на 20 април, събота, на площад "Проф. д-р Иван Митев" в селото. Майстори на кулинарното изкушение от цялата страна ще могат да демонстрират своите умения в четири категории за най-добра баница - солена,..

публикувано на 18.04.24 в 14:00