Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли национална кауза справянето с демографската криза

Снимка: Радио ВИДИН

Населението на България е сред най-бързо изчезващите в света, показва анализ на Организацията на обединените нации (ООН). До 2050 година жителите на страната ни ще бъдат под 5 милиона, изчисляват от ООН. 

Решения за овладяване на негативните демографски тенденции бяха представени на Национална дискусия под надслов "Демографията няма цена". Форумът събра на едно място представители на правителството, бизнеса, синдикати, експерти и обществени личности. Дискусията е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова:

"Най-опасното нещо в политиката е, ако тя се прави на парче и ден за ден, без стратегия, без цели, без диалог с обществото. Това се отнася в най-голяма степен до демографската криза, чието преодоляване изисква не дни, а десетилетия целенасочени усилия, и то не само от една институция, не само от държавата, а и от всички нас – граждани, бизнес, неправителствен сектор."

Целта на дискусията e да се представят възможните решения за овладяване на негативните демографски тенденции. Част от решенията, които предлагат организаторите, обобщи продуцентът Андрей Арнаудов от сдружението Движение за национална кауза - ДНК:

"Нужни са конкретни действия в три ключови направления: раждаемост, миграция и кариера", каза той.

"Ако не решим проблема с демографията, влизаме в застой- и икономически, и в посока на това голяма част от хората, които са тук, да търсят път навън", обясни министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

Бившият социален министър Деница Сачева заяви, че справянето с демографските проблеми трябва да е основният приоритет на България. 

Депутатът от „Има такъв народ“ и професор по биология, Андрей Чорбанов, бе категоричен, че за справяне с демографската криза е необходим ръст на раждаемостта. Той допълни, че ниската раждаемост е характерна за богатите общества. Според него заради природните си дадености България няма да остане ненаселена, въпросът е какви народности ще живеят тук след години.

Върху привличането на хора от чужбина акцентира и председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Той и председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова вкараха сред задължителните цели на България влизането в еврозоната и Шенген, което по техни прогнози ще върне много хора от чужбина. 

Даньо Димитров представи изводите от национално представителното социологическо изследване, изготвено от агенция за пазарни проучвания JTN. Масово младите българи виждат бъдеще в България, но имат малко очаквания за подкрепа от държавата. Абсолютно наясно са какво очакват от работодателите си и знаят, че надали ще работят по специалността си, защото близо 60% от професиите, които ще са активни след години, все още не са изобретени, обясни той.

"Националната дискусия цели да постави на фокус и на дневен ред демографския проблем на България. Ние знаем, вярваме и виждаме, че демографията все още не е приоритет номер едно на държавата, не е приоритет за държавния бюджет все още, а когато не е тема номер едно за обществото и за държавния бюджет, е тема, която никога няма да се разреши, а е основният проблем пред нашата страна. Цената, която ще платим след време, ако не вземем сега правилните мерки, ще бъде висока. Ние презентирахме една наша концептуална идея - реална демографска стратегия с конкретни параметри, бюджет и три основни направления, в което държавата да инвестира и да работи целенасочено в следващите пет години. Демографската дискусия не е просто говорене. Ние, като организатори на това събитие, ще направим така, че реалната демографска стратегия, която презентирахме пред политиците, да бъде чута и припозната. Ще внесем тези мерки и конкретни предложения в Министерския съвет. Но нищо на парче няма да свърши работа. Ще работим за това тези мерки да вървят в комплект, да вървят концептуално заедно, защото на парче демография не се прави и никога няма да даде резултат. Правили сме проучвания, видели сме какъв е опитът на другите държави, така че смеем смело да твърдим, че знаем как би могло да сработи. Въпросът е да има чуваемост и да сме достатъчно настоятелни. Най-важното е това да стане обществено достояние и обществен въпрос. Ако хората не се вълнуват от това и ако хората не осъзнаят, че демографският въпрос влиза в дома им и в джоба им, няма да е актуален въпрос за решаване и от политиците, а ние сме зависими от тях, колкото и да не искаме да го признаем", обобщи в ефира на Радио ВИДИН резултатите от националния форум за демографските проблеми на България Моника Иванчовска, оперативен мениджър на Движението за национална кауза.

Населението на България в края на 2022 г. е 6 447 000 души. Само за една година е намаляло с близо 35 000 души, или с един град от мащаба на Горна Оряховица или Смолян.

През изтеклата година са се родили 56 000 деца, починалите жители на България са два пъти повече - 119 000 души

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00